Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi diş sağlığı sektöründe de dijitalleşme yerini aldı ve birçok tedavi dijital araçlar kullanılarak kolaylaştı. Bu gelişmelerle birlikte dijital diş hekimliği, dijital gülüş tasarımı ve gülüş estetiği gibi terimler hayatımıza girdi.

Dijital diş hekimliği, profesyonel diş hekimlerinin bilgilerini modern bilgisayar teknolojisi ile birleştirerek ağız sağlığını geliştirmek isteyen hastaların tedavi sürecini daha rahat geçirmelerini sağlayan yeni nesil diş hekimliğidir. Bu yeni nesil diş hekimliği, CAD-CAM teknolojilerinin kullanımıyla hızla gelişti.

digital smile design

Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, aslında belirli bir alanla sınırlı değildir. Teknoloji düzeyi ve türü ile ilişkili olarak diş hekimliği alanının farklı bölümlerini de içerir. Bu teknolojiler, her biri farklı ilke ve yöntemlere sahip olan diş çürüğü tespiti, implantlar, gülüş tasarımı gibi çeşitli durumlarda kullanılır. Kızılay dijital diş hekimliği de teknoloji ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederek tedavilerin başarı oranını yüksek oranda artırdı. 

Genel olarak dijital diş hekimliği uygulamaları şunlardır:

İmplant

İmplantlar, dişsizlik sorununu çözen en popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Birkaç yıl öncesine kadar bu tedavi yöntemi, manuel olarak ve uzmanın takdirine bağlı olarak yapılıyordu. Ancak günümüzde dijital diş hekimliği sayesinde artık çok daha rahat ve hastanın isteğine göre yapılıyor. 

Bu yöntemde dijital teknolojiler kullanılarak önce hastanın ağız ve çene kemiklerinin durumu kontrol edilir. Ardından bilgisayar tarafından yapılan doğru hesaplamalara dayanarak implantın tam yeri ve açısı belirlenir. Bu sayede, implantın her açıdan optimal ve uygun olması sağlanır. 

CAD/ CAM teknolojisi ve ağız içi görüntüleme

Dijital diş hekimliğinin en önemli yönlerinden biri de CAD-CAM teknolojisi ve ağız içi görüntülemedir. CAM-CAD teknolojisi ile ağız sağlığı kolaylıkla iyileştirilir ve estetik problemler ise kolaylıkla ortadan kaldırılır. Bu yöntem ayrıca, diş hekimlerinin ağız içindeki kusurları veya sorunları çok daha iyi ve doğru bir şekilde gözlemlemelerine yardımcı olur. Bu tür teknolojilerin kullanılması ağız ve dişlerdeki gizli sorunları da ortaya çıkarır.

Öte yandan bu teknolojiler, eski görüntülemenin farklı radyasyonlarına sahip değildir. Olası hataları en aza indirir ve maliyetleri azaltır. Bu amaçla ağız içi görüntüleme için her biri farklı bilgi sağlayan ağız içi BT taramaları ve dijital radyograflar dahil olmak üzere farklı teknolojiler kullanılmaktadır.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, kozmetik diş hekimliğinin en önemli yönlerinden biridir. Teknolojinin diş hekimliğine girmesinden önce bu çalışma, doğal olarak insan hatalarının da eşlik ettiği varsayımlara dayalı olarak yapılıyordu. Ancak günümüzde benzersiz teknolojilere ve özel yazılımların varlığına rağmen bu tür hatalar artık görülmüyor. Buna dayanarak diş hekimleri, özel ekipman ve yazılımlar yardımıyla bir gülüş tasarlıyor ve tedavi sürecinden önce hastaya sonucu gösterebiliyor. Böylece hastalar, tedavi süreci öncesinde sonuçtan haberdar oluyor ve ihtiyaçlarına göre gerekli değişiklikleri talep edebiliyor. Kızılay diş kliniğinde de dijital diş hekimliği sayesinde gülüş tasarımı hem daha çekici hem de beklentileri tamamen karşılıyor. 

Lazer

Lazer, dijital diş hekimliğinde en popüler araçlardan biri olarak kabul edilir. Bu cihaz, çeşitli tedavi süreçlerinde doğruluğu artırır ve hatayı en aza indirir. Lazerler, yan dokulara minimum düzeyde zarar verir. Bu da tedavi sırasında hastanın ağrısının veya kanamasının olabildiğince az olmasına ve daha hızlı iyileşmesine neden olur. Bu avantaj, lazerin protez, periodontoloji, genel diş prosedürleri ve endodonti gibi diş hekimliğinin çeşitli alanlarında kullanılmasına neden olmuştur.

ankara gulus tasarimi

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Farklı teknolojilerin kullanılması, tedavi kalitesini iyileştirmiş ve artırmıştır. Bu olumlu değişiklikler, genellikle süreyi azaltmak, doğruluğu artırmak, ağrı ve kaygıyı azaltmak gibi çeşitli yönlerden kendini gösterir. Bu faydalar, genellikle hem doktorun hem de hastanın durumunu içerir. Bu nedenle genel tedavi prosedürü, her iki taraf için de daha optimal hale gelir. Dijital diş hekimliğinin avantajları şunlardır:

Kesinlik

Dijital diş hekimliğinin ana ve elbette en önemli avantajlarından biri tedavi prosedürlerinin doğruluğunu artırmaktır. Dijital teknolojiler, dahil oldukları her alanda doğruluğu artırır. Bu durum, birçok hasta ve uzmanın bu teknolojilerin kullanımını önceliklendirmesine neden olmuştur. 

Hız

Doktorlar, bu teknolojileri kullanarak sorunları eskisinden çok daha hızlı teşhis edebiliyor ve gerekli görüntü ile örnekleri hazırlayabiliyorlar. Bu durum, uzmandan daha az zaman alınmasına neden olur ve hastanın tedavisini beklemesine gerek kalmaz. Kızılay dijital diş hekimliği sayesinde tedaviler, çok daha hızlı ve etkilidir. 

Önlemlerin neden olduğu ağrı ve kaygının azaltılması

Dijital diş hekimliğinin bir diğer avantajı da tedavi işlemlerinden kaynaklanan ağrıların azalmasıdır. Diş hekimliğinde birçok tedavi yöntemi, hastalarda anksiyeteye neden olan çeşitli ağrılarla ilişkilendirilmektedir. Bu kaygı, bazen hastanın kliniklere gitmesini engeller ve bu da hastalığın daha da yayılmasına neden olur. Dijital diş hekimliği alanındaki teknolojiler, bu sorunları büyük ölçüde çözmüştür.

Sonuçların tahmini

Dijital diş hekimliğinin en önemli faydalarından biri de sonuçların öngörülebilir olmasıdır. Yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte birçok tedavi işleminin sonuçlarını uygulanmadan önce gözlemlemek mümkündür. Bu faktör, teknolojinin, diş hekimliğine sağladığı en önemli faydalardan biridir. Bu alandaki en bariz örnek gülüş tasarımıdır.

Kullanım kolaylığı

Dijital diş hekimliğinin tedavi sürecini basitleştiren bir diğer faydası da kullanım kolaylığıdır. Birçok diş tedavisi, zor ve zaman alıcıdır. Öte yandan bu yöntemlerin çoğu ağrı, rahatsızlık veya endişeye neden olan çeşitli problemlerle ilişkilidir. Bu avantaj, sadece uzmanların hareket hızını artırmakla kalmaz, aynı zamanda tedavi prosedürlerinin neden olduğu stresi de azaltır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Dijital Diş Hekimliği ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.