Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma yapılabilmesi için hastalarımızın dişlerinde renklenme olması gerekmektedir. Diş beyazlatma nasıl yapılır sorusunu yanıtlamak gerekir ise; dişin yüzeyindeki gözenekli mine tabakasında oluşan maddelerin diş beyazlatma jelleri ile ortadan kaldırıldığı uygulamaya denmektedir. Ortalama 2-3 hafta içerisinde dişler istenen beyaz tona ulaşabilmektedir. 4 veya 6 aylık periyotlarda hastalarımızın diş beyazlatma işlemlerinin 1 veya 2 seans ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu şekilde diş beyazlatma tedavisinin etkisi kalıcı hale getirilebilmektedir. Zaman içerisinde diş beyazlatma işleminin tedavisi azalacağı için tek sefer uygulandığında kalıcı bir işlem olmamaktadır.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?
Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yolları şu şekildedir:

  • Ev tipi diş beyazlatma uygulanabilmektedir.
  • Klinik ortamında ofis tipi diş beyazlatma tedavisi uygulanmaktadır.
  • Tek diş beyazlatma işlemi yapılabilmektedir.
  • Hem ev hem de ofis tipi diş beyazlatma işlemi bir arada uygulandığında; kombine diş beyazlatma olarak isimlendirilmektedir.
  • Klinik ortamında biyolojik diş beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir.

Uygun Diş Beyazlatma Yöntemi Nasıl Belirlenir?

Diş beyazlatma yönteminin seçiminde hastalarımızın dişlerinin mevut rengi ve diş renklerinin kaç ton açılmasını istedikleri önemli olmaktadır. Diş hekimlerimiz hastalarımızı muayene ettikten sonra uygun diş beyazlatma işleminin seçimini yapmaktadır. Dişlerinin rengi beyaza yakın olan ve sadece birkaç ton açılmasını isteyen hastalarımız için lazer tipi ya da ev tipi beyazlatma yöntemi yeterli olabilmektedir. Ancak sigara, kahve ve çay gibi renklendiriciler dolayısı ile diş rengi koyulaşmış olan hastalarımıza kombine diş tedavileri uygulanabilmektedir. Bu sayede daha verimli ve etkili bir diş beyazlatma tedavisi uygulanmış olmaktadır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma İşlemi İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev tipi diş beyazlatma için önemli noktalar şöyledir:

  • Hastalarımızın ağız içi ölçüsü alındıktan sonra bu ölçü doğrultusunda plaklar hazırlanmaktadır. Hazırlanan plaklara beyazlatma jeli uygulanmaktadır ve hastalarımız evde bu tedaviyi uygulamaktadırlar. Uygulanan beyazlatma jelinde %10 il %15 arasında bir oranda karbamid peroksid bulunmaktadır.
  • Ev tipi diş beyazlatma tedavisinde kullanılacak olan plakların gün içerisinde minimum 4-6 saat uygulanması gerekmektedir. Yaklaşık 10-15 gün içerisinde tedavi tamamlanmaktadır.
  • Ev tipi beyazlatma işleminde uygulanacak olan beyazlatıcı jelin miktarının ayarlanması gerekmektedir. Plak içerisinden çıkmayacak miktarda beyazlatıcı jel uygulanmalıdır. Aksi takdirde plak içerisinden taşan jelin diş etlerini tahriş etmeleri muhtemeldir.
  • Beyazlatıcı jel fazla kaçırıldığında vakit kaybetmeden diş etlerinin yıkanması gerekmektedir. Ardından içeriğinde E vitamini olan bir kremin tahriş olan bölgeye uygulanması gerekmektedir. Sonrasında ise hastalarımızın diş hekimlerimize durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir?

Diş beyazlatma nasıl yapılır?
Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Ofis tipi diş beyazlatma; kliniğimizde uygulanacak olan beyazlatma yöntemidir. Ortalama 1 saatte tamamlanan bir işlemdir. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da anılan bu tedavi yönteminde, zaman kısıtlaması olan hastalarımıza kolaylık sağlanmaktadır. Diğer diş beyazlatma yöntemlerine göre tedavi süresi daha kısadır.

Diş beyazlatma nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; diş hekimlerimiz hastalarımızın dişlerine diş beyazlatıcı jeli sürmektedir. Ardından beyazlatıcı jelin UV ışınlar veya lazer yardımı ile aktif edilmesi sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 saat bu şekilde uygulama yapıldığında, istenen tona ulaşılabilmektedir.

Kombine Tipi Diş Beyazlatma Uygulaması Nedir?

Kombine diş beyazlatma işlemi; hem ofis hem de ev tipi diş beyazlatma işleminin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemine verilen isimdir. Öncelikle hastalarımıza kliniğimizde ofis tipi diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Ardından işlem sonrasında kendilerine evde uygulanmak üzere plak verilmektedir. İşlemden sonraki 2-3 gün süresince hastalarımız ev tipi diş beyazlatma işlemi ile diş hekimlerimizin uyguladığı ofis tipi diş beyazlatma işlemini destelemektedirler.

Tek Diş Beyazlatma İşlemi Nedir?

Tek diş beyazlatma; içten beyazlatma olarak da isimlendirilmektedir. Kanal tedavisi uyguladığımız dişlerin tedavi sonrasında renklenmesi durumunda; tek diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Öncelikle hastalarımızın ağızlarındaki dolgu sökülmektedir ve sonrasında boşluğa beyazlatıcı jel sürülmektedir. İlgili bölge geçici dolgu ile kapatıldıktan sonra hastalarımız istedikleri diş rengine ulaşana kadar tek diş beyazlatma işlemi tekrarlanmaktadır. Tek diş beyazlatma işlemi sırasında dişlerin iyi izole edilmesi halinde işlemin herhangi bir zararı görülmemektedir.

Biyolojik Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir?

Biyolojik diş beyazlatma işlemi ile hem dişlerin beyazlatılması sağlanmaktadır hem de hastalarımızın diş minesinde onarım yapılmaktadır. Diş minesinin onarımının yapılabilmesi için sağlıklı doku takviyesi yapılmaktadır. Kullanılan jelin içerisinde ise; nano hidroksiapatit bulunmaktadır. Ardından gözle görülemeyecek boyuttaki mikro çatlaklar, gözenekler ve bozulmalar kapanmaktadır.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?
Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Hastalarımızın dişlerinde hassasiyet olsa da biyolojik diş beyazlatma tedavisi görebilmektedirler. Hassasiyete sebep olan esas madde hidrojen peroksit olmaktadır ve biyolojik diş beyazlatma esnasında kullanılan beyazlatıcı jelin içeriğinde bu madde oldukça düşük bir oranda bulunmaktadır. Bu sayede hastalarımızın hassasiyet problemi ortaya çıkmamaktadır.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Diş beyazlatmanın zararı bulunmamaktadır. Diş beyazlatma nasıl yapılır sorusuna cevap verilirse; hastalarımız diş beyazlatma tedavisinden sonra sıcak, soğuk ve hava hassasiyeti yaşatabilmektedirler. İşlemden sonraki 48 saat içerisinde bu hassasiyet geçmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.