Diş Kanal Tedavisi Fiyatları

Diş Kanal Tedavisi Fiyatları

Diş kanal tedavisi fiyatları; operasyon öncesindeki detaylı muayene ile belirlenmektedir. Diş kanal tedavisi fiyatları ile ilgili net bir bilgiyi diş hekimlerimiz ancak tedavi planlamasını gerçekleştirdikten sonra verebilmektedirler. Ağız ve diş yapısına göre hastalarımıza uygulanması gereken işlemler belirlenmektedir.

Diş kanal tedavisi fiyatları
Diş kanal tedavisi fiyatları

Diş Kanal Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Kanal tedavisi ücretlerinin belirleyicilerine bakıldığında; hastalarımızın kanal tedavisi uygulanacak olan dişlerinin kök sayısına göre fiyat belirlenmektedir. Birden fazla kökü olan dişlerin ücretleri, tek köklü dişlere göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca kanal tedavisi yapılacak olan diş sayısı, kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişin üzerine yerleştirilecek olan materyal, kron yapılıp yapılmayacağı gibi etkenlere bağlı olarak da kanal tedavisi fiyatları değişiklik göstermektedir.

Diş Kanal Tedavisine İhtiyaç Duyulma Sebepleri Nelerdir?

Kanal tedavisinin tercih edilme sebepleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Alınan darbeler sonucunda dişlerin köklerinde ya da kuronlarda kırık meydana gelir ise; kanal tedavisi gerekebilmektedir.
 • Dolgu ve kuron işlemi yapılmasına rağmen hastalarımızın şikayetleri devam eder ise; kanal tedavisi görülebilmektedir.
 • Çiğneme alışkanlıkları veya diş gıcırdatma problemleri sebebi ile hastalarımızın diş pulpalarının zarar görmesi ile beraber kanal tedavisine başvurulmaktadır.
 • Daha önceden dolgu veya protez yapılmış olan dişlerin altında çürük oluşması, çürüklerin derinleşmesi gibi durumlarda kanal tedavisi yapılması gerekmektedir.
 • İlerlemiş diş eti sorunları veya diş eti ameliyatı sonrasında pulpa dokusunun zarar görmesi halinde kanal tedavisi gerekmektedir.
 • Yirmilik dişlerin çekilmesi veya çene kemiğindeki kistlerin çıkartılması için kanal tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Diş kanal tedavisi fiyatları
Diş kanal tedavisi fiyatları

Kanal tedavisi yapımında öncelikle kanal tedavisi uygulanacak olan dişin etrafındaki dokulara lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede hastalarımızın işlem sırasında ağrı hissetmelerinin önüne geçilebilmektedir. Ön dişin arka bölümü veya azı dişlerin kuronunda delik açılması ile tedaviye başlanmaktadır. Kanal tedavisinin birden fazla seansla yapılacak olması durumunda; seans bitiminde geçici dolgu ile bu kanal doldurulmakta ve bir sonraki seansta çıkartılarak işleme devam edilmektedir.

Delik açıldıktan sonra hastalarımızın hastalıklı pulpaları çıkartılmaktadır ve pulpa boşluğunun temizlenmesine geçilmektedir. Kök kanalları temizlendikten sonra kanal dolgusunun uygulanabilmesi için gerekli şekillendirme işlemi yapılmaktadır. Gutta percha kanala sokulduktan sonra yapışkan bir madde ile yapıştırılmakta ve ardından dişin kuron kaplaması yapılmaktadır. Kırık dişe kanal tedavisi uygulanacak olması durumunda; kuron aşamasına gelinmeden önce post uygulaması yapılmaktadır.

Diş Kanal Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Kanal tedavisinin süresi; genellikle bir seans süresi kadardır. Az sayıda dişe kanal tedavisi uygulanacak olması durumunda; kanal tedavisi yapılacak olan dişler tek köklü ise, seans süresi 1 saat kadardır. Daha fazla işlem gerektiren dişler için diş kanal tedavisi fiyatları arttığı gibi işlem süresi de artmaktadır. Seans süresi 1.5 saati bulabilmektedir. Tedavi edilecek olan diş sayısına, dişlerin sağlık durumuna, yapısal özelliklerine, ağız içerisindeki konumlarına göre tedavi sürelerinde değişiklikler olabilmektedir.

Diş Kanal Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Kanal tedavisinin ikinci kez yapılması mümkündür. Ancak eğer kanal tedavisi başarı ile tamamlanmış ise; tekrar tedavi uygulanmasına gerek olmamaktadır. Sadece başarısız tedaviler sonrasında ilgili dişe çekilmeden müdahale edebilmek amacı ile tedavi tekrarlanmaktadır.

Diş Kanal Tedavisi İyileşme Süreci Nasıldır?

Kanal tedavisinin iyileşme süresi, birkaç gün olabilmektedir. Hastalarımızın kanal tedavisi işleminden sonra ağrıları olabileceği için işlemden sonraki iki gün süresince ağrı kesici almaları gerekebilmektedir. İltihaplı dişe kanal tedavisi uygulanması haline, iyileşme süreci daha uzun olmaktadır.

Diş kanal tedavisi fiyatları
Diş kanal tedavisi fiyatları

İyileşme sürecindeki ağrılar oldukça hafiftir. Bu sebeple endişe edilmesine gerek olmamaktadır. Ağrı kesici ile geçmeyen ağrıların olması durumunda; hastalarımızın diş hekimlerimiz ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Enfeksiyon oranı yüksek bir işlem olduğu için iyileşme sürecinde ağrının artması ile beraber ateşlenme görülebilmektedir. Hastalarımızın yaralı bölgeye pansuman yaptırması ve bölgenin tekrar temizlenmesi gerekebilmektedir.

Kanal tedavisinin iyileşme sürecinde görülen ağrıların öncelikle nedenleri araştırılmaktadır. Travma, kırık, çatlak gibi sebeplerle ağrı olabileceği gibi enfeksiyon nedeni ile de olabilmektedir. Her ne kadar başarı oranı yüksek olsa da; kanal tedavisi sonucunda iyileşememiş olan dişlerde yapısal problemler görülebilmektedir. Bu da enfeksiyonun büyüklüğü ile ilintilidir. İyileşme sürecinin olumsuz sonuçlanması durumunda; apikal rezeksiyon işlemi yapılmaktadır.

Diş Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi sonrasında bilinecekler şu şekildedir:

 • Lokal anestezi ile uygulanan bir işlem olduğu için anestezinin etkisi geçene kadar hastalarımızın yiyecek ve içecek tüketmemeleri gerekmektedir. Bu süreçte işlem yapılan bölgeye istemeden zarar vermemeleri adına gerekli bir durumdur.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti görülebileceği için sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecek tüketimini ilk 24 saat yapmamalıdırlar.
 • Kanal tedavisi kaynaklı yaşanan ağrılar son bulana kadar, işlemin yapılmadığı çene kullanılmalıdır.
 • Sert ve kabuklu yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.
 • Diş hekimlerimizin belirlediği periyotlarda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Diş kanal tedavisi fiyatları verilirken, kanal tedavisi yapıldıktan sonraki dolgu işleminin de dahil edilmesi gerekmektedir. Çünkü dolgu yapılmayan dişlerde bazı problemlerin oluşabildiği görülmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Kanal Tedavisi Fiyatları ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.