Cerrahi İmplant Tedavisi

Cerrahi İmplant Tedavisi

Cerrahi İmplant Tedavisi

Cerrahi implant diş tedavisi, herhangi bir implant tedavisinde olduğu gibi ilk etapta diş eksikliklerinin giderilmesi için uygulanan bir diş hekimliği tedavisi yöntemidir. Bunun yanı sıra dişlere estetik açıdan olumlu bir görünüm kazandırma ve dişlerin sahip olduğu fonksiyonları kazandırma konusunda uygulanan yöntemler arasında yer alan cerrahi implant tedavisi, günümüzde de giderek artan bir popülariteye sahiptir.

Diş hekimliğinde basit implant dişler yaklaşık 10 – 15 dakika içinde eksik olan diş etine takılırken, cerrahi implant ameliyatlarında hastanın kemik yoğunluğu durumunun cerrahi müdahaleye uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanabilmektedir. Bu sayede bölgenin implant için kemikleşmesi beklendikten sonra 2 – 3 ay içinde protez safhasına geçilerek işlemler devam etmektedir. Ağız içinden alınan ölçülere göre hazırlanan protez implant dişler sayesinde hastalar eskisinden daha güçlü ve uzun ömürlü dişlere sahip olmuş olmaktadır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

İmplant diş tedavisinin uygulanamayacağı kişiler, birtakım fiziksel özelliklere sahip olmalarının yanı sıra aynı zamanda diş sağlığını olumsuz etkileyen pek çok zararlı alışkanlığa sahip olmalarıyla da dikkat çekmektedir. Diş hekimliğinde implant diş tedavisinin uygulanamayacağı ya da uygulansa dahi başarılı sonuçların elde edilemeyeceği hasta profilleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Fazla sigara tüketimi olan kişiler,
 • Şeker hastalığına sahip kişiler,
 • Kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişiler,
 • Hiper tansiton problemleri olan kişiler,
 • Kanında pıhtılaşma sıkıntısı olan kişiler,
 • Kemoterapi gören kişiler ve
 • Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çocuklar

Cerrahi İmplant Nasıl Yapılır?

Kişiye özel cerrahi implant yapılışı, ilk etapta hastanın implant tedavisi için çene kemiğinde yeterince yoğunluk olup olmadığını ve diş yapısının incelenip tespit edilmesi ile başlamaktadır. Bu incelemeler sırasında eğer hastanın kemik yoğunluğunun ve kemik miktarının implant tedavisi için uygun olmaması tespit edilirse, bu durumda öncelikle kemik grefti uygulanarak, implant tedavisinin gerçekleştirileceği bölgenin yeterli seviyede kemikleşmiş olması beklenir.

Kemik grefti uygulaması ile bu bölgenin yeterince kemikleşmesinin gerçekleşmesinden sonra implant diş yerleşimine geçilir. İmplant diş yapımı ve protez uygulaması aşamasına geçilmesinden önce, hastanın diş kemiğinde açılan oyuğa implant yerleştirilerek çene kemiğine kaynaması beklenir. Her ne kadar hastanın yaşına, cinsiyetine ve metabolizma özelliklerine göre değişiklik gösterse de genellikle 2 – 3 aylık bir süre zarfında implant ve çene kemiğinin bütünleşmesi söz konusu olmaktadır.

Titanyum elementinden yapılan implantın diş etinde adeta bir diş kökü görevini üstlenmesinin ardından hastanın protez dişleri hazırlanır. Özel olarak ağız içinden fotoğraflama ile de desteklenerek alınan ölçüler sayesinde hastanın protez dişi oluşturulur. Bu aşamada hastanın diğer dişlerinin renk ve yapı uyumu da mutlaka göz önünde bulundurulur. Son şekli verilen implant dişler, vidalama yöntemi ile ya da yapıştırma uygulaması ile ağız içine yerleştirilir. Dental implant cerrahisi, hastanın kemik yapısı göz önünde bulundurularak buna uygunluk oranında gerçekleştirilmektedir.

Cerrahi İmplant Tedavisini Avantajları Nelerdir?

Cerrahi dental implant tedavisi faydaları, hasta açısından oldukça fazladır. Kişinin çene kemiğinde diş kaybının geri kazandırılması ile birlikte yeni dişlerin hem estetik açıdan hem de fonksiyonel bakımdan üst düzey kalitede olması sağlanmaktadır. Hastanın mevcut diş dokusu ile uyumlu olan implantlar çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bunun yanı sıra cerrahi implant tedavisi ile hastaya sağlanan faydalar şunlardan oluşmaktadır:

 • Protez dişlerin ağızdaki varlıklarının hissedilmemesi yönünden rahatlık sağlar,
 • Eksik dişler telafi edilirken sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi gerekmez,
 • Eksiksiz ve güçlü çiğneme fonksiyonu sağlar,
 • Ağızda sabit olacağı için protezden daha rahat kullanım hissiyatı verir.
Etiketler:, , , , , , ,