Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

ankara emax kaplama

Diş kaplama çeşitlerinden porselen kaplamalar, ikiye ayrılır: metal destekli ve metal desteksiz. Diş Kaplama Çeşitleri uygulanacak tedavi gereksinimlerine göre farklılık göstermektedir. Estetik Diş Hekimliği uygulamalarında, zirkonyum kaplama, lamine diş(porselen lamina) ve Emax kaplama diş etlerine uyumlulukları, dayanıklılıkları ve estetik görünümleri sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama, yüksek biyouyumluluğu ve estetik görünümü sayesinde estetik açıdan %100 memnuniyet garantisi verecek tedavilerin uygulanmasına imkan sağlar. Estetik anlamda beklentileri yüksek hastaların ilk tercihlerinden önde gelen zirkonyum diş kaplaması, yıpranmış dişlerin restorasyonu, protezlerin implantlara uygulanması benzer biçimde farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Metal alt yapılı porselenin duyarlı bir yapıya sahip olması nedeniyle, porselen yüzeyi önceki yıllarda bir metal alaşımı ile desteklenmesi gerekmekteydi ve bununla beraber birçok dezavantaj oluşturmaktaydı. Zaman içinde korozyon riski olduğundan ağızda kullanılmaması gereken bir malzeme türü olan metalde paslanma görülebilir. Ayrıca, metal alerjisi olan kişilerde kullanılması sakıncalı olan bu tür malzemelerin yerini alan zirkonyum diş kaplamaları, bu ve diş etlerinin kararması şeklinde probleminin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlamıştır.

Ek olarak, Diş Kaplama Çeşitleri de kaplanacak dişin konumuna bağlı olarak değişebilir. Metal desteksiz ön bölge porselen diş kaplamalar, kozmetik açıdan daha etkisinde bırakan bir gülümseme isteyenlerin tercih ettiği, daha estetik kaygılarla yapılan bölgesel bir kaplama yöntemidir. Tek diş porselen kaplamalar, özellikle kaza yada yüze çarpma ondan sonra özellikle hasar görmüş bir diş üzerinde yapılması tercih edilen kaplama yöntemidir.

Lamine Diş Kaplama(Porselen Lamina)

Dişlerin sadece ön yüzeyinden 0,3-0,7 mm. İnceltme işlemi gerçekleştirilerek üste yapıştırılan porselen yaprak tabakasıdır. İstenilen renk ve formda çok ince hazırlanmış porselen lamina kaplama metal içermez. Kırılmaya karşı dayanıklı porselen laminalar, yüksek ışık geçirgenlikleri sayesinde çok estetik bir görünüm elde edilmesini sağlar. Günümüzde rengi bozulmuş, kırılmış, deforme olmuş veya hafif aritmi olan tüm hastalarda konservatif bir yöntem olarak lamina kaplama restorasyonu tercih edilmektedir.

ankara lamine kaplama
ankara lamine kaplama

Zirkonyum kaplama

Zirkonyum maddesi, en beyaz elementlerden biridir ve biyouyumluluğu çok yüksektir. Zirkonyum altyapı porselen, hem ön dişlerde kullanılabilecek kadar estetik görünümlü, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar güçlü olması nedeniyle diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir kaplama türüdür.

Ankara Diş Estetiği

Emax Kaplama(Tam Seramik Kuron)

Porselen laminalarla aynı malzemeden üretilen ve estetik maximum’un kısaltılmışı olan Emax kaplamalar dişin bütün yüzeylerine uygulanır. Bu teknisyenin yapılabilmesi için dişlerin olması gerekir. Uygulanacak dişlerin çevresi eşit traşlı ve kaplamaya hazır olunca üzerine kaplama uygulanır.

Ankara Gülüş Tasarımı

Metal destekli kaplama

Metal destekli kaplamalar, adından da anlaşılabileceği şeklinde, dişin imal aşamasında porselenin dibine metal alaşımı konularak yapılır. Diş dokusuna müsait gerekli dayanıklılığı sağlar. Krom kobalt veya krom nikel alaşımı kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalar, metal üzerine yerleştirilen porselenin altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıdaki metal ışık geçirmediğinden, mat bir görünüme sahip sakız seviyesinde koyu renkte kendini gösterir. bundan dolayı, metal destekli kaplamalar genellikle arka dişlere uygulanır, çünkü ön bölgedeki dişlere estetik olarak önerilmezler.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.