Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Diş hekimliğinde endodonti yani kanal tedavisi kısaca, dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altında yer alan dişin canlı kısmı pulpanın iltihaplandığı durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Halk arasında dişin siniri olarak adlandırılan pulpa dokusu, bir dişin büyümesi ve gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Diş tamamen geliştikten sonra pulpa dokusu, dişte meydana gelen ağrıyı ileterek dişin zarar gördüğünü ya da herhangi bir nedenle iltihaplandığını haber verme görevini üstlenmektedir. İşte diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemlerde birtakım özel tedavi yöntemleri uygulayan diş hekimliği dalına endodonti kanal tedavisi adı verilmektedir.

Kanal tedavisi olarak da adlandırılan endodonti işlemlerinde, dişin sinir kısmının kendi kendini onaramayacak derecede hasar gördüğü durumlarda uzman diş hekimleri tarafından bazı tedavi yöntemleri ve teknikleri uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Endodonti yani kanal tedavisi, dişin en iç kısmında bulunan pulpa dokusunun ciddi anlamda hasar gördüğü ya da iltihaplandığı durumlarda uygulanan bir diş tedavisi yöntemidir. Pulpa adı verilen ve dişin en iç kısmında bulunan bu doku, dişin gelişiminden, beslenmesinden ve savunmasından sorumlu olan, dişe canlılık veren özel bir dokudur.

Genellikle dişin kırılmasında ya da derinlemesine nüfuz ederek dişin en iç noktalarına kadar ulaşan çürük vakalarında sinir çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olmaktadır. Bu durumda diş kaybı yaşanması kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Pulpa dokusunun çıkarılarak kanal boşluğunun temizlenmesi ve yeniden şekillendirilerek bu boşluğun diş dokusuna zarar vermeyecek dolgu maddeleri ile doldurulması işlemlerinin bütününe genel olarak kanal tedavisi denmektedir.

Kanal tedavisi yani endodonti, dişin sağlıklı bir şekilde işlevine devam edebilmesi için ona verilen bir nevi son şans anlamına gelmektedir. Başarılı bir şekilde kanal tedavisi uygulanan, neredeyse tamamen çürümüş bir diş, kurtarılarak ömür boyu kullanılabilir hale getirilmektedir. Fakat kanal tedavisinden sonra dişin yapısında da birtakım değişiklikler meydana geldiği için bu dişlerin doğal dişlere oranla daha kolay kırılabilir olduğunu belirtmekt gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Gerektiren Vakalar Nelerdir?

Diş hekimliğinde kanal tedavisi gerektiren vakalar, genel olarak hastaların dişlerinde yoğun bir şekilde ağrı ve sızı gördükleri durumlardan oluşmaktadır. Bu vakaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Dişte kendiliğinden ortaya çıkan yoğun ağrı,
  • Özellikle geceleri artan ve ağrı kesicilerin fayda etmediği diş ağrıları,
  • Sıcak ya da soğuk içeceklerin tüketiminde aşırı hassasiyet,
  • Dişin etrafında, diş etlerinde ya da lenf bezlerinde görülen şişiklikler,
  • Dişin enfeksiyon kapsamı nedeniyle dişte oluşan fistül e renkleşme

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yapılışı sırasında ilk olarak dişin mevcut durumu diş hekimi tarafından tespit edilir ve kanal tedavisinin önerilmesinin ardından tedaviye başlanır. Tedavi süresi, uygulama yapılacak ola dişin durumuna göre bir ya da birden fazla seans sürebilmektedir.

İlk etapta tedavinin uygulanması için lokal anestezi uygulanır. Bu sayede tedavi süresince hastanın herhangi bir şekilde ağrı ya da acı duyması imkansız hale getirilir. Ardından dişte çürük varsa, bu çürükler temizlenerek dişin sinirlerinin olduğu bölgeye erişilebilmesi için diş kuron kısmından açılır. Röntgen çekilerek kanal uzunluğu tespit edilir. Pulpa dokusunun içeriği çıkarılarak temizlenir ve çeşitli ileri teknoloji aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirme işlemleri tamamlanır.

Kök kanallarının enfeksiyonlardan arındırılması sağlandıktan sonra kanallar çevre dokular ile uyumlu bir dolgu malzemesi kullanılarak doldurulur. Endodonti kanal tedavisi süresi dişte oluşan enfeksiyon ve çürüklere göre 1 ya da 3 seansta tamamlanabilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,