Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü

Ağız içi tarayıcı, dijital ölçme işlemi hakkında bilgi aktarılırken, tarayıcı kamera ve ölçüm uygulamalarının dijital diş hekimliği alanında kullanıldığı ifade edilir. Bu uygulama çeşidi ile klasik diş hekimliği yöntemleri kullanılmadan diş ve ağız içi ölçümlerinin bilgisayar ve tarayıcılar yardımı ile ölçülmesi sağlanır. Yöntem ile alınan ölçülere ilişkin hata payı oranının ortadan kaldırılması sağlanır. Ağız içi kamera ve dijital ölçü aşamaları, kullanım alanları, kullanım avantajları hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilirler.

Ağız İçi Kamera Ve Dijital Ölçü Aşamaları

Ağız içi tarayıcı, dijital ölçü adımları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Hastanın ağız içi tarayıcı kamera ile görüntülenerek üç boyutlu ölçü alımı sağlanır.
 • Ölçülere uygun şekilde alınan üç boyutlu görsel model, tarayıcı kamera ile bilgisayar ortamına aktarılır.
 • Bilgisayar ortamında görüntülenen üç boyutlu ağız içi modeli ile oluşturulan ölçüler, hata payını ortadan kaldırır.

Bu işlem ile ağız içi ölçüsü alımında hata payı oranı 1/1000 oran değerine kadar düşürülür. İşlem ile protez uygulamalarında ağız içine ve dişlere tam oturan tasarım modellerinin oluşturulması sağlanır.

Ağız İçi Kamera Ve Dijital Ölçü Kullanım Alanları

Ağız içi tarayıcı, dijital ölçü kullanım yerleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Lamina kaplama hazırlama,
 • İnlet dolgu yapımı,
 • Onley dolgu yapımı,
 • Porselen köprü hazırlama,
 • Porselen kuron hazırlama,
 • Ağız içi ölçü alma,
 • Diş kaplam çeşitleri için ölçü ayarlamaları yapılması alanlarında ağız içi kamera ve dijital ölçü kullanımı sağlanır.

Ağız İçi Kamera Ve Dijital Ölçü Kullanım Avantajları

Ağız içi tarayıcı, dijital ölçü kullanım fırsatları şu şekilde sıralanırlar:

 • Ağız içi kamera ve dijital ölçüm kullanımı ile diş hekimlerinin ve diş teknisyenlerinin hata yapma payı oranı ortadan kaldırılır.
 • Hastaların diş tedavisi sonucu hakkında beklentileri ve estetik görünüm beklentileri tam anlamıyla karşılanır.
 • Diş tedavisi süreleri en aza indirgenir.
 • Klasik diş ölçümü sırasında yaşanılan mide bulantısı ve kusma gibi tepkilerin ortadan kaldırılması avantajı sağlanır.
 • Ölçüm işleminin tek seans içerisinde tamamlanması avantajı sağlanır.

Bu avantajları sağlayan Ağız içi kamera ve dijital ölçü, diş tedavilerinin büyük bir bölümünün bir veya iki seans içerisinde tamamlanması için kullanılırlar. Teknolojik ölçüm işlemleri sayesinde dişlere uygulanan kaplama çeşitlerinin diş yüzeyine tam uyumlu oturması ve kullanım sürecince düşme risklerinin ortadan kaldırılması avantajları elde edilir.

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü Yöntemleri Nelerdir?

Ağız içi tarayıcı ve dijital ölçü yolları 2 adettir:

 • Klasik yöntemler kullanılarak hastanın ağız ölçüleri alçı model ile çıkarılmaktadır. Ardından ağız içi tarayıcı ile bilgisayar ortamına ağız içi ölçüleri aktarılmaktadır. Ancak hata payı yüksek olan bir yöntem olduğu için bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Ağız içi kamera kullanılarak hastanın ağzından ölçü alınmalıdır. 3D modelleme ile alınan ölçüler bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bu sayede hem daha hassas hem de daha hatasız bir ölçü alma işlemi olmaktadır. Binde bir oranında bir hata payı bulunmaktadır. İlk yönteme göre günümüzde daha fazla tercih edilen bir yöntemdir.

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü İle Estetik Gülüş Tasarımı

Ağız içi tarayıcı ve dijital ölçü ile gülüş tasarımı yapılabilmektedir. Cad/Cam sistemi sayesinde ağız içerisinden alınan ölçüler üç boyutlu hale dönüştürüldüğü için hastanın ağız ve yüz yapısına daha uyumlu bir gülüş tasarımı yapılabilmektedir. Hastanın ağzına ve yüzüne uygun oran ve formda bir tasarım yapılabilmektedir.

Dijital diş hekimliği kapsamında hastaların yüz ve ağız yapılarına uygun değişiklikler tespit edilerek yapılabilmektedir. Ayrıca karşı çenedeki dişle olan kontakt noktasının kontrolü, sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür işleminin yapılması, karşı noktadaki diş ile olan kontakt noktasının sıklığının değiştirilmesi gibi işlemler de dijital diş hekimliği sayesinde yapılabilmektedir.

Cad/Cam Sistemi Nedir?

Cad/Cam; bilgisayar destekli bir dizayn ve üretim sistemine verilen isimdir. 1980li yılların başından beri kullanılmaktadır ve zaman içerisinde gelişen teknoloji ile beraber bu sistemde oldukça büyük gelişme kat edilmiştir. Ağız içi kamera ve dijital ölçü sistemi kullanılarak alınan ölçülerin bilgisayar ortamına aktarılması, sonrasında frezleme makineleri ile üretimin yapılması sistemine dayanmaktadır. Geleneksel yöntemler haftalarca sürerken, Cad/Cam sistemi aynı seans içerisinde tedavinin tamamlanmasını sağladığı için daha hızlı ve konforlu bir tedavi sürecinin geçirilmesini sağlamaktadır. Dolayısı ile günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Hem diş hekimlerinin hem de hastaların tedavi süreçlerinin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Klasik yöntemlerde ölçü alırken metal kaşıklar kullanılırken, Cad/Cam sisteminde ağız içi kameralar ile ölçü alınmaktadır. Dolayısı ile protez, kaplama veya dolgu işlemi yaptıracak olan hastanın öğürme refleksi oluşmamaktadır.

Cad/Cam Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Cad/Cam sisteminin çalışma prensibine bakıldığında; öncelikle ağız içi kamera kullanılmaktadır. Bu sayede hazırlanmış kavitenin ya da hazırlanmış dişin optik ve dijital ölçüsü tespit edilmektedir. Ardından işlemin amacına uygun bir bilgisayar programı kullanılmaktadır ve bu program ile görüntü aktarıldıktan sonra tasarım yapılmaktadır. Üç boyutlu görüntü ile diş hekimi en uygun gülüş tasarımını planlamaktadır. Hem hastanın hem de diş hekiminin önerileri ile beraber bir tasarım belirlenmektedir. En uygun renk seçilerek blok kazınmaktadır ve Cad sistemi kullanılarak diş kesilmektedir. İstenen diş formu elde edilmelidir. Üretim aşaması da hemen hastanın yanındayken yapılmaktadır. Bu sayede tek seansta bitirilebilen bir uygulama olmaktadır.

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü Süresi Ne Kadardır?

Ağız içi tarayıcı ve dijital ölçü alma süreci yaklaşık olarak 3 veya 5 dakika sürmektedir. Aynı gün içerisinde yeni dişin ölçülerinin alınması ve hazırlanması mümkün olmaktadır.

Dijital Diş Hekimliğinde Kullanılan Malzemeler Neler Olmaktadır?

Dijital diş hekimliği malzemelerine bakıldığında; yapılacak olan dişin hangi bölgede olduğuna, ilgili dişe gelecek olan kuvvetlerin yoğunluğuna göre bir malzeme seçimi olmaktadır. Diş hekimi kullanılacak olan malzemeyi belirlemektedir. Zirkonyum empress kompozit ve kompozit porselen karışımı malzemeler, ağız içi kamera ve dijital ölçü işlemi kapsamında kullanılmaktadır.

Etiketler: , , , ,

2 Adet “Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü Yorumları” Bulundu

 1. Bir problemin neyden kaynaklandığını bulmak tedavi için oldukça önemlidir. Ömer Beyin yöntemleri sayesinde problemimi anlatamasam bile dijital ölçü ile ve bilgileriyle sorunu hemen anladı ve uygun tedaviye başladı. Kendisine çok teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

 2. Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü operasyonu olarak Lamina kaplama tedavisi oldum. Rahat bir şekilde dişlerimi ön plana çıkartıyorum. Bu tedaviyi uygulan hekimler emin adımlarla alacağım seansları bitirdiler. Bu platformdan hizmet alacağım zaman Ömer Bayar’ı her zaman tercih etmiş olacağım. Emeğe geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.