20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20lik diş çekimi sonrası ağrı süresi; her hastamızın ağız içerisindeki duruma, yirmilik dişin gömülü olduğu orana, uygulanacak olan yönteme göre farklılık göstermektedir. 20lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusuna cevap vermek gerekir ise; hastalarımız birkaç haftalık süre içerisinde ağrıdan kurtulabilmektedirler. Bu süreçte ağrı dayanılmaz hale geldiğinde, diş hekimlerimizin verdiği ağrı kesicileri kullanmaları gerekmektedir.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Süresi Ne Kadardır?

Yirmilik diş çekimi sonrasında ağrı hissedilen süre; 1 hafta ile 3 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Hastalarımız bu süreci kısaltabilmek ya da daha problemsiz geçirebilmek için aşırı sıcak veya soğuk besinlerden uzak durmalıdırlar.

20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Kesici Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yirmi yaş dişi çekildikten sonra ağrı kesici kullanımı, diş çekimlerimiz tarafından hastalarımıza anlatılmaktadır. Tavsiye edilen şekle göre işlemden bir saat sonra 1 adet, 18 saatin sonunda 1 adet alınması gerekmektedir. Ardından ağrının şiddetine göre üçüncü ağrı kesicinin saati ayarlanabilmektedir. İlk 48 saat içerisinde ağrının hafiflemesi gerekmektedir. Dolayısı ile hastalarımızın 48 saatin sonunda hala ağrılarının devam etmesi halinde, diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Ağrı kesiciye ek olarak diş hekimlerimizin antibiyotik vermesi de muhtemeldir. Diş hekimlerimizin antibiyotik kullanım talimatlarına uyulması gerekmektedir. Ayrıca soğuk kompres uygulaması ile de hastalarımızın ağrısı hafifletilebilmektedir.

20lik Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Yirmilik diş çekimi sonrasında bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Bu süreçte diş hekimlerimizin tavsiyelerine ve söylediklerine uyulması gerekmektedir. Kullanılması gereken bakım ürünü ya da antibiyotik verilmiş ise; diş hekimlerimizin belirlediği periyotlarda kullanılması gerekmektedir.
  • Yirmilik dişin çekildiği bölgeye kanın durması amacı ile tampon uygulaması yapılmaktadır. 30 dakika süresince hastalarımızın bu tamponu ısırmaları gerekmektedir. Sonrasında bölgede kanama devam eder ise; yeniden tampon uygulaması yapılmalıdır.
  • Çekim işleminden sonra ilgili bölgenin temiz tutulması gerekmektedir.
  • Yirmilik diş çekildikten sonraki 2 saat içerisinde hastalarımızın herhangi bir yiyecek veya içecek tüketmemeleri talep edilmektedir. 20lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusu dikkate alındığında; hastalarımız eğer 2 saat kuralına uymayıp çekim bölgesine baskı uygular ise, ağrılar şiddetlenebilmektedir.
  • Diş çekiminden sonraki 24 saat boyunca hastalarımızın sigara kullanmamaları gerekmektedir.
  • Çekilen dişin olduğu bölgeye ilk 24 saat içerisinde herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerekmektedir. Dil veya fırça ile çekim bölgesine dokunulmamalıdır. Ayrıca ilgili bölgenin ısırılmaması ve sert bir şekilde tükürülmemesi gerekmektedir. Bu sebeple çekim gününde hastalarımızın gargara yapmamaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise; çekim bölgesindeki pıhtının kopmasının engellenmek istenmesidir. Aksi takdirde pıhtının kopması ile beraber hastalarımızda ağrı oluşabilmektedir.
  • Diş çekiminin olduğu bölgeye temas edilmemesi gerektiği söylenmektedir.
  • Soğuk kompres uygulaması yapacak olan hastalarımızın 10 dakika tut ve 10 dakika bırak tekniğini uygulamaları gerekmektedir. Bu teknik ile 10 dakika soğuk kompres uygulaması yaptıktan sonra 10 dakika ara vermeleri ve ardından işlemi tekrarlamaları gerekmektedir.
  • Zor bir diş çekimi geçirilmiş ise; hastalarımızın o gece geç saatte, yüksek bir yastık ile yatmaları tavsiye edilmektedir.
  • Diş hekimlerimizin belirlediği periyotlarda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Diş çekimi sonrasında dikiş atılmış ise; ortalama 7 günlük bir süre sonunda dikişlerinin alınması için diş hekimlerimizi ziyaret etmelidirler.

20lik Diş Çekimi Sonrasında İyileşme Süresi Ne Kadar Sürmektedir?

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Yirmilik diş çekim ameliyatından sonra iyileşme süreci ortalama 3 gün ile 7 gün arasında sürmektedir. İyileşme süresi hastadan hastaya göre değişiklik göstermekle beraber; yirmilik dişlerin ne kadar gömük olduğu ve nasıl çıkarıldığı iyileşme süresi için önemlidir.

20lik Diş Çekimi Sonrasında İyileşme Sürecini Kolaylaştırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yirmilik diş çekiminden sonra iyileşme süresini kısaltmak için hastalarımızın işlemden sonraki birkaç günü daha sakin geçirmeleri gerekmektedir. Gündelik rutinlerini aksatabilecek bir durum yaşanmamaktadır. Ancak çekim bölgesinde oluşan kan pıhtısının yerinden oynamaması amacı ile aktivitelere dikkat edilmesi gerekmektedir. İrin boşalması, şiddetli ağrı, ateş gibi durumlar gözlendiğinde hastalarımızın vakit kaybetmeden diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Diş çekim işleminden sonra hissedilen ağrının dindirilebilmesi için diş hekimlerimiz tarafından verilen reçeteli ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir. Şişlik için buz torbası ile soğuk uygulanabilmektedir. Hem ağrının dinmesini hem iltihaplanmanın azalmasını hem de iyileşme süresinin kısalmasını sağlamaktadır.

Diş çekim işleminden sonra ilk 24 saat süresince dişlerini fırçalamaması gereken hastalarımızın ağız ve dişlerini temiz tutmaları gerekmektedir. Enfeksiyon oluşumunun önüne geçebilmek için tuzlu su ile ağızlarını çalkalayabilmektedirler. İşlemden sonraki birkaç gün daha yumuşak besinleri tüketmeleri gerekebilmektedir. Git gide yedikleri yiyeceklerin sertliklerini arttırarak normal beslenme düzenine geçiş yapabilmektedirler.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20lik Diş Çekimi Sonrasında Riskler Var Mıdır?

Yirmilik diş çekiminin risklerine bakıldığında; hastalarımızın kanamalarının aşırı bir seviyeye ulaşma riski bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da hem ağrı hem de şişlik görülebilmektedir. Bu süreçte hastalarımızın mutlaka diş hekimlerimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Ayrıca çene sinirine yakın bir yirmilik dişin çekilmesi sonucunda da sinir zedelenmesi dolayısı ile süreli uyuşukluklar olabilmektedir. Bu sebeple diş çekimi öncesinde üç boyutlu röntgenler ile sinirin konumuna bakılması gerekmektedir. 20lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusuna cevap vermek gerekir ise; oluşan risklere önlem alınmaması durumunda, ağrılar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde 20lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.