Görünmez Diş Teli

Görünmez Diş Teli

Görünmeyen diş teli, dijital ortodontik tedavi koşulları ile oluşturulan ve bozuk diş yapısını düzenlemek amacıyla kullanılan plaklardır. Alınan diş ölçülerine göre tasarlanan görünmez diş telleri, takılıp çıkarılabilme kullanım özelliğine sahiptirler. Diş tellerinin düzenli kullanımı ile dişlerin diziliminde yer alan çarpıklıklar giderilir. Görünmez diş teli uygulaması, kimlere uygulandığı, görünmez diş telinin çıkarılması hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Görünmez Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Görünmeyen diş teli uygulaması sırasında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Görünmez diş teli uygulaması uzman diş hekimlerinde gerçekleştirilir.
 • Görünmez diş teli uygulaması için kişinin dişlerinin ölçülerinin dijital yöntemler ile alınması sağlanır.
 • Teknolojik yöntemle ile alınana diş ölçüleri üzerinden bilgisayar ortamında tedavi şeklinin belirlenmesi ve görünmez diş telinin tasarlanması sağlanır.
 • Alınana diş ve ağız içi ölçülerine uygun yapıda görünmez diş teli oluşturulur.
 • Alt ve üst dişler için iki farklı parça halinde hazırlanan görünmez diş plakları, dişlere takılarak kullanım için hazır hale getirilir.

Bu adımlar ile kişinin düzensiz dişlerini, doğal görünümlü ve estetik dizilimli yapıya ulaştırmak amacıyla tedavi koşulları sağlanır.

Görünmez Diş Teli Kimlere Uygulanır?

Görünmeyen diş teli kullanılanlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Dişlerinde şekilsel ve dizilimsel açıdan bozukluk olanlar,
 • 13 yaş ve üzerinde olanlar,
 • 2 adet büyük azı dişi çıkmış olan çocuklar,
 • Sağlıklı çene kemiği yapısına sahip olanlar,
 • Dişte yer alan çürük ve iltihap problemleri tedavi edilmiş olanlar, görünmez diş teli uygulaması yaptırma olanağına sahiptirler.

Diş çarpıklıklarının ve diş sıralanmasında yer alan bozuklukların giderilmesi için görünmez diş teli yaptırılırken, dişte çürük ve iltihap gibi problemlerin bulunmaması gerekir. Bu duruma bağlı olarak, görünmez diş teli uygulaması öncesi dolgu, kanal tedavisi gibi işlemler ile tedavi koşulları sağlanıp, sağlıklı dişler üzerine tel uygulaması yapılır.

Görünmez Diş Teli Çıkarılabilir Mi?

Görünmez diş teli çıkarma işlemi yüksek sıklıkta yapılmamalıdır. Görünmez diş teli plakları, düğün, iş görüşmesi gibi kişilerin daha şık görünmek istedikleri anlarda kolaylıkla çıkarılabilme özelliği taşırlar. Çıkarılabilme özelliklerinin yanında, günlük kullanım sırasında dikkatli olarak bakılmadığı sürece, şefaf görünümleri sayesinde fark edilmezler.

Görünmez diş tellerinin uzman diş hekimince belirlenen süreye uygun koşullarda, düzenli olarak kullanılması ile estetik bir gülüşe sahip olunur. Dişler arasında yer alan küçük boşluklar, dizilimde yer alan bozukluklar, görünmez diş teli kullanımı sonucunda giderilir.

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Görünmez Diş Teli”

 1. Dişlerimin düzeninden çok rahatsızdım. Konuşurken herkes dişlerime bakıyor diye düşünürdüm. Tel taktırmak istiyordum ama görünmesini de istemiyordum. Dolayısıyla hep erteledim. Taki Ömer Beyin yazılarını görene kadar. Kliniğe gittiğimde de örnekleri gösterince içim rahatladı. Kontrollerimi aksatmadan gidiyorum. Teşekkürler Ömer Bey

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Görünmez Diş Teli”