“Diş Taşının Temizlenmesi Zararlı Mıdır?” Efsanesi

“Diş Taşının Temizlenmesi Zararlı Mıdır?” Efsanesi

Diş taşları dişler düzgün fırçalanmadığında diş yüzeyinde kalan plak tabakası içine tükürüğün içindeki minerallerin çökelmesi ile oluşur.

Diş taşları dişler düzgün fırçalanmadığında diş yüzeyinde kalan plak tabakası içine tükürüğün içindeki minerallerin çökelmesi ile oluşur. Bu sebeple alt ön dişlerin arka yüzeyi veya üst azı dişlerin ön yüzeyi gibi tükürük kanallarının ağıza açıldıkları bölgede diştaşı birikimi daha fazla olmaktadır.

Diştaşları temizlendikten sonra bazı hastalarda kısa süreli hassasiyet oluşabilmektedir veya dişlerin arası açılabilmektedir. Bunun gibi şikayetler diştaşı temizliğinin zararlı olduğuna dair bir önyargı oluşturmuştur. Ancak bunun gibi şikayetlerin ana sebebi diştaşlarının uzun süre temizlenmemesidir ve diştaşı birikimi ve dişeti sağlığındaki problemler dişleri tutan kemikte yoğun bir yıkıma sebep olabildiği gibi  erken doğum ve şeker hastalığına kadar yüzlerce hastalığın temelini oluşturabilmektedir. Bu sebeple diş hekimleri en fazla 6 ayda bir diştaşı temizliği yapılmasını önermektedirler.

Sizde Yorum Yapabilirsiniz ““Diş Taşının Temizlenmesi Zararlı Mıdır?” Efsanesi”

  1. Daha öncede Ömer Bey ile diş taşlarını temizleme işlemi uygulandı. Hiçbir zararını görmedim. Bilinenin aksine dişlerinizde hassasiyet oluşmuyor. Ayrıca temizliği daha kolay oluyor. Bir korkunuz varsa Ömer Bey ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz ““Diş Taşının Temizlenmesi Zararlı Mıdır?” Efsanesi”