Cerrahi İmplant Tedavisi

Cerrahi İmplant Tedavisi

Ankara Cerrahi İmplant Tedavisi

Cerrahi implant diş tedavisi, herhangi bir implant tedavisinde olduğu gibi ilk etapta diş eksikliklerinin giderilmesi için uygulanan bir diş hekimliği tedavisi yöntemidir. Bunun yanı sıra dişlere estetik açıdan olumlu bir görünüm kazandırma ve dişlerin sahip olduğu fonksiyonları kazandırma konusunda uygulanan yöntemler arasında yer alan cerrahi implant tedavisi, günümüzde de giderek artan bir popülariteye sahiptir.

Ankara implant

Diş hekimliğinde basit implant dişler yaklaşık 10 – 15 dakika içinde eksik olan diş etine takılırken, cerrahi implant ameliyatlarında hastanın kemik yoğunluğu durumunun cerrahi müdahaleye uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanabilmektedir. Bu sayede bölgenin implant için kemikleşmesi beklendikten sonra 2 – 3 ay içinde protez safhasına geçilerek işlemler devam etmektedir. Ağız içinden alınan ölçülere göre hazırlanan protez implant dişler sayesinde hastalar eskisinden daha güçlü ve uzun ömürlü dişlere sahip olmuş olmaktadır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

İmplant diş tedavisinin uygulanamayacağı kişiler, birtakım fiziksel özelliklere sahip olmalarının yanı sıra aynı zamanda diş sağlığını olumsuz etkileyen pek çok zararlı alışkanlığa sahip olmalarıyla da dikkat çekmektedir. Diş hekimliğinde implant diş tedavisinin uygulanamayacağı ya da uygulansa dahi başarılı sonuçların elde edilemeyeceği hasta profilleri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Fazla sigara tüketimi olan kişiler,ankara implant fiyatları
 • Şeker hastalığına sahip kişiler,
 • Kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişiler,
 • Hiper tansiton problemleri olan kişiler,
 • Kanında pıhtılaşma sıkıntısı olan kişiler,
 • Kemoterapi gören kişiler ve
 • Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış çocuklar

Cerrahi İmplant Nasıl Yapılır?

Kişiye özel cerrahi implant yapılışı, ilk etapta hastanın implant tedavisi için çene kemiğinde yeterince yoğunluk olup olmadığını ve diş yapısının incelenip tespit edilmesi ile başlamaktadır. Bu incelemeler sırasında eğer hastanın kemik yoğunluğunun ve kemik miktarının implant tedavisi için uygun olmaması tespit edilirse, bu durumda öncelikle kemik grefti uygulanarak, implant tedavisinin gerçekleştirileceği bölgenin yeterli seviyede kemikleşmiş olması beklenir.

Kemik grefti uygulaması ile bu bölgenin yeterince kemikleşmesinin gerçekleşmesinden sonra implant diş yerleşimine geçilir. İmplant diş yapımı ve protez uygulaması aşamasına geçilmesinden önce, hastanın diş kemiğinde açılan oyuğa implant yerleştirilerek çene kemiğine kaynaması beklenir. Her ne kadar hastanın yaşına, cinsiyetine ve metabolizma özelliklerine göre değişiklik gösterse de genellikle 2 – 3 aylık bir süre zarfında implant ve çene kemiğinin bütünleşmesi söz konusu olmaktadır.

Titanyum elementinden yapılan implantın diş etinde adeta bir diş kökü görevini üstlenmesinin ardından hastanın protez dişleri hazırlanır. Özel olarak ağız içinden fotoğraflama ile de desteklenerek alınan ölçüler sayesinde hastanın protez dişi oluşturulur. Bu aşamada hastanın diğer dişlerinin renk ve yapı uyumu da mutlaka göz önünde bulundurulur. Son şekli verilen implant dişler, vidalama yöntemi ile ya da yapıştırma uygulaması ile ağız içine yerleştirilir. Dental implant cerrahisi, hastanın kemik yapısı göz önünde bulundurularak buna uygunluk oranında gerçekleştirilmektedir.

Cerrahi İmplant Tedavisini Avantajları Nelerdir?

Cerrahi dental implant tedavisi faydaları, hasta açısından oldukça fazladır. Kişinin çene kemiğinde diş kaybının geri kazandırılması ile birlikte yeni dişlerin hem estetik açıdan hem de fonksiyonel bakımdan üst düzey kalitede olması sağlanmaktadır. Hastanın mevcut diş dokusu ile uyumlu olan implantlar çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Bunun yanı sıra cerrahi implant tedavisi ile hastaya sağlanan faydalar şunlardan oluşmaktadır:ankara cerrahi implant tedavisi

 • Protez dişlerin ağızdaki varlıklarının hissedilmemesi yönünden rahatlık sağlar,
 • Eksik dişler telafi edilirken sağlam olan komşu dişlerin kesilmesi gerekmez,
 • Eksiksiz ve güçlü çiğneme fonksiyonu sağlar,
 • Ağızda sabit olacağı için protezden daha rahat kullanım hissiyatı verir.

 

Cerrahi İmplant Tedavisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Cerrahi implant ameliyatı için yaş aralığına bakıldığında; üst sınır bulunmamaktadır. Ancak alt sınır olarak hastanın gelişimini tamamladığı yaş belirlenmektedir. Kızlar için 15 ile 16 yaş, erkekler için ise 17 ile 18 yaş aralığından önce implant tedavisi uygulanmamaktadır. Cerrahi implant tedavisi için çene kemiğinin kalitesine ve miktarına bakıldığı için hastanın gelişimini tamamlamış olması beklenmektedir.

Cerrahi İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisi görebilecek olan hastalar; 18 yaşını tamamlamış, çene ve yüz gelişimini bitirmiş olan hastalardır. Hastaların implant tedavisine uygun olup olmadıkları ilk muayenede belirlenmektedir. Röntgen çekilmektedir ve implant tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağı belirlenmektedir. Şeker hastalığı olanların implant tedavisi görebilmeleri için rahatsızlıklarının belirli bir düzene girmiş olması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar ise; eğer işlemden önce ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmayı bırakır iseler, implant tedavisi görebilmektedirler. Kemik erimesi olanlar için ise; implant tedavisi öncesinde uygun bir tedavi belirlenmektedir.

İmplantı Vücudun Kabul Etmemesi Mümkün Müdür?

İmplantın vücut ile uyumluluğuna bakıldığında; ankara implant tedavisi sonrası vücudun implantı kabul etmemesi gibi bir durum ile karşılaşılmamaktadır. İnsan vücuduna herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi hastaların alerjik reaksiyon göstermelerini de engellemektedir. Sağlığı ve ağız içinin durumu müsaade eden hastaların vücudu implanta uyum göstermektedir.

Kaybedilen Her Diş İçin İmplant Uygulaması Yapılır Mı?

Her dişin yerine implant uygulanması yapılabilmektedir. Yeterli kemik miktarının sağlanabilmesi durumunda, kaybedilen her dişin yerine implant koyulabilmektedir. Ancak iki implantın aralıklı yerleştirilmesi ve sonrasında üzerine köprü protezinin yapılması da mümkündür. Diş hekimleri klinik ve radyografik muayeneler sonrasında kaç adet implant yerleştirilmesi gerektiğini belirlemektedirler.

Cerrahi İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

Cerrahi implant dişlerin kullanım ömrü, yaklaşık olarak 30 yıl olmaktadır. Hastanın ağız bakımına dikkat etmesine bağlı olarak implantların kullanım ömrü değişebilmektedir. Hastanın ağız ve kemik yapısı da implantların dişlerde kalma süresini etkilemektedir.cerrahi implant tedavisi

Cerrahi İmplant Tedavi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant diş tedavisi sonrası bakım işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir ve ilk 2 gün ağız içerisinde basınca neden olabilecek bir işlemin yapılmaması gerekmektedir. Ankara İmplant tedavisinden sonraki 24 saat içerisinde ağız çalkalama işleminin ve gargaranın yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca diş fırçalarken yavaş hareketlerle ve fazla baskı uygulamadan fırçalama işlemi yapılmalıdır. Oluşan plakların temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Cerrahi İmplant Tedavisinden Sonra Ağrı ve Şişlik Olur Mu?

İmplant diş tedavisinden sonra ağrı hissedilmesi gibi bir durum oluşmamaktadır. Hafif ağrı hissi olabilmektedir. Ancak diş hekimi tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrıların önüne geçilebilmektedir. Hastanın yanağında hafif bir şişlik ve renk değişiminin olması mümkündür. Ancak soğuk tampon yapar ise; kısa süre içerisinde ödemin azaldığı görülecektir. İlk 24 saat içerisinde soğuk tampon uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Cerrahi İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Cerrahi implant diş yapımının eksilerine bakıldığında; hastaların sağlık durumuna bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzluklar olabilmektedir. Ancak implant tedavisi diş eksiği olanlar için en hızlı ve avantajlı tedavi yöntemi olduğundan, herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır. Sigara kullanan, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve tansiyon rahatsızlığı bulunan hastalarda ise implant tedavisinden istenen sonucun elde edilme olasılığı oldukça düşük olmaktadır.

Hastanın cerrahi implant tedavisi sırasında veya sonrasında travma yaşaması, implant çevresinde enfeksiyonun oluşması gibi durumlarda; implant ile kemik uyumunun yakalanma olasılığı düşmektedir. Hastanın diş kalitesine, kemik miktarına ve kalitesine, ağız durumuna ve bakımına ne kadar dikkat ettiğine göre implant tedavisi dezavantaj oluşturabilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

5 Adet “Cerrahi İmplant Tedavisi Yorumları” Bulundu

 1. Cerrahi implant tedavisi almış olduğum Dt. Ömer Bayar ile bu zorlu süreci hiçbir şekilde stres yaşamadan, gayet memnun kalarak atlatmayı başardım. Tedavi süresince yapmış olduğu bilgilendirmeler, süreci en yakından takip edebilmeniz adına gayet güzel bir fayda sağlıyor. Ömer bey işini layığıyla yapan, saygı ve profesyonellik çerçevesinde sizleri memnun eden bir hekim. Teşekkür ederim.

 2. Cerrahi implant tedavisi olmadan önce bir takım korkularım vardı. Cerrahi işlem olduğundan dolayı çok strese girdim ve Ömer Bey’in rahatlatıcı konuşması sayesinde her şey yolunda gitti. Neler yapılacağını ve sonrasında neler olacağını tek tek anlattı. Çok bilgili ve başarılı doktor. Dişlerinden memnun olmayan herkesin Ömer beye görünmesini tavsiye ederim.

 3. Dişlerim hakkında kalıcı çözümler aradığım vakitlerde arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine Doktor Ömer Bayar’ı buldum. Bir randevu alarak derdimi anlattım ve bana sunmuş olduğu çözümler aklıma yattı. Bu yüzden bir tedavi sürecine başladık. Profesyonel ve ilgili olması beni isteğime ulaştırdı. Teşekkür ederim.

 4. Kliniğe gelmeden önce Cerrahi implant tedavisinden baya korktuğumu söylemeliyim. Çünkü cerrahi kelimesi beni baya geriyordu. Ömer beyin rahatlatıcı konuşması ve tedaviyi anlatmasından sonra korkularım hafifledi. Tedaviden sonra Ömer beyin önerilerine uyarak hiçbir sıkıntı yaşamadım. Buradan kendisine ve ekibine sonsuz teşekkürler

 5. Korkutucu olan bu süreci bana bir kuş gibi akıp gitmesini sağlayan Ömer Bey’e verdiği implant tedavisi için çok teşekkür ederim. Zorlu ve bir o kadarda önemsediğim bir tedaviyi bana sorunsuz bir şekilde mükemmel sonuçlandırdı. Eğer bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatmak için bir doktor arıyorsanız sizleri Dt. Ömer Bey’i şiddetle tavsiye ederim. Bana vermiş olduğu tedaviler içinde canı gönülden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 5 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Cerrahi İmplant Tedavisi ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.