Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız Kanseri tedavisi yapılırken, yalnızca ağız içi değil boğaz ve bademciklere kadar uzanan kısımda yer alan kanser hücrelerinin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Ağız kanseri tedavisi, diğer kanser türlerinden farklı olarak doğrudan ilaçlı tedavi ile iyileşme sağlamaktadır.

İlaç tedavisi, hastalığın ilerleyen aşamalarında radyoterapi ya da cerrahi operasyonlara ek tedavi olarak uygulanmaktadır. Yan etkilerin problem oluşturmayacağı hastalarda ise kemoterapi uygulaması yapılabilmektedir.

Ağız Kanseri operasyonlarının ardından oluşan ağrıların ve şişliklerin giderilmesine yönelik iyileştirici tedaviler de uygulanmaktadır. Bu tedaviler, ilaç yoluyla olmakta aynı zamanda diyet uygulamasıyla da desteklenmektedir.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanseri belirtileri, yalnızca ağızda değil yüz bölgesinin iç ve dış kısımlarında da görülebilmektedir. Bilinen ağız kanseri belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ağzın iç bölgesinde, özellikle dudak kısmında uzun süre kalan yaraların fark edilmesi
  • Bu bölgelerde görülen yaraların kanamalı şekilde devam etmesi
  • Dişlerin sebepsiz yere düşmesi ya da çekilme durumu
  • Boğazda oluşan şişlik nedeniyle yutma güçlüğü
  • Boyun bölgesinde görülen şişlik veya bir kitle belirlenmesi
  • Kulak bölgesinde zonklama şeklinde meydana gelen ağrılar

Tüm bu belirtiler ağız kanserine işaret etmeleri sebebiyle bir ya da daha fazlasının uzun süredir devam ediyor olması, bir uzman desteği almayı zorunlu kılmaktadır. Doktor tarafından belirlenen tanı sonucunda gerekli tedavi süreçleri başlatılmaktadır.

Ağız kanseri tedavisi sürecinde erken tanı çok önemlidir. Belirtilerin takip edilerek hastalığın erken dönemde tanılanması, kısa ve kolay tedavilerle kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlamaktadır.

Ağız Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Ağız kanseri oluşumunda risk faktörleri hem çevresel hem de genetik faktörler ile açıklanmaktadır. Olası risk durumlarını şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Sigara kullanımı ve tütün ürünleri ağız kanserinin birincil risk faktörü olarak bilinmektedir. Bilinen ağız kanseri hastalarının çok büyük oranının sigara kullanıcısı olduğu tespit edilmektedir.
  • Alkol tüketimi de sigara tüketimi kadar risk grubunda yer almaktadır. Alkol tüketiminin ne kadar yüksek olması o kadar çok risk durumu olduğunu göstermektedir.
  • Güneş ışınları da dudağa olan etkisi sebebiyle ağız kanseri üzerinde önemli bir risk faktörü olarak bilinmektedir.
  • Genetik faktörler de tüm kanser türlerinde olduğu gibi ağız kanserinde de önemli bir risk faktörü olarak bilinmektedir. Aile üyeleri içerisinde ağız kanseri olan herkes için risk durumu söz konusudur.

Ağız kanseri tedavisi süreçlerinde tüm bu dışsal risk faktörlerinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Aksi durumda hastalığın tekrarlama durumu oluşmakta ve tedavi süreci yeterli düzeyde iyileştirme sağlayamamaktadır.

Etiketler:, , , , , , ,