Aft ve Uçuk Tedavileri

Aft ve Uçuk Tedavileri

Aft ve Uçuk Tedavileri

Aft ve uçuk tedavi uygulamaları için öncelikle aft ya da uçuk oluşan bölgenin hijyeninin sağlanması gerekmektedir. Bu temizleme işlemi için eczanelerden dezenfekte edici temizleyicilerin alınması gerekmektedir. Aft ve uçuk tedavileri, hijyen durumu sağlanmadığında kısa sürede tekrar oluşuma sebebiyet verebilmektedir.

Bu tedavi işlemlerinden birisi su ve karbonat karışımından oluşan jelimsi dokunun aft ya da uçuk üzerine bekletilmesidir. Bu işlemin günde en az üç kere yapılması ve bölgenin temiz tutulması sağlanmalıdır.

Aft ve uçuk tedavisinde uygulanan tedavi yöntemleri bazı durumlarda birbirinden farklılaşabilmektedir. Çünkü uçuk, aftın aksine virüsler nedeniyle oluşmakta ve bulaşıcı olmaktadır. Bu sebeple uçukların çevreye yayılmaması tedavi sürecinde önem arz eden durumların başında gelmektedir.

Aft Neden Ortaya Çıkar?

Aft oluşumunun nedenleri, uçuk gibi virüse bağlı olmadığı için doğru tespit edilememektedir. Bilinen bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Stres sonucu vücutta oluşan farklı hastalıkların yanı sıra aft oluşumu da meydana gelebilmektedir. Stres ve kaygı durumlarının tetikleyici olduğu tespit edilen olası nedenler arasında yer almaktadır.
  • Asit içerikli yiyecek ve içecekler aft oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra alerjik durum oluşturan yiyecekler de farklı bünyelerde aft oluşumuna kaynaklık edebilmektedir.
  • Dil ve yanak ısırma gibi davranış bozuklukları da aft oluşumuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır.
  • Yanlış diş macunu seçimi, ağız sağlığını doğrudan etkilemesi sebebiyle aft oluşumunu da etkilemektedir.

Aft ve uçuk tedavileri uygulanırken öncelikle nedenlerin belirlenip bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi durumda iyileşme süreci uzayacak ve oluşan tahribatlar tekrar nüksedebilecektir.

Uçuk Oluşumunda Kimler Risk Grubudur?

Uçuk oluşması muhtemel risk grubu, öncelikle uçuk geçiren kişinin kendisi olmaktadır. Uçuk bulaşıcı bir rahatsızlık olması sebebiyle tedavi sürecinde yeterli hijyenin sağlanamaması durumunda tekrar oluşabilmektedir.

Uçuk oluşumda risk grubunun başında bebekler ve çocuklar gelmektedir. Vücutlarının savunma sistemleri yeterli düzeyde çalışmadığı için çevresel mikroplara hassas ve duyarlı bir yapıları bulunmaktadır. Bu sebeple uçuk en çabuk 6 yaşından küçük çocuklara ve bebeklere bulaşmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan ya da bağışıklık sistemini güçsüz bırakacak ilaçlar kullanan

kişiler de uçuk oluşumu sürecinde risk grubu içerisinde yer almaktadır. Uçuk, bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkili olması sebebiyle bu kişilerde daha sık görülebilmektedir.

Aft ve uçuk tedavileri sürecinde bu risk gruplarına öncelik verilmekte ve ilaç kullanımı önerilmektedir. Bu süreçte bölgenin hijyenine de önem verilmesi hususunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Etiketler:, , , , , , ,