Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/omerbyr/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/autoload/vc-shortcode-autoloader.php on line 64
Diş Apsesi - Ankara - Dr. Dt. Ömer Bayar

Diş Apsesi

Diş Apsesi

Diş Apsesi

Diş apsesi oluşumu, ağız içerisinde yer alan bakterilerin belirli bölgelerde enfeksiyon oluşturması olarak açıklanmaktadır. Diş apsesi oluşumu, diş kökünde ya da diş etleri üzerinde yer alabilmektedir.

Diş apsesi oluşumu, bakterilerden kaynaklanan bir problem olması sebebiyle ağız ve diş sağlığının yeterli düzeyde yapılmadığını gösterebilmektedir. Düzenli diş fırçalanmaması ya da diş fırçasının hijyeninin sağlanmadığı gibi durumlarda apse oluşabilmektedir.

Diş apseleri diş çevresinde oluşan içi dolu şişlikler olarak fark edilmektedir. Bu şişlikler bulunduğu kısımlarda boyun, baş, kulak ağrıları gibi etkilerle fark edilebilmektedirler. İçlerinin enfeksiyon dolması sebebiyle etkileri geniş bir alana yayılmaktadır.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş apsesi belirtileri, ağız içerisinde ve baş bölgesinde kendisini gösterebilmektedir. Bilinen bazı belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Boyun ve baş bölgesine kadar uzanan şiddetli çene ağrısı
 • Dişlerde sıcak ve soğuk hassasiyetinin oluşması
 • Çiğneme durumunda hassasiyet ve ağrı oluşması
 • Yüksek ateş
 • Ağrının hissedildiği yüz bölgesinde şişlik
 • Boğaz şişliği, yutmada zorluk
 • Normal dışı ağız kokusu

Diş etinde ya da diş kökünde oluşan apse hem dişler üzerinde hem de yüz bölgesinde ağrılar oluşturmaktadır. Bu belirtilerin oluşmasının akabinde mutlaka bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Diş apsesi oluşumları tedavi sürecinde genellikle antibiyotikler kullanılmaktadır. Tedavisi tamamlanmayan apseler kist oluşumuna kaynaklık edebileceği için bu tedavilerde hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesine iyi gelen uygulamalar, diş hekimi tarafından tedavinin başlatılması akabinde ya da apsenin yeni oluşma sürecinde evde yapılacak uygulamalar olarak sunulmaktadır. Bilinen bazı uygulamalardan şöyle bahsedilmektedir:

 • Tuzlu su ile günde en az bir kere gargara yapmak, ağız içi mikroplarla baş etmektedir.
 • Sirkeli su ile gargara yapmak hem mikroplarla başa çıkmakta hem de ağız içi hijyeni sağlamaktadır.
 • Yüzde oluşan şişliklerin giderilmesi için buz kompres uygulaması yapılabilmektedir. Bu uygulama şişliklerin ve morlukların geçmesine yardımcı olmaktadır.
 • Tuz ile ovulan salatalığı apsenin oluştuğu bölgede bekletmek, o bölgede oluşan apsenin emilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Su ile çözeltisi sağlanan oksijenle de gargara uygulaması haftada bir olacak şekilde yapılarak, bakterilerin yok edilmesi sağlanmaktadır.
 • Karanfil yağı ve karanfilin doğrudan uygulanması da apselerin yok olmasında tedavi edici rol oynamaktadır.
 • Karbonatlı su ile he akşam uyku öncesinde gargara yapmak var olan bakterilerin giderilmesini sağlayan iyi bir hijyen yöntemi olarak bilinmektedir.

Diş apsesi tedavi sürecinde bu yöntemler, destekleyici olarak sunulmaktadır. Mutlaka bir diş hekimi gözetiminde ilaç tedavisine başlanarak apsenin tamamen yok olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Diş Apselerinin Türleri Nelerdir?

Diş apsesinin çeşitlerine bakıldığında; diş kökünde biriken ve diş aralarında oluşan olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Hastanın ağız bakımına özen göstermemesi ve çürüklerini tedavi ettirmemesi durumunda diş köklerin apse birikimi olabilmektedir. Gün içerisinde diş aralarında kalan yiyeceklerin temizlenmemesi durumunda ise, diş aralarında oluşan apse görülebilmektedir.

Diş Apsesi Risk Faktörleri Nelerdir?

Diş apsesi riskini arttıran durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Kötü ağız alışkanlıkları olan ve ağız bakımına özen göstermeyen kişilerin diş apsesi riski bulunmaktadır. Gün içerisinde en az 2 kere dişlerin fırçalanması ve diş ipi ile de temizlenmesi gerekmektedir. Ancak ağız temizliğine özen gösterilmemesi durumunda; diş apsesinin yanı sıra, diş eti hastalığı ve diş çürüğü riski de artmaktadır.
 • Fazla şeker tüketimi hem vücut için hem de dişler için oldukça zararlı olmaktadır. Asitli yiyecekler, şekerlemeler, aşırı şeker içeren besinler diş çürüklerine neden olabilmektedir. Bu diş çürükleri ise diş apsesine dönüşebilmektedir.
 • Diyabet gibi otoimmün rahatsızlıkları olanların diş apsesi problemi yaşama ihtimalleri oldukça yüksek olmaktadır. Rutin olarak ağız ve diş bakımlarını aksatmamaları gerektiği gibi doktor kontrollerine de gitmelilerdir.

Diş Apsesi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Diş apsesinin tedavi gerektirdiği zamanın anlaşılabilmesi için belirtilerinin gösteriliyor olması gerekmektedir. Özellikle yüzünde şişlik oluşan ve ateşi yükselen hastalar, mutlaka bir diş hekimini ziyaret etmelilerdir. Hissedilen ağrıdan ve diş apsesinden kurtulmak isteyenlerin tek alternatifi, diş tedavisi görmektir. Apsenin rüptüre olması durumunda, ağrıda azalma hissedilebilmesi de mümkündür. Enfeksiyonun çenenin diğer kısımlarına yayılmaması, vücudu tehlikeye atmaması ve sepsise yol açmaması için önlem alınarak tedavi olunması gerekmektedir.diş apsesi

Diş Apsesi Tanısı Nasıl Konur?

Diş apsesi teşhisi için doktorların uyguladıkları yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Apseli dişler dokunmaya ve basınca duyarlı oldukları için diş hekimi dişe hafifçe vurarak tanı koyabilmektedir. Ağrı düzeyini tespit edebilmek için dokunma ve basınç duyarlılığını ölçmektedir.
 • Diş apsesinin görülebilmesi ve apsenin olduğundan emin olunması için röntgen veya görüntüleme testi uygulanabilmektedir.
 • Antibiyotikler ile enfeksiyon önlenemiyor ise; bu durumda laboratuar testlerine başvurulabilmektedir. Diş apsesine neden olan bakterinin türünün keşfedilmesi için testler yapılmaktadır. Bu sayede daha etkin bir tedavi planının hazırlanması mümkün olmaktadır.

Diş Apsesi İçin Tedavi Uygulamaları Nasıldır?

Diş apsesi tedavisi; apsenin içerisinin boşaltılması ve enfeksiyonlu bölgenin temizlenmesi mantığına dayanmaktadır. Kök kanal tedavisi ile diş kurtarılabileceği gibi dişin çekilmesini gerektiren durumlar da oluşabilmektedir. Uygulanabilecek diş apsesi tedavileri ise şu şekildedir:

 • Kök kanal tedavisi ile apseli diş kurtarılabilmektedir. Bunun için öncelikle diş temizlenmektedir ve sonrasında dışı dezenfekte edilmektedir. İçi ise frezle delinmektedir ve sonrasında apseli kısım boşaltılmaktadır. Kök kanal işlemi ile bakımı yapılmış olan bir dişin ömür boyu kullanılması mümkün olmaktadır.
 • Diş hekimleri en son çare olarak dişi çekmektedir. Uygulanabilecek bir tedavi kalmadığında, diş kurtarılamadığında çekilmektedir. Başka enfeksiyonun oluşmaması, ağız ve diş sağlığının korunması için diş çekme işlemi yapılmaktadır.
 • Enfeksiyonun sadece apseli bölgenin etrafında olması durumunda, hastanın antibiyotik kullanmasına gerek olmamaktadır. Ancak enfeksiyonun yayılması halinde, enfeksiyonun yavaşlatılması adına antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olanlar için uygulanan bir tedavidir.

Diş Apsesi Probleminin Tekrarlamaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Diş apsesinin tekrar etmemesi için ağız bakımının aksatılmaması gerekmektedir. Diş apsesi problemini atlatmış olanların ağız gargarası yapması, diş ipi ile diş aralarındaki kalıntıları temizlemesi ve diş hekimi randevularını aksatmamaları durumunda diş apsesinin tekrarlaması önlenebilmektedir. Ayrıca diş apsesi olanların da yemek yerken apsenin olduğu bölümü kullanmaması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

8 Adet “Diş Apsesi Yorumları” Bulundu

 1. Diş apsesi konusunda yaşadığım anlar benim için bu dünyadaki cehennem gibiydi. Bundan dolayı bir profesyonel arayışına geçtim ve yoğun tavsiyeler üzerine Ömer beyi buldum. En kısa zaman için randevu talebinde bulundum ve tedaviye başladık. Gayet ilgili ve bilgili birisi olduğu için süreç içerisinde psikolojik olarak ağrılarımdan da kurtuldum. Teşekkür ederim.

 2. Diş etimde oluşan apse hayatımı alt üst etti diyebilirim. Bir şeyler yediğimde veya içtiğimde apseye değmesi durumunda çok acılar çektim. Kendiliğinden geçer diye ümit ettim ama diş fırçalayamaz hale geldim. Ömer beyin kliniğinden randevu alarak derdime çare aradım. Ömer bey diş apsesi dahil birçok konuda beni bilgilendirdi ve tedavimi yaptı. Nelere dikkat etmem gerektiğini de belirterek klinikten ayrıldım. Kendisine saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

 3. Yaklaşık 4 gün önce aynı sorun üzerine diş doktoruna muayene oldum antibiyotik kullanmamı önerdi. Bu güne kadar herhangi bir gelişme göremedim. İlaç tedavimin bitesiye kadar ekstra bir şeyler yapmalı mıyım?
  Bu süreç içerisinde kötü sonuçlar ile karşılaşır mıyım acaba?
  Endişe ediyorum.

  • Merhaba, diş apselerinde genellikle etkeni ortadan kaldırmadan apse tamamen yok olmaz. Antibiyotikler daha çok enfeksiyonu baskılamak için verilir. Apseli dişlerin kanal tedavisiyle temizlenmesi ya da apseli dişin çekimi yapılarak etkenin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

 4. Merhabalar 2 yıl önce kanal tedavisi gören bir dişim vardı bundan 6 ay önce ağrımaya hassasiyet başladı doktor antibiyotik verdi çekelim dedi ama yinede endodonti ye görün diş kurtarilabilir mi baksınlar kanal tedavisi yenilenmesi açısından ocak ayında üniversite hastanesi endodonti bölümü ne göründüm diş kanallarında İltihap var dendi çekim denildi daha sonra çekim için başka bir dr gittiğim de doktor apse var antibiyotik kullan gel dedi o ara koronavirüs den dolayı ilacı kullandım gidemedim tekrar apse yaparsa gel dediler şu an 20 gün önce diş şişti bembeyaz bir tabaka halinde antibiyotik kullandım ve su an tekrar ağrı başladı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

  • Geçmiş olsun, anlattığınız semptomların varlığı dişin acilen çekilmesi gerektiğini göstermekte daha doğru tanı için ayrıntılı muayene adilmesi gerekir bir an önce diş hekimine başvurun.

 5. Dil iltihabı patlatılır mı

 6. Merhaba benimde 20lik dişim sağlamdı çürükte yoktu ve 1 ay içinde kopmalara başladı parça parça aşırı ağrıyor ve şişiyor suratım diş hekimine muayene oldum dişi çekemeyeceğini Tetradox ve arveles isimli ilaçları yazdı bunları bitir çekelim dedi ama bu Tetradox isimli antibiyotik harici hangi ilacı kullanabilirim bende kalp ve solunum sorunu yaptı

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 8 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Apsesi ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.