Diş Kırılması

Diş Kırılması

Diş Kırılması

Diş kırılması, estetik görünümü bozan ve uzun vadede dişlerde sorunlara sebep olan bir problemdir. Bu nedenle diş kırılması yaşayan kişilerin mutlaka bir diş hekimine muayene olması ve sıkıntıyı gidermesi gerekmektedir. Diş hekimi kırılan parçanın büyüklüğünü ve kırılmaya neden olan sorunu inceleyerek, diş kırılmasına bir çözüm üretecektir. Ardından tedaviniz başlatılmakta ve kısa süre içerisinde probleminiz çözülmektedir. Bu nedenle diş kırılması problemi ile karşı karşıya kaldıktan sonra ilk fırsatta muayene olmanız önem arz etmektedir.

Diş Kırıldığında Ne Yapılması Gerekir?

Diş kırıldıktan sonra yapılması gerekenler arasında en önemlisi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmaktır. Ancak bunun yanında ilk etapta da uygulamanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Diş kırıklığının meydana geldiği noktayı ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.
 • Dişinizin bir kısmı kırıldıysa ve kanamanız mevcutsa, bölgeye dışarıdan soğuk kompres uygulayarak kanamanızı azaltabilirsiniz.
 • Eğer diş tamamen yerinden çıktıysa kurtarılabilme ihtimali için süt veya soğuk su içerisine dişinizi koymanız gerekmektedir.
 • Acil tedavi adımlarını uyguladıktan sonra diş kırılması için diş hekimine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılmasının nedenleri incelendiğinde, yaygın olarak diş kırıklarına travmaların neden olduğu görülmektedir. Yani yaralanma gibi durumlar neticesinde dişlerde kırık meydana gelebilmektedir. Bunun yanında diş kırıkları oluşmasına sebep olan diş problemleri de bulunmaktadır. Bu problemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dişlerde derin çürükler oluşması diş kırıklarının en sık rastlanan nedenlerden birisidir.
 • Ani ısı değişimleri dişlere zarar vererek kırılma problemine neden olabilmektedir.
 • Mine tabakasında oluşan çatlamalar nedeniyle dişler kırılabilmektedir.

Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kırılması tedavisi, diş kırıklığının büyüklüğüne ve altına yatan nedene göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle tercih edilen diş kırılması tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dişlerde meydana gelen küçük kırıklarda restoratif tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi temel olarak kırılan dişin tamamlanması ve estetik bir görünüme ulaştırılması olarak açıklanabilmektedir. Restoratif diş tedavisinde kullanılan dolgular, diş ile aynı renkte olduğu için estetik açıdan yapay bir görüntüye neden olmamaktadır.
 • Dişlerde meydana gelen büyük kırıklar için tercih edilen ilk yöntem diş kaplaması yöntemidir. Diş kaplaması zirkonyum ya da porselen kuronlarla gerçekleştirilebilmektedir.
 • Dişlerde meydana gelen büyük kırıklar için tercih edilebilecek bir diğer tedavi implant tedavisidir. Bu sayede kırık diş yerine estetik bir görünüm sağlanmaktadır.
Etiketler: , , , , , ,

2 Adet “Diş Kırılması Yorumları” Bulundu

 1. Ön dişlerim kırılmasıyla konuşurken veya gülerken sorun yaşıyordum. Bende uygun bir tedavi olarak istediğim dişlere kavuştum. Artık istediğimi gibi konuşuyor, gülüyorum. Sizlere de bu tedaviyi almanız için öneriyorum. Bu tedaviyi olarak istemiş olduğunuz dişlere sahip olabilirsiniz.

 2. Bende Ömer Bayar’dan tedavi aldım. Dişlerim kırık olması durumunda estetik açıdan kötü duruyordu. Bana uygun tedaviyi belirleyen hekim istediğim dişlere kavuşmamı sağladı. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Kırılması ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.