Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Dolgu, çürük gibi durumlar sonucunda zarar gören dişin  işlevini tekrar kazanması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusu yalnızca dişin işlevini değil, estetik görünümünü de tekrar kazandırmaktadır. Diş hekiminize muayene olduğunuzda diş hekiminiz diş dolgusuna ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemektedir. Genellikle yeni bir randevu gerekmeksizin aynı seans içerisinde dolgu işlemi gerçekleştirilmektedir. Diş dolgusu tedavisinde çürümüş diş dolgusu çıkarılarak bölge temizlenmektedir. Dişte oluşan boşluk ise dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır. Dolgu için kullanılan malzemeler değişiklik gösterebilmektedir. Diş dolgusu çeşitleri malzeme türüne göre adlandırılmaktadır.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusu türleri arasından yapılacak tercih, diş hekimi tarafından yapılan muayene neticesinde belirlenmektedir. Diş doktorunun kullanacağı dolgu malzemesini seçmesinde etkili olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dolgu tipi
 • Çürük büyüklüğü
 • Hastanın alerjik bir durumu olup olmaması
 • Dolgu yapılacak bölge

Diş dolgusu çeşitleri ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Altın dolgu: Özel olarak üretilen dolgulardır. Bölgeye yapıştırılarak uygulanmaktadır. Uzun süreli kullanım için ideal dolgu tercihidir ancak diğer dolgu çeşitlerine göre pahalı bir dolgudur.
 • Amalgam dolgu: Gümüş malzemeden üretilen dolgu seçeneğidir. Koyu bir renge sahip olduğu için görünmeyen bölgelerde tercih edilmektedir.
 • Kompozit reçine: Doğal diş görünümü ile aynı renktedir. Malzemeler reçine haline getirilerek boşluğa yerleştirilmektedir. Bu malzeme sertleşerek dolgu haline gelmektedir.
 • Onley dolgu: Özel olarak üretilmektedir. Bölgeye yapıştırılarak kullanılmaktadır. Doğal diş rengine uygun olarak üretilebilmektedir. Uzun vadeli olarak kullanılabilecek seçeneklerden birisidir. Ancak altın dolgu kadar maliyetli olduğunu söylemek gerekmektedir.

Dolgu Gereken Durumlar

Diş dolgusu gereken durum, dişin çürümüş olması durumudur. Diş probleminin dolgu gerektirip gerektirmediği ise diş hekimi tarafından yapılan muayene neticesinde belirlenmektedir. Diş hekimlerinin çürük muayenesi yapmak için kullandığı yöntemler genel olarak şu şekildedir:

 • Diş çürümelerinin en yaygın belirtisi renk değişimidir. Yalnızca ayna yardımıyla çürük bulunabilmektedir.
 • Çürük boyası yardımıyla dişlerin çalkalanması ile çürük tespiti yapılabilmektedir. Bu madde yalnızca çürümüş dişlere yapışmaktadır.
 • Röntgen çekilerek çürük dişler belirlenebilmektedir.
 • Dişin çatlaması veya kırılması çürük olduğuna işaret edebilmektedir.

Diş Dolgusu Yapımı

Diş dolgusu yapma işlemi için öncelikle çürükler dişten uzaklaştırılmaktadır. Çürük dokunun bulunduğu ve etkilediği bölgeler temizlenerek dolgu için hijyenik ve sağlıklı bir ortam oluşturulmaktadır. Diş dolgusu uygulaması, çürük dokunun çıkarıldığı bölgede oluşan boşluğu doldurmak için yapılacaktır. Temizlenen bu bölge, seçilen dolgu malzemesinin türüne göre dolgunun yapıştırılması veya doldurulması şeklinde uygulanacaktır.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,