All On Four İmplant

All On Four İmplant

All On Four İmplant

İmplant uygulamalarının her biri, hastaların diş yapısına göre değişiklik göstermektedir. All On Four implant tekniği, ağzında hiçbir dişi bulunmayan hastalara uygulanmaktadır. Bir gün içerisinde tüm İmplantların yerleştirilmesi ve diş protezinin takılmasını sağlayan All On Four implant uygulaması, ameliyat şeklinde gerçekleştirilmektedir. All On Four implant uygulamasının genel özellikleri, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

All On Four İmplant Tedavisinin Genel Özellikleri

All On Four uygulaması, lokal anesteziyle uygulanmaktadır. Hastaların durumuna ve tercihine göre, genel anestezi sonrasında da uygulamaya başlanabilir. All On Four implant talep eden hastalar, ilk olarak detaylı muayeneden geçirilmektedir. Hastalar bilgisayarlı tomografi cihazına alınarak, çene yapıları ve implant uygulamasının nasıl işleyeceğine dair ölçümler yapılacaktır. All On Four implant uygulaması, iki aşamalı olacak şekilde planlanır ve toplam 3 ay içerisinde İmplantların tamamı yerleştirilir. Uygulamanın yapıldığı gün, hastaların çenesine 4 adet implant yerleştirilir. İmplantların yerleştirildiği gün, İmplantlar üzerine geçici diş protezi takılmaktadır. Geçici İmplantların yerleştirilmesinden 3 ay sonra, hazırlanan gerçek diş protezi takılmaktadır.

All On Four İmplant Uygulamasının Getirileri Nelerdir?

All On Four avantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Hiç dişi bulunmayan hastalara, 1 gün içerisinde diş protezi takılmaktadır.
  • Uygulamaya ek olarak, farklı bir cerrahi operasyon gerçekleştirilmediğinden, daha kolay şekilde tamamlanmaktadır.
  • Dental implant uygulamasının süresi, diğer implant ameliyatlarına göre daha kısadır.
  • Uygulama esnasında kullanılan dental implant sayısı az olduğundan, diğer implant uygulamalarından daha düşük maliyetlerdedir.
  • Güncel hayattaki temizlik ve bakımları, diğer implant modellerinden daha kolay şekilde yapılmaktadır.
  • Uygulanan diş protezinin yapısı, damaklık protezlerden farklıdır. Damak kısmını kaplamadığı için diğer diş protezlere göre daha rahat şekilde kullanılmaktadır.
  • Hareketli diş protezi kullanmakta zorluk yaşayan hastalar, All on Four implant için geliştirilen protezleri rahatça kullanabilirler.
  • All On Four implant uygulamasının süresi ve seansları az olduğundan, hastaların sürekli operasyona girmesine gerek duyulmayacaktır.

All On Four İmplant Sonrası İyileşme Süreci

İmplant sonrası iyileşme süreci içerisinde, hastalara geçici bir diş protezi uygulanmaktadır. İmplant üzerine yerleştirilen geçici protez sayesinde, kişiler çiğnemeye ve rahatça yemek yemeye başlayabilirler. Dental implantlarla çene kemiğinin kaynaşması için gerekli 3 aylık süreç içerisinde, hastaların verilen beslenme diyetinin dışına çıkmaması gerekir. 3 ay sonra yerleştirilecek olan daimî diş protezleri, hastaların gerçek dişlerinden farksız olacaktır. Daimî protezlerle, istenilen besinler tüketilebilir. Bu sebeple, All On Four implant sonrası iyileşme süreci, 3 ay olarak nitelendirilmektedir.

All On Four İmplant Tedavisinin Uygulanabileceği Kişiler Kimlerdir?

All on four tekniğinin uygulanacağı hastalar; dental implant ameliyatının uygulanmasında herhangi bir sakınca olmayan hastalardır. Hastaların yeterli kemik hacmine sahip olmaları ve sistemik bir rahatsızlıklarının olmaması gerekmektedir. Tamamen dişsiz olan hastalara all on four implant tedavisi uygulanabilmektedir.

All On Four İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

All on four implant işleminde kullanılan implantlar, geleneksel implant tedavilerindeki implantlar gibi titanyum vida mekanizması ile yapılmaktadır. Ağız içerisindeki konumlandırılması ile klasik implant uygulamalarından ayrılmaktadır. Hastanın tamamen dişsiz olan çenesine geleneksel implant uygulamalarında 8 veya 10 implant yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak all onfour implant tedavisinde 4 adet implantın yerleştirilmesi yeterli olmaktadır.all on four implant

Hastanın çenesinin ön kısmında kemiğinin en kalın olduğu bölüme 2 adet implant yerleştirilmektedir. Arka kısma da 2 adet implant yerleştirilmektedir. Ön kısma yerleştirilen implantlar 90 derece duracak şekilde yerleştirilmelidir. Sağlamlık açısından en uygun konumlandırmanın yapılması için arka kısımdaki implantların 45 derecelik açı ile yerleştirilmesi gerekmektedir. Yerleştirilen 4 implantın üzerine köprü veya kron yerleştirilmesi gerekmektedir.

All on four implant tedavisinde öncelikle geçici protezler yapılmaktadır. Hastanın ağız içerisinde alınan ölçülere göre geçici protezler hazırlanmaktadır. Hastanın ağzında çekilmesi gereken dişlerin olması durumunda, lokal anestezi etkisi altında bu dişler çekildikten sonra implantlar yerleştirilmektedir. Geçici protezler implantlara takıldıktan sonra implantların uyum sağlamaları için 3 aylık bir bekleme süreci bulunmaktadır.

All On Four İmplant Ameliyatından Sonra Ağrı Hissedilir Mi?

All on four implant tedavisinden sonra ağrı hissedilmesi muhtemeldir. Hastanın ağrının yanı sıra şişlik problemi de olabilmektedir. Ancak endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Ameliyattan sonra hastanın ağrısının ve şişliğinin olacağını tahmin ettiği için diş hekimi bazı ilaçlar vermektedir. Hastanın bu ilaçları düzenli kullanması durumunda operasyon sonrasında herhangi bir problemi kalmamaktadır.

All on four implant tedavisinden korkan ve ameliyatta acı hissedebileceğini düşünen kişiler için genel anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Normalde lokal anestezi ile yapılan bir uygulama olmasına rağmen anksiyete problemi olanlar için genel anestezi yapılabilmektedir.

All On Four İmplant Tedavisi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

All on four ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenlere bakıldığında; hastanın kendisine verilen ilaçların kullanımını aksatmaması gerekmektedir. Ağız içi bakımına özen göstermeli ve gün içerisinde en az iki kere dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Diş ipi kullanabileceği gibi ağız gargarası ile de ağız ve diş temizliğini sağlayabilmektedir. Ayrıca geçici protezin kullanıldığı süreç içerisinde sert besinleri tüketmemeye de özen göstermelidir. Diş hekimi hastaya belirli bir diyet programı vermektedir. Bu programın dışına çıkılmamalıdır. Hastanın implant kaybı yaşamaması için geçici protezlerde kırık oluşumu gözlendiğinde diş hekimi ile irtibata geçilmelidir.

All On Four İmplant Tedavisi İle Geleneksel Yöntem Arasındaki Farklar Nelerdir?

All on four implant ameliyatı ve klasik implant tedavisi arasında ayrım yapıldığında; geleneksel yöntemlerde daha fazla implant gerektirdiği için daha maliyetli olmaktadır. Aynı zamanda daha fazla seansta tedavi tamamlanabilmektedir. Ancak all on four implant daha az sayıda implant gerektirdiği için daha kısa, daha ucuz ve daha etkili bir yöntem olmaktadır. Geleneksel yöntemde daimi protez takılmadan önce geçici protez takılmamaktadır. All on four implantta ise; aynı seansta hem implant hem de dişler takılabilmektedir.

All On Four İmplant Tedavisi Güvenilir Bir Teknik Midir?

All on four implant ameliyatının güvenilirliğine bakıldığında; yaklaşık olarak 10 seneden daha uzun süredir uygulanan bir teknik olmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber all on four implant tedavisinde kullanılan aletler ve malzemeler de gelişmektedir. Başarı oranı yüksek olduğu için tercih edilmektedir. Ekstra maliyet gerektiren bir uygulama olmasına karşın; uygulamadan sonra elde edilen sonuca bakıldığında avantajlı bir tedavidir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için bizi arayarak Dt. Ömer Bayar dan tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “All On Four İmplant”

  1. Bir an önce sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olabilmem için Ömer beyin uygulamış olduğu all on four implant işlemleri gayet stressiz bir şekilde son buldu. Memnuniyetimi sağlamayı başardığı ve beni güzel bir gülüşe kavuşturduğu için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “All On Four İmplant”