Ağız Bakımı

Ağız Bakımı

Ağız Bakımı Ömer Bayar

Ağız Bakımı

Ağız Bakımı Ömer Bayar

Ağız bakımı, hem dişlerin sağlığının korunması hem de estetik açıdan hedeflenen amaca ulaşılabilmesi için dikkat edilmesi ve uygulanması gereken uygulamalardır. Ağız bakımı diş sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahip olduğundan diş kaybı yaşamak istemeyen kimselerin ağız bakımına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ağız bakımın düzgün uygulanmaması halinde ağız kokusundan diş eti sorunlarına kadar birçok sorunla karşılaşmak mümkündür. Ağız bakımında genellikle doğru bilinen yanlışlar ise şu şekildedir:

 • Ağız bakımı için sert diş fırçası tercih etmek bilinenin aksine ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir.
 • Gerektiğinden fazla diş macunu kullanmak diş ve ağız sağlığını bilinenin tam aksine olumsuz etkilemektedir. Gerektiğinden fazla diş macunu kullanmak dişlerin çizilmesine neden olabilmektedir.
 • Dişlerde fırçalamadan sonra oluşan kanamalar iyiye değil kötüye işarettir. Yani ilgili kimse böyle bir durumla karşılaştığında hemen bir diş hekimine muayene olmalıdır.
 • Diş fırçalamanın her ne kadar yemekten sonra yapılması gerekse de yemekten hemen sonra fırçalanmamalıdır.

Ağız Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağız Bakımı Ömer Bayar

Ağız bakımı için dikkat edilmesi gerekenler ağız bakımına özen göstermek isteyen kimseler tarafından oldukça sık araştırılan bir konudur. Her alanda olduğu gibi ağız bakımı için de her gün değişen durumlar ortaya çıkmaktadır. Ağız bakımı için dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 • İlgili kimse 6 ayda bir diş doktoruna muayene olmalı ve diş doktorunun tavsiyelerini uygulamalıdır.
 • Ağız bakımı için doğru diş fırçası seçilmeli ve gargara kullanılmalıdır
 • İlgili kimse yemek artıklarının diş aralarından çıkarılması için diş ipi kullanmalıdır.
 • Asitli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
 • Sigara ve alkol gibi ürünler tüketilmemelidir.
 • Sigara ve alkol tüketen kimselerin günde en az 3 kere ve 3 dakikadan az olmayacak şekilde dişlerini fırçalaması gerekmektedir.
 • Sigara ve alkol tüketmeyen kimselerin de günde en az 2 defa ve 2 dakikadan az olmayacak şekilde dişlerini fırçalaması gerekmektedir.

Hamilelikte Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız Bakımı Ömer BayarGebelik döneminde ağız bakımı bu dönemde oluşabilecek diş eti kanamaları, iltihaplanma ve şişme gibi durumların olduğundan fazla olabilmesi için önem arz etmektedir. Ancak hamilelik döneminde görülen bu sorunlar gebelik döneminden sonra ortadan kalkmaktadır. Gebelik döneminde ilgili kimse kişisel durumuna göre ağız bakımına normal şekilde devam etmelidir.

Gebelik Döneminde Ağız ve Diş Tedavisi Uygulanır Mı?

Hamilelik döneminde diş tedavisi uygulanır mı sorusuna verilecek cevap evettir. Hamilelik her ne kadar dişte çürük olmasına sebep olmasa da diş çürüklerinin daha hızlı ilerlemesine neden olabilmektedir. Ağız bakımı ve tedavisi hamilelik döneminde uygulanabilmektedir.

Etiketler: , , ,

2 Adet “Ağız Bakımı Yorumları” Bulundu

 1. Ağız bakımının diş sağlığım için yeterince önemli olduğunun farkındaydım. Sadece eksik bildiğim birçok şey öğrendim. Diş sağlığımı etkileyen birçok faktör olduğunun bilincindeydim fakat Ömer bey sayesinde daha birçok bilgilere ulaştım. Teşekkürler Ömer Bey.

 2. Kişisel bakıma genel olarak özen gösteren biriyim. Ağız bakımımında diş sağlığımı etkileyeceğinin farkındayım. Dolayısıyla ağız bakımımıda aksatmam. Ömer beyin verdiği bilgiler ile daha da fazla önem vermeye başladım. Çok başarılı bir doktorum olduğu için kendi adıma çok mutluyum.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Ağız Bakımı ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.