Diş Hekimliği

Diş Hekimliği

Diş hekimliği tedavileri kapsamında hastaların genel anlamda yaşamına etki eden bazı ağız ve diş sağlığı sorunlarının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Her insan hayatının bir döneminde en az bir diş problemi ile karşılaşmıştır. İnsan vücudunda en dayanılmaz ve yaşamı olumsuz etkileyen temel sorunlar arasında yer alan diş ağrıları, ağız ve diş sağlığı sorunlarının en temel unsurları arasında yer almaktadır. Genellikle diş hekimliği alanında birçok farklı birimde hizmet verilir. Diş Hekimliği bünyesinde uygulanan tedavi yöntemleri söz konusu birimlerde faaliyet gösteren ve uzmanlaşan hekimler tarafından yapılmaktadır.

 • Endodonti,
 • Ortodonti,
 • Pedodonti,
 • Periodontoloji,
 • Protetik diş tedavileri,
 • Ağız, diş ve çene cerrahisi,
 • İmplantoloji vb.

Olarak sıralanabilir. Diş hekiminin uzmanlığına göre hastalar için uygulanacak tedavi yöntemleri ve ortaya çıkan sorunlar söz konusu farklı birimlere göre belirlenmektedir. Her bir birim tarafından farklı bir sorun için tedavi uygulanabileceği gibi genel olarak birden fazla birimin uzmanlığına ihtiyaç duyulması da mümkündür. Ankara Diş hekimliği sayesinde günümüzde sadece sağlık için değil aynı zamanda görünüm ve estetik açısından da çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Ankara Diş Ağrısı Tedavileri

Diş ağrısının nedenleri birçok farklı etkene göre ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilk olarak diş ağrısına neden olan temel unsurun belirlenmesi gerekmektedir. Bu temel problemin belirlenmemesi durumunda uygun bir tedavi uygulanamayacağı için kişinin ağrıdan kurtulması da çok daha uzun bir süreyi içinde kapsayabilir. Diş ağrılarının en temel nedenleri:

 • Diş çürükleri,
 • Kaplama altında dişlerde iltihaplanmalar,
 • Diş minesinin aşınması,
 • Diş ve diş eti hastalıkları,
 • Gömülü dişler,
 • Sinüzit benzeri ağız dışı rahatsızlıklar,
 • Çeşitli travmalar ve darbeler.

Diş ağrısının en temel nedenleri arasında sayılabilir. Ortaya çıkan bu ağrıların tanısı uzman bir diş hekimi tarafından konulmalıdır. Ağrıya neden olan dişin belirlenmesinin ardından dişteki hasarların incelenmesi gerekir. Gerekli muayene ve testler sonrası ağrının ortadan kaldırılması için gerekli olan en ideal tedavi yöntemi seçilerek hastalara uygulanır.

Ankara Ağız ve Diş Sağlığı

Ankara Diş ve ağız bakımı düzenli olarak erken yaşlardan itibaren bir alışkanlık haline getirilmediği takdirde kişide ilerleyen yaşlarda veya yine erken dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İnsan hayatının en önemli bölümlerinden olan ağız ve dişler, kişinin yaşamanı sağlıklı ve rahat bir şekilde idame ettirmesi için son derece önemlidir. Yeme, içme, konuşma, çiğneme vb. daha birçok farklı hayati öneme sahip olan dişlerin sağlıklı bir şekilde korunması ve olası sağlık sorunlarından arındırılması son derece önemlidir. Ağız ve diş sağlını olumsuz etkileyen çeşitli problemler kişinin genel sağlık durumunu da etkiler. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için alanında uzman bir hekime ve tam donanımla sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerekmektedir.

Günlük olarak çocuk yaşlardan itibaren ağız ve diş sağlığına dikkat eden kişilerde bile zaman zaman bu sorunlar ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu tip problemlerin çok önceden önlenmesi için önleyici diş tedavilerine başvurulması mümkündür. İnsan sağlığının en temel ve önemli parçası olarak ağız ve dişler için mutlaka önlem alınması ve mevcut basit sorunlar için erken tedavinin uygulanması son derece önemlidir.

Ankara Diş Taşı Temizliği

Ankara Diş taşı temizliği yaptıranlar tedavi sonrasında kısa sürre içinde günlük yaşamalarına geri dönerek çok daha sağlıklı ve etkili biçimde dişlerini doğal işlevleri ile kullanmaya başlayabildiği görülmüştür. Diş hekimliği açısından periodontoloji bölümü olarak tanımlanan bölüm tarafından diş taşı temizliği başta olmak üzere birçok farklı işlem gerçekleştirilmektedir. Diş eti hastalarından dolayı ortaya çıkan kanama, şişlik, kızarıklık vb. belirtilerin ortaya çıkması ile periodontoloji bölümleri ziyaret edilebilir.

Diş eti sağlığının bozulduğu durumlarda basit kanamaların yanında ilerleyen dönemde diş kayıplarının yaşanması da mümkündür. Diş taşının ortaya çıkmasının ardından bu unsurlar dişte fırçalama veya diğer yöntemler ile temizlenemez. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından uygulama yapılmalıdır. Diş taşı temizliği genellikle anestezi gerektirmez. Uzmanlar tarafından 6 ayda bir temizleme işleminin yapılması önerilmektedir. İşlem sonrasında 2 saat kadar yeme içme faaliyetleri durdurulur.

Ankara Diş Kaplama Tedavisi

Diş kaplama çeşitleri ve uygulama alanı ile son derece gelişmiş bir tedavi alanına sahiptir. Estetik diş tedavileri arasında yer alan bu uygulamalar, temelde sağlık açısından hastaların yaşadığı diş kayıpları veya farklı nedenlere bağlı olarak da uygulanabilir. Diş protez tedavileri arasında yer alan bu uygulamalar sırasında:

 • Metal altyapılı porselen kaplama,
 • Zirkonyum kaplama,
 • Empress diş kaplama seramik,
 • Porselen laminate kaplama,
 • Kompozit laminate kaplama, vb.

Birçok farklı malzeme ve yöntem tercih edilebilir. Genelde diş eksikliği yaşayan kişilerde uygulanan implant tedavilerinin ardından Ankara diş hekimliği tarafından implant üzerine kaplama diş protezleri vb. diğer kaplama tedavileri uygulanabilir. Günümüzde özellikle estetik diş hekimliğinin en yaygın tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ankara Koruyucu Diş Hekimliği Tedavileri Nelerdir?

Ankara Koruyucu diş hekimliği tedavileri olası diş ve diş eti sorunlarının önceden engellenmesini hedefler. Sadece düzenli diş ve ağız bakımı kişilerde ağız ve diş sağlığının korunması için yeterli olmayabilir. Bu nedenle hijyenik bakımın yanı sıra koruyucu bir takım önlemlerin de uzmanlar tarafından alınması şarttır. Özellikle genç ve çocuk yaş gruplarında bu koruyucu tedaviler son derece önemlidir. Çocuklar için genellikle dişlerde uygulanan temel önleyici tedavi yöntemleri:

 • Topikal flor,
 • Fissür örtücü vb.

Başlıca tedavi yöntemleri uygulanabilir. Söz konusu uygulamalar çocukluk döneminde yeterli bakımı sağlayamayacak olan kişilerin ilerleyen dönemde diş çürüklerine karşı tam koruma sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle son derece önemli ve etkili bir tedavi alanı olarak görülür.

Ankara Estetik Diş Hekimliği Tedavileri

Gülüş estetiği tedavisi kapsamında birçok kapsamlı ve farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Söz konusu tedavi yöntemleri özellikle hastaların herhangi bir nedene bağlı olarak yaşadıkları kötü görünüm nedeniyle ortaya çıkmıştır. Günümüzde diş hekimliğinin en temel unsurlarından olan diş estetiği başta çürüklerin tedavisi ve eksik dişlerin onarımını kapsar. Bunun yanı sıra estetik diş tedavilerinde uygulanan bazı tedaviler:

 • Diş beyazlatma,
 • Diş kaplama tedavileri,
 • Ortodontik tedavi yöntemleri (tel uygulaması vb.),
 • İmplant tedavisi vb.

Olarak sıralanabilir. Diş ve diş eti çarpıklıkları, çürükler, diş yüzeyi sorunları, renk farklılıkları vb. daha birçok sorun bu estetik tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir. Bunun için yine uzman bir hekim tarafından hasta beklentileri dikkate alınarak uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Ankara Ortodonti Diş Tedavisi Uygulamaları

Ankara Ortodonti diş tedavileri günümüzde diş hekimlerinin en çok başvurduğu ve hastalarda en çok ihtiyaç duyulan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Diş çarpıklarının düzeltilmesinden diş kapanışlarında yaşanan bozukluklara kadar pek çok farklı açıdan çene ve dişler arasında uyumun sağlanmasını hedefleri. Alt ve üst çenede meydana gelen ve kişinin diş ve ağız çevresinde bozukluklara neden olan bek çok sorun için uzman bir ortodondist tarafından işlem yapılabilir.

Çarpık ve düzensiz dişler kişilerde görünüm itibariyle ciddi sorunlara yol açarken, fonksiyonel açıdan çiğneme, konuşma ve diğer unsurlar içinde sorun teşkil edebilir. Buna bağlı olarak çeşitli diş teli tedavilerinin uygulanması mümkündür.

Ankara Ağız ve Çene Cerrahisi Diş Tedavisi Yöntemleri

Ağız ve çene cerrahisi çene kemikleri ve eklemler dahil olmak üzere dişler ve ağız dokusunun tüm unsurlarını kapsayan oldukça geniş bir alandır. Bu alanda hastalar için ağız ve diş sağlığında ortaya çıkan sorunlar cerrahi müdahaleler ile düzeltilmesi hedeflenmiştir.

Çene kemiğinde ortaya çıkan kist ve lezyonlar ile implant tedavileri, çene kemiklerinin boyut kaybının giderilmesi, greft uygulamaları, apikal rezeksiyon ve daha pek çok farklı işlem ağız ve çene cerrahisi ile yapılabilir. Diş hekimliği alanında uzmanlaşan tarafından bu alanda uygulanan tüm tedavi yöntemlerinde hastanın temel olarak günlük yaşamına sağlıklı ve güçlü dişlerle ulaşması hedeflenmektedir. Diş hekimliğinin en önemli bölümüdür.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Hekimliği ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.