Ayrık Diş

Ayrık Diş

Ayrık diş; iki dişin arasında istenmeyecek kadar fazla boşluğun olması durumuna verilen isimdir. Ayrık diş problemi doğuştan da olabilmektedir. Ayrıca hastalarımızın sonradan ön dişlerinde boşluk oluşması da mümkündür. Her yaştan bireyin yaşayabileceği bir problemdir. Çocuklarda ayrık diş problemi; süt dişlerinin dökülmesi ile beraber kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı dönemde görülmektedir. Ayrık diş tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle ayrık dişin meydana gelmesinin nedenine bakılması gerekmektedir. Ayrık diş tedavisinden sonra oluşabilecek ağrılar oldukça minimal düzeydedir. Diş hekimlerimizin verdiği ağrı kesicilerin kullanılması ile beraber bu ağrılar hafifletilebilmektedir.

Ayrık diş
Ayrık diş

Ayrık Diş Probleminin Sebepleri Nelerdir?

Diş ayrıklığının nedenleri aşağıda sınıflandırılmıştır:

  • Erken yaşta ayrık diş problemi ortaya çıkan hastalarımızın rahatsızlıklarının nedeni genellikle genetik olmaktadır. Aile bireylerinde var olan ayrık diş problemi, diğer nesillere aktarılmaktadır.
  • Diş ayrıklığı problemi eğer sonradan oluşmuş ise; diş eti problemleri sonucu gelişmiş olabilmektedir.
  • Hastalarımızın erken diş kaybı yaşamaları halinde; komşu kontak desteğinin kaybedilmesi ile beraber ayrık diş problemi oluşabilmektedir.

Ayrık Diş Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş ayrıklığının tedavi yolları şöyledir:

  • Kompozit lamina uygulaması ile ayrık diş tedavi edilebilmektedir.
  • Porselen lamina tedavisi, ayrık diş problemini ortadan kaldırmaktadır.
  • Ortodontik tedavi ile ayrık diş problemine çözüm bulunabilmektedir.

Ayrık Diş Tedavi Yöntemi Nasıl Belirlenir?

Diş ayrıklığına uygulanacak tedavi belirlenirken öncelikle diş hekimlerimiz gerekli analizleri yapmaktadırlar. Tedavi planlamasının doğru şekilde yapılması ve ortaya çıkartılacak olan işin hastalarımızın beklentileri ile uyumlu olması durumunda; tedavide başarıya ulaşılabilmektedir.

Ayrık diş
Ayrık diş

Tedavi yöntemi belirlenmeden önce ayrıntılı bir muayene yapılmaktadır. Hastalarımızın şikayetlerini temellendirebilmek adına röntgen ve model analizine başvurulmaktadır. Şikayetin kaynağı belirlendikten sonra çözüm yolları aranmaktadır. Ardından çözüm yollarının avantajları ve dezavantajları belirlenmektedir. Bu süreçte hastalarımız ile diş hekimlerimiz ortak bir karar vermektedir. Gerekli durumlarda WaxUp, MockUp işlemleri ile hastalarımızın tedavi sonrasında elde edecekleri görünüm demo olarak gösterilmektedir. Beklenti ve sonuç uygunluğunu arttırmak amacı ile dijital gülüş tasarımı uygulamaları ile de süreç desteklenmektedir.

Kompozit Lamina İle Ayrık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kompozit lamina tedavisi sırasında lokal anesteziye gerek duyulmamaktadır. Dokularda aşındırma yapılmadan, bir seansta tedavi tamamlanabilmektedir. Kompozit lamina uygulamasından alınan sonuç; doğal diş renginde olmaktadır. Detaylı polisaj ve cilalama ile beraber doğal dişten ayırt edilemeyecek bir görünüm elde edilebilmektedir.

Ayrık diş için kompozit lamina tedavisi uygulandığında, başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak tedavi sonrasında ağız ve diş bakım uygulamalarının aksatılmaması gerekmektedir. Dişlerinde ciddi madde kaybı problemi olan hastalarımız için uygun bir tedavi olmadığı gibi dişleri arasındaki boşluk kapatılabilecek miktardan fazla olan hastalarımız için de kompozit lamina tedavisi tercih edilmemektedir.

Porselen Lamina İle Ayrık Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Porselen lamina tedavisinde dişlere aşındırma uygulaması yapılmamaktadır. Alınan ölçüler doğrultusunda minimal aşındırmalar ile yüksek estetik sağlanabilmektedir. Porselen lamina tedavisinde kullanılan materyal, cam seramik olmaktadır.

Porselen lamina tedavi sürecinde oldukça hassas olunması gerekmektedir. Özel yapıştırıcılar kullanılarak dişlere yapıştırılmaktadırlar. Kullanım ömrü oldukça uzundur. Çapraşıklık, diş ayrıklığı, dişteki giderilemeyen renklenmeler için uygun bir tedavi olmaktadır.

Diş ayrıklığının giderilmesi için dişlerdeki en boy oranının ayarlanması için diş etlerinin uzatılması gerekebilmektedir. Gingivektomi, gingivoplasti gibi işlemler ile diş eti istenen seviyeye getirilebilmektedir.

Diş Teli İle Ayrık Diş Tedavisi Nasıldır?

Diş teli tedavisinde klasik ya da estetik tel sistemleri uygulanabilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber en sık karşılaşılan diş teli tedavisi, şeffaf plak tedavisi olmaktadır. Tedavi öncesinde hazırlık aşaması bulunmaktadır. Detaylı analizler ile boşlukların nasıl dağıtılacağı, dişlerin bitim konumlarının nasıl olacağı, estetik olarak nasıl bir sonuç elde edilebileceği gibi durumların cevapları elde edilmektedir.

Ayrık diş
Ayrık diş

Diş teli tedavisi uygulandıktan sonra dişlerin eski yerlerine geri dönmesi istenmemektedir. Bazı problemlerin relaps değerleri yüksek olmaktadır ve ayrık diş de bunlardan biridir. Dolayısı ile hastalarımızın dişlerinin eski haline dönmemesi için reteiner uygulaması yapılmaktadır. Dişlerinin arka yüzeyinde kullanacakları koruyucu ile beraber tedavi sonuçları desteklenmektedir.

Diş teli ile yapılan tedavi, kalıcı bir çözümdür. Ancak süreç olarak diğer tedavilere göre daha uzun sürmektedir. Diş gıcırdatma problemi olan hastalarımızın diş teli tedavisi sonrasında düzenli olarak diş hekimlerimize kontrole gelmeleri gerekmektedir.

Ayrık Diş Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Diş ayrıklığının tedavi süreci, uygulanan tedavi yöntemine göre değişmektedir. Kompozit lamina uygulamasına karar verilmesi durumunda; tek seansta tedavi tamamlanabilmektedir. Diş sayısına göre seans süresi değişiklik göstermektedir. Ancak 1-3 saat arasında tedavi tamamlanmaktadır. Porselen lamina tedavisinin uygulanması durumunda; 5-7 gün içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Ortodontik tel tedavisi uyguladığımız hastalarımızın tedavileri 1 sene ile 18 ay arasında sürmektedir.

Ayrık Diş Tedavi Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Ayrık diş ücretleri; tedavinin uygulanacağı diş sayısına, tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Ayrık diş tedavisinde net fiyatın belirlenebilmesi için muayene ve analiz aşamasının tamamlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Ayrık Diş ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.