Bonding Nedir?

Bonding Nedir?

Bonding, diş estetiği için uygulanan yöntemler arasında en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı bonding nedir sorusu, dişlerinde estetik yönden sorun yaşayan kimseler tarafından en çok araştırılan sorulardan bir tanesidir. Bonding diş uygulaması dişlere kompozit malzemenin yapıştırılması işlemine verilen isimdir. Bonding diş uygulaması dişlerinde estetik yönden sorun yaşayan kimselerin bu sorunlardan kurtulmasını sağlamaktadır.

Bonding nedir?
Bonding nedir?

Bonding Uygulaması Kimlere Uygulanabilir?

Bonding uygulamasını tercih edebilecek kimseler uygulamanın avantajlarını bilen kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Bonding işlemi uygulanabilecek durumlar ve kimseler hakkındaki genel bilgiler şu şekildedir:

  • Bonding işlemi dişleri istediği renkte ve şekilde olmayan kimselere uygulanabilmektedir. Bu uygulama sonrasında ilgili kimse istediği renk ve şekillerde dişlere sahip olabilmektedir.
  • Dişleri olması gerekenden kısa ya da kırık olan kimselere, bonding diş uygulaması uygulanabilmektedir.
  • Dişlerinde estetik açıdan kusur olan kimselere bonding uygulaması uygulanabilmektedir.
  • Diş aralarında olması gerekenden daha fazla boşluk olan kimselere bonding uygulaması uygulanabilmektedir.
  • Dişlerinde çürük olan kimselerde çürüklerin neden olduğu görüntünün ortadan kaldırılması için bonding işlemi uygulanabilmektedir.
  • Dişleri asimetrik boylara sahip kişilerin dişleri, bonding uygulaması ile ideal görüntüye ulaşılabilmektedir.

Bonding diş uygulamasına ilgili kimsenin diş yapısının uygun olup olmadığı yapılacak muayene sonrasında netleşmektedir. Sizlere bonding diş uygulaması ve diğer diş uygulamaları için en kaliteli hizmeti verebilmek için tecrübeli ve uzman ekibimizin olduğu kliniğimize bekleriz.

Neden Bonding Uygulaması Tercih Edilmelidir?

Bonding nedir?
Bonding nedir?

Bonding uygulamasının tercih edilme sebepleri uygulamanın avantajlarını gündeme getiren sebeplerdir. Bonding diş uygulaması sonrasında kişisel avantajlar olmasının yanında uygulamanın genel avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Bonding diş uygulaması diğer estetik diş uygulamalarına göre oldukça ekonomik bir uygulamadır.
  • Bonding diş uygulaması ön hazırlık süreci olan bir uygulama değildir ve kısa sürede uygulanabilmektedir.
  • Bonding diş uygulaması sonrasında elde edilen görüntü, yapaylıktan uzak olan son derece doğal bir görünümdür.
  • Bonding uygulaması istisnai durumların dışında ağrıya sebep olan bir uygulama değildir.
  • Bonding diş uygulaması dişlerin lekelerden kurtulmasını sağladığı gibi dişlerin lekelenmesini de önlemekte ve geciktirmektedir.
  • Bonding diş uygulamasında dişlere kesme gibi herhangi bir işlem uygulanmamaktadır.
  • Bonding işlemi birden çok kere uygulanabilmektedir.
  • Bonding işlemi dişlerde oluşan aşınma ortadan kaldırılmaktadır.

Bonding nedir sorusunu soran kimseler tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de hamilelik döneminde uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemediğidir. Bonding uygulaması hamilelik döneminde de uygulanabilmektedir.

Bonding Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bonding uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Bonding diş uygulaması sonrasında uygulama yaptıran kimse diş doktorunun tavsiyelerine birebir uymaya çalışmalıdır.
  • Bonding uygulaması sonrasında ilgili kimse sert yiyecekler tüketmemelidir.
  • Bonding sonrası ağız ve diş bakımına işlemden önceki duruma göre daha çok dikkat edilmelidir.
  • Ağız ve diş temizliğinin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.
  • Tırnak yeme, kalem ısırma, bant kesme, dişleri sıkma ve dişleri gıcırdatma gibi eylemler dişlere zarar verdiği gibi bonding işlemi sonrasında elde edilen görüntüyü de olumsuz etkilemektedir.

Bonding işlemi sonrasında elde edilen görüntü yukarıda sayılanlara dikkat edilmesi halinde 5 ile 10 yıl arası bir süre kadar kullanılabilmektedir.

Bonding Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Bonding nedir?
Bonding nedir?

Bonding işleminin tedavi süresi konu ile alakası olan kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Bonding uygulaması teknolojinin gelişmesi ile oldukça hızlı bir şekilde uygulanabilen bir yöntem haline gelmiştir. Bonding diş uygulamasının uygulanma süresi 30 dakika ile 60 dakika arasında değişmektedir. İşlemin uygulanacağı diş sayısının artması ya da işlemle beraber dişlere farklı işlemlerin uygulanması halinde bonding işleminin süresi uzayabilmektedir.

Bonding Uygulaması Sonrasında Dişlerde Renk Değişimi Olur Mu?

Bonding uygulaması sonrasında dişlerde renk değişimi, her ne kadar diş yapısına uygun malzeme tercih edilse de mümkündür. Ancak işlem sonrasında kompozit maddelerde renk değişimi olsa da yapılacak cila ile renk değişimi ortadan kaldırılabilmektedir.

Bonding uygulamasındaki renk değişimi için ne zaman cila işlemi gerektiği yapılacak muayene sonrasında kararlaştırılmaktadır. Bonding işlemini yaptıran kimse 6 ayda bir diş sağlığı için muayene olması gerektiğinden 6 aylık kontrol süreçlerinde kompozit malzemenin renk değiştirip değiştirmediği de kontrol edilmektedir.

Bonding Uygulamasının Dezavantajları Nelerdir?

Bonding diş uygulamasının dezavantajları uygulamanın tercih edilme oranını düşüren etkenlerdir. Bonding uygulamasının dezavantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Bonding uygulamasının en büyük dezavantajı uygulamanın her estetik diş problemine çözüm olmaması yani belli problemleri kolay bir şekilde ağrısız çözmesidir.
  • Bonding diş uygulamasının bir diğer dezavantajı uygulama sonrasında elde edilen görüntünün kullanım süresinin uygulamanın tekrar uygulanmaması halinde diğer diş uygulamalarına göre kısa olmasıdır.
  • Bonding diş uygulamasının bir diğer dezavantajı dişlerin bakım ve temizlik işlemlerine daha çok önem verilmesini gerektirmesidir.

Kliniğimizde bonding uygulaması uzman ekibimiz ile beraber en kaliteli malzemeler tercih edilerek uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Bonding Nedir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.