Dil-Dudak-Yanak Yaralanması

Dil-Dudak-Yanak Yaralanması

Dil-Dudak-Yanak Yaralanması

Dil – dudak – yanak yaralanması durumları meydana geldiğinde hastanın ilk olarak uygulaması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Dil – dudak – yanak yaralanması durumlarında uygulanması gereken acil tedavi şu şekildedir:

 • Hastanın yaralandığı bölgeyi ılık su ile nazikçe temizlemesi gerekmektedir.
 • Eğer yaralanma sebebiyle travma durumu meydana gelmişse, gazlı bir bez yardımıyla bölgeye gazlı bir bez kullanarak basınç uygulanması gerekmektedir.
 • Dış taraftan yaralı bölgeye soğuk kompres uygulaması yapmak kişiyi rahatlatacak ve şişlik gibi problemleri azaltacaktır.

Sonraki adımda hastanın mutlaka bir diş hekimine başvurması gerekmektedir. Ancak bazı yaralanmalarda yaranın çok büyük olması ve kanamanın durdurulamaması gibi olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en yakın acil servise gitmek olmalıdır.

Ağız Koruyucu Kullanımı

Ağız koruyucusu kullanımı, özellikle temas sporları ile uğraşan kişiler için önemlidir. Aynı şekilde oyun çağındaki çocuklarda da sık meydana gelen düşme nedeniyle oluşabilecek problemlere engel olmak adına kullanılabilecek bir yöntemdir. Ağız koruyucusunun temel mantığı, alt ve üst dişler arasındaki teması kaldırmak için yumuşak bir aparat yerleştirmektir. Kullanılan aparat neticesinde yaşanan travmalarda meydana gelebilecek şok absorbe edilmektedir. Bu sayede dil – dudak – yanak yaralanması gibi problemler de büyük oranda engellenmektedir.

Ağız Koruyucusu Çeşitleri

Ağız koruyucunun türleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişiye özel ağız koruyucusu : Diş hekimine müracaat eden kişiler için özel olarak üretilen bir ağız koruyucusu çeşididir. Bu sayede en yüksek koruma sağlanmaktadır.
 • Hazır ağız koruyucusu : Spor malzemeleri satılan yerlerden kolaylıkla edinilebilmektedir. Oldukça ucuz bir seçenektir. Bu nedenle sık tercih edilmektedir. Ancak koruyuculuk seviyesi oldukça düşüktür. Çünkü özel üretim olmadığı için dişlere tam olarak uyum sağlayamamaktadır.
 • Ağızda şekillenen ağız koruyucusu : Diş hekimi tarafından hazırlanan ve ağız içerisinde sertleşerek ağzın şeklini alan bir diş koruyucusu seçeneğidir.

Ağız Koruyucu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız koruyucu kullanan kişilerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yalnızca tek bir kişi tarafından kullanılması gereken özel malzemelerdir. Kişilerin ağız içi hijyenini sağlayabilmesi için başkalarıyla paylaşmamaya özen göstermesi gerekmektedir.
 • Ağız koruyucusunun her kullanımdan sonra ağız gargarasının içerisine batırılması gerekmektedir. Daha sonra saklayabilirsiniz.
 • Dil – dudak – yanak yaralanması yaşanmaması için kişinin ağzına tam uyumlu kullanması gerekmektedir. Bu nedenle şeklini bozmamaya dikkat etmek gerekmektedir.
 • Aşırı sıcak veya kuru ortamda saklanmaması gerekmektedir.
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

2 Adet “Dil-Dudak-Yanak Yaralanması Yorumları” Bulundu

 1. Dilimde oluşan yaradan canım acıyor ve konuşmakta zorluk çekiyordum. Uygun tedaviyi olarak rahatça konuşabiliyorum. Gerçekten Ömer Bayar’ı sizlere gönül rahatlığı ile önerebilirim. Uygu fiyatla kaliteli hizmet almanızı sağlıyorlar. Bu süreçte beni bir dakika bile yalnız bırakmadılar. Uzman ekibe başarıların devamını dilerim.

 2. Dudağımda oluşan yaradan dolayı konuşurken çok canım acıyordu. Bende kendime uygun tedavi almam gerektiğini anladım. Ömer Bayar’la iletişime geçtim ve bana uygun tedaviyi uyguladılar. Dudağımda oluşan yara kısa sürede yok oldu. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Dil-Dudak-Yanak Yaralanması ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.