Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/omerbyr/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/editors/class-vc-frontend-editor.php on line 673

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/omerbyr/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/autoload/vc-shortcode-autoloader.php on line 64
Diş Temizliği - Ankara - Dr. Dt. Ömer Bayar

Diş Temizliği

Diş Temizliği

Diş temizliği; zaman içerisinde dişlerde oluşmuş olan plak ve tartarların temizlenmesi için uygulanan işlemdir. Diş temizliğinin yapılmaması ve tartar oluşumunun devam etmesi durumunda ise; bakteri oluşumu gözlenebilmektedir. Diş yüzeyinin hem pürüzsüz hem de temiz olması için uygulanan işlemler; diş eti hastalıklarının ve diğer ağız içi rahatsızlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Ultrasonik aletler, ince el aletleri, diş cilası ve florür uygulaması aşamaları ile diş temizliği uygulanmaktadır. Diş temizliği sonrasında dişler hassas olabileceği için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Diş temizliği
Diş temizliği

Diş Temizliğinin Önemi Nedir?

Diş temizliğinin gerekliliğine bakıldığında; bunun 2 nedeni olduğu görülmektedir:

 • Hastalarımızın diş kayıplarının önüne geçebilmek için diş temizliklerine özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Kalp rahatsızlığı, demans, diyabet komplikasyonları gibi vücudun yakalanabileceği rahatsızlıkları önlemek amacı ile diş temizliğine önem verilmelidir.
 • Diş eti rahatsızlıklarının görülmemesi için diş temizliğine önem verilmelidir. Dişlerin temizlenmemesi durumunda; plak ve tartar oluşumu görülmektedir. Plak ve tartarların birikmesi ile beraber de diş eti rahatsızlıkları gözlenmektedir. Diş eti rahatsızlıkları ise; ağız kuruluğuna sebebiyet vermektedir. Daha da ilerlemesi ile beraber ağız içerisindeki kemik ve dokuların zarar görmesi ile karşılaşılmaktadır.

Profesyonel Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Profesyonel diş temizliği; diş hekimlerimizin uyguladığı temizliktir. Dişlere zarar vermeden, dental aletler yardımı ile hastalarımızın dişlerini temizlemektedirler. Bu süreçte kullanılan dental aletler ise; kullanılmadan önce temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon prosedüründen geçirilmektedirler. Profesyonel diş temizliği esnasında uygulanan adımlar şöyledir:

 • Ağız içerisinde görülmesi zor olan bölgeler de olduğu için diş hekimlerimiz diş aynası yardımı ile öncelikle ağız içi muayene yapmaktadır. Diş ve diş etlerindeki tahriş, şişlik, çürüme, tartar ya da kanama; diş aynası ile görülebilmektedir. Diş aynalarının görünümüne bakıldığında; yuvarlak aynalara bağlı tutamakların olduğu bir düzenektir.
 • Diş temizliğine başlanırken sıklıkla kullanılan alet; ultrasonik bir araç olmaktadır. Hastalarımızın durumuna göre ayarlanabilecek olan bu aracın uç kısımları daha yuvarlak ve kavislidir. Sabit hareketler ile uygulanması gerekmektedir. Titreşim göndererek tartar parçalarının gevşemesini sağlamaktadır. Ağız içerisine su püskürterek ise; ağız içerisinde bulunan gevşek kalıntıların çıkmasını sağlamaktadır.
 • Kürdan ya da pulluk olarak adlandırılan aletler ile ultrasonik cihazlar yardımıyla çıkartılan küçük birikintiler temizlenmektedir. Diş yüzeyinin düzeltilmesine yardımcı olan aletlerdir.
 • Tartarların dişlerden temizlenme işlemi bitirildikten sonra; her dişin ayrı ayrı kontrol edilmesi ve tartar parçasının kaldığının görülmesi durumunda bunun temizlenmesi gerekmektedir.
 • Diş yüzeylerinin pürüzsüz bir hale gelmesi ile beraber yumuşak bir başlığı bulunan, ucu dönen, devirli el aleti kullanılarak dişlerin hem düzleştirilmesi hem de parlatılması gerekmektedir. Bu şekilde diş temizliği sağlanmış olmaktadır.

Diş Temizliğinde Florür Uygulaması Nedir?

Diş temizliği
Diş temizliği

Florür tedavisini diş hekimlerimiz bazen profesyonel diş temizliğinin son aşaması olarak yapabilmektedirler. Uygulanacak olan florür; çilek, çikolata, nane ve vişne gibi tatlarda olabilmektedir. Öncelikle esnek köpük tepsilerine florür yerleştirilmektedir. Ardından dişlerin üzerine uygulanmaktadır. 30 saniye süre ile çözelti bekletilmektedir ve sonrasında hastalarımızın çözeltiyi tükürmeleri gerekmektedir. Dişleri diş plağı ve tartarına karşı korumanın yanı sıra; diş temizliği, dişlerin güçlenmesi için de gerekli bir uygulamadır.

Profesyonel Diş Temizliği Tekrarlanmalı Mıdır?

Diş temizliğinin tekrarlanması gerekmektedir. Tek seferlik bir uygulama değildir. Belirli periyotlarda hastalarımızın diş hekimlerimizi ziyaret ederek dişlerinde birikmiş tartarları temizletmeleri gerekmektedir. Altı aylık veya bir senelik periyotlar yeterli olmaktadır.

Diş temizliğinin tekrarlanmaması durumunda; diş aralarında diş taşı oluşmaktadır. Bu da diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Diş etlerinde ve diş destek dokularında oluşan kayıplar sebebi ile hastalarımızın dişlerinde sallanma olabilmektedir. Bunun önleminin alınmaması durumunda; diş kaybı ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Dişler sallanırken diş temizliğinin yaptırılması durumunda, işlem sonrasında dişlerin sallanmaya devam ettiği görülebilmektedir.

Profesyonel Diş Temizliği Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş temizliği

Diş temizliğinden sonra dikkat edilecekler aşağıda belirtilmiştir:

 • Uygulanan profesyonel işlemin ardından 2 saat süre ile herhangi bir yiyeceğin veya içeceğin tüketilmemesi gerekmektedir.
 • İşlemden sonraki birkaç gün sıcak ve soğuk hassasiyeti görülebilmektedir. Bunun sebebi ise; diş etlerinde sızıntı olması ihtimalidir. Tedaviden sonraki 24 saat içerisinde sıcak ve soğuk besin tüketmekten uzak durmaları gerekmektedir.
 • Diş temizliği sonrasında hafif şişlik oluşması durumunda; soğuk kompres ile şişlik indirilebilmektedir.
 • İşlemden sonraki ilk günlerde ağrı hissi oluşur ise; diş hekimlerimizin tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile bu ağrı giderilebilmektedir.
 • Tedavi sonrasında ağız ve diş bakımına önem verilmesi gerekmektedir. Her ne kadar hemen diş fırçalamak zor gelse de; dişlerin fırçalanması, diş ipinin kullanılması ve antiseptik ağız gargaraları ile bakım yapılması gerekmektedir.
 • 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimize kontrole gelinmesi gerekmektedir.
 • Diş ve diş etlerinde iltihap bulunan hastalarımıza diş temizliği yapıldıktan sonraki kontrolde eğer tekrar ağız içerisinde iltihap gözlenir ise; bu durumda kontrolde yeniden diş temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Diş Temizliği ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.