Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/omerbyr/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/autoload/vc-shortcode-autoloader.php on line 64
Diş Temizleme Ankara - Ankara - Dr. Dt. Ömer Bayar

Diş Temizleme Ankara

Diş Temizleme Ankara

Diş temizleme işlemi, dişlerde meydana gelen plak, tartar ve leke problemlerinin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Tartar ve diş taşlarının dişte birikmesi, bakteri oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Diş temizleme ise dişlerin tartar ve diş taşlarından arındırılması ve diş yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesi işlemidir. Bu sayede bakterilerin dişe zarar ermesi engellenmektedir.

Diş Temizleme Ankara
Diş Temizleme Ankara

Diş temizliği işlemi sıklıkla diş beyazlatma tedavisi ile karıştırılmaktadır. Ancak iki işlem diş yapısındaki aşınma miktarı, kimyasal madde yoğunluğu, uygulama sıklığı gibi hususlarla birbirinden ayrılmaktadır. Diş temizliği işlemi kimyasal yoğunluğu az olan bir tedavidir ve az miktarda aşınma meydana gelmektedir. Bu sayede dişlerin sağlıklı bir şekilde ışıldaması sağlanmaktadır. Diş beyazlatma işlemi ise kimyasal madde içeriği yoğun olan jellerle diş renginin birkaç ton açılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş temizliği işlemi, diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi gereken profesyonel bir işlemdir. Bu işlem kliniğimizde uzman diş hekimlerimiz tarafından büyük bir hassasiyet içerisinde başarıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlem hakkında genel bir belirleme yapmak gerekirse şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

 • Diş temizliğinin ilk aşamasında ultrasonik cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihaz ile büyük tartarların gevşemesi ve dişlerden düşmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada kalıntıların temizlenmesi için ağız içerisine su püskürtülmektedir. Ultrasonik cihazın uç kısmı dişlere zarar vermeyecek şekilde yuvarlak ve kavisli olarak tasarlanmıştır.
 • Büyük tartarların temizliğinden sonra ikinci aşamada ince el aletleri kullanılarak kalan parçalar temizlenmektedir. Bu işlem diş yüzeyi pürüzsüz bir hale gelene kadar devam ettirilmektedir. Dişler tartarlardan tamamen arındırıldığında ise işlem sona erdirilmektedir.
 • Dişler tartarlardan arındıktan sonra dişlere diş cilası uygulanmaktadır. Bu sayede dişler parlak bir görünüme kavuşturulmaktadır.
 • Son aşamada ise florür uygulaması yapılarak işlem tamamlanmaktadır.

Diş Temizletmek Zararlı Mıdır?

Diş Temizleme Ankara
Diş Temizleme Ankara

Diş temizliğinin zararları konusunda yapılan araştırmalarda, diş temizletme işleminin zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşılmamıştır. Diş temizleme işlemi, diş sağlığı için periyodik aralıklarla gerçekleştirilmesi gereken önemli işlemlerden birisidir. İşlem gerçekleştirilirken kişinin canının acıması, dişlerin aşınması veya diş etlerinin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Diş Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Diş temizliğinin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hastalıklı dokuların ağızdan tamamen uzaklaştırılması sağlanmaktadır.
 • Dişetlerinin sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olunmaktadır.
 • Dişlerin güçlenmesi sağlanmaktadır.
 • İltihaplanma ve diş kaybı riski azaltılmaktadır.
 • Diş eti çekilmesi engellenmektedir.
 • Yoğun diş taşı oluşumu ağız kokusuna neden olabilmektedir. Diş temizliği işlemi ile diş taşları temizlenerek ağız kokusu problemi de ortadan kaldırılmaktadır.

Diş Temizliğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş temizliği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler bu süreci daha rahat bir şekilde geçirmeniz için önem arz etmektedir. Bu hususlar diş hekimlerimiz tarafından işlem sonrasında detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Ancak süreç hakkında bilgi sahibi olmanız adına genel bir belirleme yapmak gerekirse dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Diş temizliği işleminden sonraki birkaç gün sıcak – soğuk hassasiyeti yaşanabilmektedir. Bu durumda endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. Son derece olağan bir durumdur.
 • Diş temizliği işleminden sonra diş arasında boşluklar hissedilebilmektedir. Bu boşluklar normal aralıklardır ancak diş taşlarının temizlenmesinden sonra fark edilebilir hale gelmiştir.
 • Diş taşlarının yoğun olduğu bölgelerde yapılan temizlik işleminden sonra dişler bir miktar sallanabilmektedir.
 • Diş taşlarının temizlenmesi işleminden sonra dil ile diş yüzeyine dokunulduğunda pütürlü alanlar hissedilebilmektedir.

Ne Sıklıkta Diş Temizliği Gerekir?

Diş temizliği sıklığı,  diş temizliği işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan birisidir. Toplumda bir kez diş temizliği yaptırdıktan sonra devamlı temizletilmesi gerektiğine dair bir inanış bulunmaktadır. Esasında diş taşları, düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi bir durumda diş kaybı, diş iltihaplanması veya diş eti çekilmesi gibi problemler meydana gelebilmektedir.

Diş Temizleme Ankara
Diş Temizleme Ankara

Diş eti problemlerinin ilerlemesi, ağız ve kemik dokularının zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle diş temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Yılda bir kez diş temizliği işlemini gerçekleştirmek yeterlidir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, ağız ve diş sağlığı kontrollerinizi 6 ayda bir gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Diş Temizliği Kimler için Uygundur?

Diş temizliği yaptırabilecek kişiler konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Diş tartarı her yaştaki bireyde görülebilen bir problemdir. Diş tartarları, diş eti ve diş minesine yerleşerek bakteri oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durum ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilemektedir ve temizlenmesi gerekmektedir. Diş temizliği işlemi 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen oldukça pratik bir işlemdir. Tedavinin son aşamasında yapılan cila uygulaması ise dişlerin çok daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

Diş temizleme sırasında diş minesine zarar verilmemesi bu işlemi protez dişleri bulunan 65 yaş üstü kişiler de dahil olmak üzere her birey için tercih edilebilir hale getirmektedir. Bununla birlikte çocuklarda süt dişlerinin bulunduğu dönemde gerek olmadığı için gerçekleştirilmemektedir.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Temizleme Ankara ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.