Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı Ömer Bayar

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığını koruma, diş ağrısı çekmiş kimseler kadar dişlerin estetik bir görüntü için olmazsa olmaz olduğunu bilen kimseler tarafından da araştırılmaktadır. Ağız ve diş sağlığı kaybı yaşan kimselerin hayat kalitesi önemli derecede olumsuz etkilenmektedir. Ağız ve diş sağlığının bozulmasının sonucunda ağrı çeken kimsenin çektiği ağrıların yanında bu ağrılar yüzünden yemek bile yiyememesi, ağız ve diş sağlığının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Ağız ve diş sağlığının korunması ve tekrar sağlanması için yapılması gereken en önemli şey ise bir diş hekimine düzenli olarak muayene olmak ve önerilerini hayatımıza uygulamaya çalışmaktır.

Ağız ve diş sağlığı Ömer Bayar

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının korunması için yapılması gerekenler, günlük ya da belirli bir sürede tekrarlanmasına göre değişmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Ağız ve diş sağlığı için dişler günde 2 kere ve her seferinde 2 dakikadan az olmayacak şekilde fırçalanmalıdır.
 • Ağız ve diş sağlığı için diş aralarında yemek artıklarının kalmaması için diş ipi kullanılmalıdır.
 • İlgili kimse diş doktorunun kendisine tavsiye ettiği diş fırçası ile diş macununu kullanmalıdır.
 • Ağız gargarası kullanmak, ağız ve diş sağlığı açısından bir diğer önemli konudur.
 • İlgili kimse dişlerini sıkmamalı ve gıcırdatmamalıdır.
 • Diş taşları belirli aralıklarla temizlenmelidir.
 • Tatlı tüketiminden sonra peynir tüketilmesi diş sağlığı açısından faydalıdır.
 • Asitli yiyeceklerin tüketilmesi diş sağlığı açısından olumsuz etkiye sahiptir.
 • Günde bir bardak yeşil çay tüketilmesi, diş sağlığı açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir.
 • Diş ağrısı çeken kimseler ağrıyan dişe kolonya ve alkol gibi ürünleri uygulamamalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığının Korunması İçin Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Ağız ve diş sağlığı Ömer BayarAğız ve diş sağlığı için dişlerin nasıl fırçalanması gerekir sorusu, ilgili kimseler tarafından merak edilen bir diğer önemli konudur. Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalarının 3 – 4 ayda bir değiştirilmesi ve seçilen diş fırçasının ağız yapısına uygun olması gerekmektedir. Dişler fırçalanırken sert bir şekilde fırçalanmamalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı Ömer Bayar

Ağız ve diş sağlığına olumsuz etkisi olan alışkanlıklar kişiden kişiye farklılık gösteren alışkanlıklardır. Ağız ve diş sağlığı için olumsuz etkiye sahip olan alışkanlıklar şu şekildedir:

 • Sert yiyeceklerin dişlerle kırılması ve tüketilmesi
 • Asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi
 • Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Ağız yapısına uygun olmayan ya da sert diş fırçalarının kullanılması
Etiketler: , ,

2 Adet “Ağız ve Diş Sağlığı Yorumları” Bulundu

 1. Ömer Bey’in engin bilgileri sayesinde birçok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Genç bir doktor olmasına rağmen birçok şey biliyor ve hastalarını da bilgilendiriyor. Çoğu doktordan bence daha iyi bir doktorun bilgilendirmesi. Diş fırçalamadan tutun da yediğimiz meyvelerde bulunan şeker miktarından dişlerimize etkisini, her şey anlattı. Tek diş doktorum bundan sonra Ömer Bayar.

 2. Ağız ve diş sağlığının bilincinde bir aileyiz. Herhangi bir sorunumuzda doktora gitmeyi asla ertelemeyiz. Ömer bey de bizim aile hekimimizdir. Dişlerimiz Ömer beye emanet diyebilirim. Onun sayesinde çocuklarımın, eşimin ve benim dişlerimiz mükemmel görünüyor. Kendisine bu zaman kadar bizimle ilgilendiği için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.