20’lik Diş Çekimi

20’lik Diş Çekimi

20'lik Diş Çekimi

20’lik diş çekimi operasyonu, cerrahi bir operasyon olması sebebiyle diş hekimi tarafından yönlendirilmektedir. 20’lik dişlerin çıkmasının ardından farklı nedenler ile ağrı oluşturması Ankara 20’lik diş çekimi operasyonunu zorunlu kılmaktadır.

Bu dişler, ağız içerisinde en arka kısımlarda olmak üzere toplam dört adet çıkmaktadır. Özellikle 25 yaş dolaylarında çıkmaya başlayan dişler, ağız yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Kimi diş yapılarında bu dişlerin çıktığı fark edilmezken, kimi diş yapılarında şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

20’lik dişlerin çıkmama ve gömülü kalma durumlarında kist ve iltihap oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda diş çekimi, ameliyat şeklinde planlanmakta ve lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır.

20’lik Diş Çekimi Ne Zaman Gereklidir?

20’lik dişin çekilme gerekliliği, hastanın şikayeti ya da diş hekiminin yönlendirmesi doğrultusunda olmaktadır. Yirmilik dişlerin yılda iki defadan fazla şiddetli bir biçimde ağrı yapması, dişlerin çekilmesi için bir neden olabilmektedir.

Diş ağrısının yanı sıra, diş hekimi kontrollerinde diş yapısında gözlemlenen şu durumlar da 20’lik diş çekimini gerekli kılmaktadır:

  • Yakın dişlerin zarar görme durumu
  • Gömülü diş olma durumu
  • Enfeksiyon oluşma durumu
  • Kist oluşma ihtimali

Bu gibi durumlar diş hekimi tarafından belirlenmekte ve hastanın yönlendirilmesi yapılmaktadır. Ankara 20’lik diş çekimi için yapılacak olan operasyon öncesinde hastanın onayının alınması gerekmektedir. Aksi durumda operasyon yapılamamaktadır.

20’lik diş çekimi yapılırken, kemik ve çene yapısına bağlı farklı risk durumları oluşabilmektedir. Bu risk durumları diş hekimleri tarafından tespit edilerek gerekli uygulamaların yapıldığı bilinmektedir.

20’lik Diş Çekimi Sonrasında Yapılacaklar

20’lik diş çekimi sonrasında, her hasta için genel geçer öneriler bulunmakla beraber, çene yapısına bağlı farklı tavsiyeler de verilmektedir. Bilinen bazı öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Diş çekiminin gerçekleşmenim akabinde asitli içeceklerden ve kafein içeren gıdalarda uzak durulması önerilmektedir.
  • Baharatlı ve katı yiyecekler yerine sıvı ve hafif yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir.
  • Çekim sonrası yüz bölgesinde oluşan şişlik ve morarma gibi belirtiler için buz uygulaması yapılmalıdır. Bu belirtilerin üç gün içerisinde geçmemesi halinde diş hekimine başvurulması önerilmektedir.
  • Operasyon sonrasında diş fırçalama işleminin yapılmaması gerekmektedir. Buna ek olarak ağız bakım suyu gibi farklı içeriklerin de ağız çalkalama işleminde kullanılmaması gerekmektedir.
  • Diğer diş çekimlerinde olduğu gibi tükürme işlemi bu operasyon sonrasında önerilmemektedir. Diş üzerine yerleştirilen gazlı bezin bir diş hekimi tarafından değiştirilmesi önerilmektedir.
  • Sigara ve tütün gibi ürünlerin 20’lik diş çekimi işlemi sonrasında uzun süre kullanılmaması önerilmektedir.
Etiketler:, , , , , , , , , ,