Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi

Diş fırçalamanın önemi çocuklar kadar yetişkinler için elzemdir. Ancak yetişkinlik döneminde ağız ve diş sağlığının korunması için kazanılması gereken alışkanlıklar büyük oranda çocukluk döneminde elde edileceği için erken yaşlarda anne ve babalara büyük iş düşüyor. Diş sorunlarının uzun vadede önüne geçmek için erken yaşlardan itibaren hatta bebeklik döneminde diş bakımına önem verilmesi gerekir. Çocuklarda diş fırçalama eğitimi 2 – 3 yaşından itibaren verilmeye başlanabilir. Bu yaşların öncesinde parmak fırçaları veya gazlı bez yardımı ile diş bakımlarının yapılması da oldukça önemlidir.

Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Diş fırçalama eğitimi çocuklarda 2 – 3 yaşından itibaren yavaş yavaş verilmeye başlanabilir. Ancak 6 yaşından sonra aktif olarak bu alışkanlığın çocuklara kazandırılması son derece önemlidir. İlk dişlerin çıkmasının ardından küçük yaş grubundaki çocuklar kendi başlarına bu alışkanlığı kazanamayacağı için ebeveynlere bu dönemde büyük iş düşüyor. Çocuklar için özel olarak üretilen diş fırçaları ve diş ipleri yardımıyla 6 yaşına kadar çocuklara diş bakımı için yardım edilmesi gerekir. Uzun vadede biberon çürüklerinden ve diğer çürüme ve diş sorunlarından korunmak için bebeklik döneminden ergenliğe kadar çocukların diş ve ağız bakımına önem vermesi ve bu konuda teşvik edilmesi son derece önemlidir.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için diş fırçalamayı bir oyun haline dönüştürmek ve bu konuda rol model olmak oldukça önemlidir. 6 – 8 yaş arasında çocuklar dişlerini kendileri fırçalamaya başlayabilir. Bu nedenle bu yaşa kadar sizin destek olmanız ve bu dönemden sonra da çeşitli oyunlarla diş fırçalamayı sevdirmeniz tavsiye edilir.

  • Renkli, hayvan figürlü diş fırçaları tercih etmek,
  • Diş fırçalamayı oyun haline dönüştürmek,
  • Çocukla birlikte diş fırçalamak,
  • Ödül yöntemi kullanarak çocukları teşvik etmek vb.

Yöntemler alışkanlığın kazanılması için etkili olacaktır. Çocuklarda diş fırçalama eğitimi sırasında onları teşvik etmek için ailecek diş ve ağız bakımına ilişkin basit etkinlikler yapabilirsiniz.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı İpuçları

Okul öncesi diş sağlığı eğitimi çocukların ilerleyen yaşlarda ağız ve diş sorunlarından korunması için oldukça önemlidir. Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için sizin bu konuda göstereceğiniz tavır son derece önemlidir. Çocuklar için özel olarak geliştirilen diş fırçalarını tercih etmek ve alışkanlığı kazandırmak için çocuklarda diş fırçalama eğitimi 6 – 8 yaş arasında başlanmalı ve bu dönemde teşvik edici ve rol model olunması son derece önemlidir.

Etiketler: , , , ,

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Çocuklarda Diş Fırçalama Eğitimi ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.