Çocukların Dişleri Niye Çürüyor?

Çocukların Dişleri Niye Çürüyor?

Çocukların Dişleri Niye Çürüyor?

Çocuklarda diş çürümesi gayet normal bir süreçtir. Özellikle süt dişleri normal insan dişlerine göre daha az mineral içerdiği ve daha organik bir yapıya sahip olduğu için çürümeye daha fazla yatkındır. Çocuklar diş çürüğü belirtilerini erken yaşlarda yorumlayamayacakları için ancak çürük ilerlediğinde durum fark edilebilir. Erken yaşlarda çocuklarda ortaya çıkan bu tip diş ve ağız sorunlarında düzenli kontrol ve bakım önerileri son derece önemlidir. Çocukların dişleri niye çürüyor, diş çürüklerinden korunmak için neler yapılır gibi sorular için bu nedenle farklı yanıtlar vermek mümkündür.

Çocuklarda Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

 

Diş çürüğünü engellemek için günümüzde herhangi bir aşı veya ilaç tedavisi yoktur. Bu nedenle düzenli diş ve ağız bakımı ve doktor kontrolü korunmanın en temel parçalarını oluşturmaktadır. Çürük oluşumunu engellemek için günümüzde kullanılan temel araçlardan biri fissür örtücülerdir. 6 yaşından itibaren çıkmaya başlayan, kalıcı dişlerin çürüklerden korunması için:

  • Düzenli ağız ve diş bakımı,
  • Doktor kontrolü,
  • Yeme içme alışkanlıkları vb.

Unsurların çocuklarda dikkate alınması şarttır. Söz konusu etkenlere dikkat ederek özellikle çocuklarda ortaya çıkan diş çürümelerine karşı önlem almak mümkündür.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda diş bakımı ve ağız sağlığı son derece zorlu bir süreçtir. Özellikle küçük yaş grubu çocuklarda ve bebeklerde doğru yapılmayan ağız bakımları ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunları olarak geri dönecektir. Bu nedenle anne ve babalara bu dönemde büyük bir görev düşüyor. Çocukların diş ve ağız sorunları ile ilk karşılaştığı kötü durumlardan biri diş çürümeleridir. Doğal bir süreç olarak süt dişlerinin yapısından dolayı yaşanan çürümelerde erken önlem ve tedavi son derece önemlidir.

Süt Dişindeki Çürükler Tedavi Edilir Mi?

Bebeklerde diş ufalanması veya süt dişlerinde çürüklerin ortaya çıkmasının ardından çocuklarda ciddi değişimler görülür. Küçük yaş grupları diş ağrısı belirtilerini erken dönemde tanımlayamayacağı için sorun ilerleyen safhalarda ortaya çıkacaktır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri:

  • Şiddetli ağrı,
  • Kötü koku,
  • Çiğneme güçlükleri,
  • İştahsızlık vb.

Unsurlara neden olur. Çocukların dişleri niye çürüyor sorusundan önce diş çürüklerine karşı alınması gereken önlemlerin öğrenilmesi gerekir. Süt dişlerinin en temel işlevi çocukların düzgün beslenmelerini sağlamaktadır. Aileler tarafından genellikle yerine yenisi gelir diye süt dişlerinde yaşanan

sorunlara karşı önlem almadıkları takdirde çeşitli diş bozuklukları, diş ve çene çarpıklığı ve genel sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu tip sorunlar için mutlaka uzman bir diş hekimine başvurulması gerekir.

Etiketler:, , , , , ,