Ağız Koruyucular

Ağız Koruyucular

Ağzı koruyucu, yaygın olarak sporcular tarafından kullanılan ve darbe anlarında dişleri ve ağzı koruyan plastik aparatlardır. Darbelere karşı dişlerin kırılmasını ve ağız içi hasar alınmasını engelleyen ağız koruyucular, üst ve alt diş bölümlerine takılarak kullanılırlar. Plastik yapıları ile alt ve üst diş dizilimlerinin tümünü sararak korurlar. 3 cm ila 5 cm kalınlıklarında tasarlanan ağız koruyucu aparatlar, güreş, boks, futbol, basketbol gibi sporlarla ilgilenenler tarafından, her hangi bir kaza veya darbe anında dişlerin kırılmasını engellemek için kullanılırlar. Ağız koruyucu çeşitleri, standart, şekil alan, kişiye özel ağız koruyucuları hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Ağız Koruyucu Çeşitleri

Ağız Koruyucu türleri şu şekilde sıralanırlar:

  • Standart, hazır ağız koruyucuları,
  • Ağız içinde şekillenen ağız koruyucuları,
  • Kişiye özel yapılan ağız koruyucuları, ağız koruyucu aparat çeşitleridir.

Bu çeşitlerden her hangi biri tercih edilerek, darbelere karşı ağız için ve dişlerin korunması koşulları sağlanır.

Standart Ağız Koruyucular

Klasik ağız koruyucular, uzman diş hekimleri tarafından belirli diş kalıbı standartlarında tasarlanmış ve hazırlanmış olan ağız koruyucu aparatlardır. Plastik materyalden yapılan ve esnek yapıya sahip olan standart ağız koruyucular, alt ve üst diş bölümlerine takılarak kullanılırlar. Bu ağız koruyucular ağız alt ve üst bölümünde dizilen tüm dişleri çevreler. Bu işlem ile dişlerin kırılma riskinden korunması sağlanır.

Şekil Alan Ağız Koruyucular

Biçim alabilen ağız koruyucular, standart ağız koruyucular gibi tasarlanır. Bu koruyucuların tek farkları, sıcak su içerisine koyularak, dişlere takılmalarıdır. Şekil alan ağız koruyucular, ağza takma işlemi öncesi sıcak su içerisinde bir kaç dakika bekletilirler. İşlem sonrası alt ve üst dişlere takılırlar. Ağız içine takılan ısınmış ağız koruyucu aparatlar, dişlerin şeklini alarak tam anlamı ile kişinin ağız ölçülerine uygun bir biçim alırlar. Bu koruyucular sayesinde kişinin diş yapısına tam oturan ve uyum sağlayan ağız korucular ile dişlerin darbelere karşı korunması sağlanır.

Kişiye Özel Ağız Koruyucular

Kişi için özel ağız koruyucular hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Kişiye özel ağız koruyucular, diş hekimi muayenesi sonucunda meydana getirilirler.
  • Ağız koruyucusu kullanacak olan kişinin dişlerinin uzman hekimce ölçüsünün alınması işlemi ile tasarlanırlar.
  • Kişinin diş yapısına ve diş boyutlarına göre oluşturulup, alt ve üst dişler için iki parça halinde özel olarak yapılırlar.
  • Kullanımda rahatsızlık hissi oluşmama avantajı sağlarlar.

Uzman diş hekiminin aldığı ölçülere göre hazırladığı kişiye özel ağız koruyucular alt ve üst dişlere takılarak, dişlerin darbelere karşı korunması koşulları sağlanır.

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Ağız Koruyucular”

  1. Bir sporcu değilim ama benimde işim oldukça tehlikeli bir iş. Dolayısıyla tüm tedbirleri almak istiyoruz. Ömer Beyin yazısını okuyarak ağız koruyucu almak istedim. Ölçülerimi verdim ve bu süreçte doktorumun her tavsiyesine uydum. Doktoru dinlemenin önemli olduğunun bilincindeyim ve hiç aksatmadım. Ömer Bey ve kliniğinden oldukça memnun kaldım. Çok sıcak insanlar.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Ağız Koruyucular”