Diş Çekimi

Diş Çekimi

Diş çekimi işlemi, dişin işlevini kaybetmesi sonucu ağrıya neden olması ya da ağız kokusu oluşturması sebebiyle, dolgu yapılamayan durumlarda gerçekleştirilmektedir. Ankara diş çekimi uygulamalarında genellikle lokal anestezi uygulaması yapılarak hastanın acı hissetmemesi sağlanmaktadır.

Diş çekimi işlemleri çoğunlukla diş çürümesinin son aşamasına gelindiğinde yapılmaktadır. Öncesinde eğer uygunsa kanal tedavisi veya dolgu işlemi gerçekleştirilmektedir. Diş hekimleri tarafından diş çekme işlemi son aşama olarak değerlendirilmektedir.

Diş çekimi, özel olan diş çekimi operasyonlarında cerrahi müdahale gerektirmekte ve bazen genel anestezi yoluyla da yapılabilmektedir. Fakat bu durum gömülü dişler gibi çekilmesi problemli olan dişlere yönelik uygulanan bir yöntemdir.

Diş Çekimi Öncesinde Yapılacaklar

Diş çekimi işlem öncesinde, önemli olan ilk husus diş bakımının iyi yapılmasıdır. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş çekimi işleminin öncesinde mikrop önleyici bir gargara uygulaması diş çekimi sonrasında herhangi bir enfeksiyon oluşma durumunu engelleyebilecektir.

Diş çekimi öncesinde, diş hekimi ile yapılan ön görüşmede kullanılan ilaçlar ve kronik rahatsızlıklar doğrudan belirtilmelidir. Çünkü diş çekme sürecinde kullanılan anestezi uygulamaları ya da diş çekimi sonrasında verilmesi gereken ilaçlar bu bilgiler ışığında değişkenlik gösterebilmektedir.

Ankara diş çekimi öncesinde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu da dişin iltihap durumunun tamamen tedavi edilmiş olmasından emin olunmasıdır. Tedavi süreci tamamlanmayan iltihap durumlarında diş çekimi yapılması halinde kist oluşumunun meydana gelme riski bulunmaktadır.

Diş Çekimi Sonrasında Öneriler

Diş çekim işlemi sonrasında hastalara sunulan öneriler, hangi dişin hangi yolla çekildiğine bağlı olarak değişkenliğe uğrasa da genel geçer öneriler bulunmaktadır. Tüm diş hekimleri tarafından sunulmakta olan bu öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ağızda oluşan tükürük ya da kan durumlarına rağmen ilk yarım saat süresince ağzın çalkalanmaması önerilmektedir. Aksi durumda diş çekilen bölgedeki kanama uzun süre durdurulamamaktadır.
  • Diş çekimi sonrasında çekilen dişin bölgesinde bulunan tamponun bastırılması gerekmektedir. Bu bastırma işlemi on beş- yirmi dakika boyunca sürdürüldüğünde kanamalar durdurulmaktadır.
  • Diş çekimi sonrasında yoğun ağrılar hissedildiğinde diş hekimi önerisine göre ağrı kesici alınabilmektedir. Bu ağrı kesicinin kan sulandırıcı bir etkisi olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Çekim işleminin ardından sıcak, soğuk ya da asitli içeceklerden kaçınılmalı herhangi bir tahribat oluşmasının önlenmesi gerekmektedir.
  • Normal ağız içi bakım işlemlerinin yapılması için diş çekiminin ardından bir tam gün geçmesi gerekmektedir.

Ankara diş çekimi sonrasında yapılacak olan bu önerilerin yanı sıra diş hekimi tarafından kişiye özel sunulan farklı öneriler de olabilmektedir. Bu önerilerin ve kontrol muayenelerinin dikkatli bir biçimde takip edilmesi gerekmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,