Bonding Diş Tedavisi

Bonding Diş Tedavisi

Bonding Diş Tedavisi

Bonding diş uygulaması, kompozit dolgu malzemesi ile dişlere zarar verilmeden yapılıp, kişinin gülüşünü estetik bir görünüme getirmek için uygulanır. Kişinin dişleri arasında oluşan küçük boşluklar için diş kesme işlemi uygulanmadan yapılan kompozit dolgu yapıştırma tekniğine, bonding diş tedavisi adı verilir. Dişlerde yüksek oranda şekil bozuklukları olması halinde tedavi için porselen kron tercih edilirken düşük oranda şekil bozukluklarında bonding diş tedavisi ile etkili sonuçlar alınır. Bonding diş tedavisi fırsatları, uygulama aşamaları, bakımı hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Bonding Diş Tedavisi Fırsatları

Bonding diş tedavisi avantajları şu şekilde sıralanırlar:

 • Dişlerinde aralık bulunan hastaların, dişlerinin kesilmesine gerek kalmadan tedavi yöntemi uygulanma avantajı kazanılır.
 • Diş yapısı kısa olan kişilerin dişlerinin düzeltilmesi ve diş boyunun uzatılması avantajı bonding tedavisi ile elde edilir.
 • Ön dişlerde bulunan kırık, çürük ve sararma gibi problemlerin uzun süreli operasyonlar kullanılmadan, estetik bir gülüşe kavuşulması için kısa sürede tedavi edilmesi avantajı sağlanır.
 • Estetik tedavi veya lamine porselen uygulaması düşünmeyen kişilerin, daha az maliyet ile alternatif bir tedavi yöntemi elde etmeleri avantajı sunulur.
 • Porselen kaplama uygulaması yaptırmayı düşünen hastaların, porselen kaplama tedavisi sonucunda nasıl dişlere sahip olacağının önceden görülmesi için bonding diş tedavisi yaptırılarak, sonuçların öncede gözlemlenmesi avantajı elde edilir.

Bonding Diş Tedavisi Uygulama Aşamaları

Bonding diş tedavisi yöntem adımları şu şekilde sıralanırlar:

 • Dişlerin sararan rengini, yapısal bozukluğunu gidermek için gerekli dolgu ilaveleri dişlere yapılır.
 • Doldurma işlemi için diş yapısına en uygun olan dolgu malzemeleri seçimi yapılır.
 • Dişlerde yer alan mikrofil adı verilen bölgelerin cilalanması işlemi sağlanır.
 • Cilalama işlemi sonrası, adesivler dişlerin gerekli bölgelerine uygulanır.
 • İşlem sonrası, kompozit dolgu ile dişleri estetik görünümde şekillendirme işlemine geçilir.
 • 1,5 saat içerisinde şekillendirme ve dişleri dayanıklı yapıya getirme işlemi tamamlanıp, tedavi sonlandırılır.

Bonding Diş Tedavisinden Sonra Diş Bakımı

Bonding tedavisi sonrası dişe bakım yapmak, dişlerin temizliğine dikkat edilmesi koşulları ile sağlanır. Tedavi işlemi sonrası estetik görünüme kavuşan ve dayanıklılık kazanan, beyaz renge sahip olan dişlerin korunması için dişle sert yiyeceklerin kırılmaması gerekir. Diş ipi kullanımı ile dişlere bakım yapılması, şeker, fındık gibi sert cisimlerin dişler ile kırılmaması sağlanır. Dişlerin akşam ve sabah fırçalanması sağlanıp, tırnak yeme alışkanlığı gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaşılması gerekir. Bonding diş tedavisi uygulama şekilleri ile beyaz görünümlü ve dayanıklı dişler ile estetik gülüşün uzun süre korunması avantajı elde edilir.

Etiketler:, , ,