Gülüş Tasarımı ve Algılar

Gülüş Tasarımı ve Algılar

Modern diş hekimliğinde, dişleri değiştirmek yada kompozitten porselene kadar birçok kaplama yoluyla gülüşü değiştirmek mümkün olsa da bu makale bireysel Diş hekiminiz sizin gördüğünüzü görüyor mu? Gerçekten gülüşünüzü nasıl değiştireceğiniz hakkında iletişiminiz kuvvetli mi?

Her insanın güzellik algısı farklı olsa da, gülüşü tasarlanacak kişinin güzellik hakkındaki kendi düşünceleri iyi bir sonuç için önemli bir faktör. Birçok insan, dişlerinin mükemmel bir şekilde parlak ve doğal gözüküp, mermer gibi aşırı beyaz durmaması konusunda hem fikir.

Modern diş hekimliğinde, dişleri değiştirmek ya da kompozitten porselene bir çok kaplama yoluyla gülüşü değiştirmek mümkün olsa da bu makale bireysel olarak doğallık algısının yanı sıra diş hekiminizle gülüş tasarımınız için nasıl iletişim kurmanız gerektiği hakkında da fikir verecek.

Algılar ve Diş Hekimliği Sanatı

Diş hekiminiz sizin ne istediğinizi anlayabiliyor mu? Diş hekiminizle gerçekten nasıl bir gülüş tasarımı istediğiniz hakkında iletişim kurabiliyor musunuz? Bu önemli sorularla beraber incelememizde de kullanacağımız son zamanlarda yapılan bir araştırmadan söz edelim. Bu araştırmada katılımcılar, diş hekimi/diş hekimliği profesyonelleri ve profesyonel olmayan grup olarak ikiye ayrılıyor.

Bu araştırmanın amacı, profesyonel eğitim almış kişilerle almamış kişiler arasındaki gülüş tasarımı bakış/algısını incelemek. Araştırma da, diş büyüklüğü, diş uyumu, diş etleri ve bunlar gibi gülüş tasarımını etkileyen diğer faktörler incelenmiş. Sonuçlar çok aydınlatıcı- çünkü spesifik tedavi önerileri yaparken dişçiye sanatsal olarak yardımcı olabilecek farklı düzeylerde farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın sonucunda, diş hekimlerinin gülüş estetiğine yaklaşımı profesyonel olmayanlara göre daha farklı olduğu görülmüş, ki bu çok mantıklı. Diş hekimleri, diş boyu, orta hatlar (dişlerin diğer yüz özellikleri ile nasıl hizalanacağı), diş eti-dudak mesafesi vb. gibi özelliklere karşı daha duyarlı, daha ilgili.

Aynı araştırma, meslek dışı kişilerin yüz estetiğinin ağız görünümü ya da dudak şekli gibi dental olmayan özelliklerine daha çok önem verdiğini söylüyor.

Yaşasın Farklılıklar

Gülüş yaratma sanatı, diş hekiminin yetenek ve uzmanlıklarını, hasta için önemli olan ve hastayı estetik açıdan tatmin edecek şahsi isteklerine entegre etmesiyle gerçekleşir. Dental anatominin doğal elemanlarını ve bilimsel bilgiyi harmanlayıp gülüş tasarımını gerçekleştirecek kişi neticede diş hekimidir. Sizde diş hekiminizin sizi duyduğuna ve ne istediğinizi diş hekiminize anlatabildiğinize inanmalı ve güvenmelisiniz. Hasta-hekim arasındaki güven, bu ilişkide gülüşünüz kadar önemlidir.

Gerekli güveni oluşturmanın bir diğer parçası da, hasta ve hekim arasında gülüş tasarımına karşın oluşabilecek algı farklılıklarını kabul edip tasarımdaki küçük değişikliklerin sizi endişe ettirecek kadar önemli olmadığını kavramaktır.

Profesyonel eğitim almış ve tecrübeli bir diş hekimi, sizden daha fazla dental olasılık ve estetik görecektir. Bu sebeple, daha iyi kararlar verebilmeniz için sizi gülüş tasarımı hakkında bilgilendirmek ve yol göstermek diş hekiminin sorumluluğundadır.

Öte yandan, estetik açıdan “bozuk değilse tamir etme” mantığı da gülüş tasarımı için çok yanlış olmayan bir olgu. Bir başka deyişle, gülüşünüzün temel karakteristikleriyle mutluysanız, olduğu gibi bırakmanızda da bir sakınca yok.

Başarı İçin Planlama

Gülüşünüz baştan yaratılıyor veya sadece tek bir dişiniz değiştiriliyor olsa bile, yapılacak değişiklikleri önceden görmek tedavi sonrası mutluluğunuz için çok önem arz eder. “Computer imaging” yani “Bilgisayar destekli imgeleme”, diş hekiminin dişlerinize dokunmadan işlem bittiğinde nasıl gözükeceğini göstermesi açısından gelişmiş ve önemli bir teknoloji. Tedavi öncesi yapılacak işlemin, beyaz diş rengindeki wax(dental mum)’la “mock-up”(taklit modeli)’ni yapmak ise ikinci bir yol.

Diş hekimliğinde kullanılan bir başka önemli araç ise “geçici restorasyon” denilen işlem. Bu işlem, hastayla hekim arasındaki anlaşmayı ve uyumu test etmeyi sağlamakta çok faydalı bir araç. Geçici restorasyon, adaptasyon için zaman sağlamakla kalmayıp aynı zamanda uygulanacak gülüş tasarımının sizin estetik algınıza, diş etlerinize, ısırmanıza ve fonetiğinize uygunluğunun görülmesini sağlıyor.

Eğer geçici restorasyon beğenilirse, nihai restorasyonun beğenileceği büyük oranda garantilenecektir. Geçici ve nihai restorasyon arasındaki en büyük fark, kullanılan malzemelerdir. Final işlemde kullanılacak porselenler, geçici işlemde kullanılan plastiklerden çok daha sağlam ve uzun ömürlülerdir. Daha sonrasında, diş hekimi geçici restorasyon sayesinde gerekli izlenimleri edinip diş teknisyenine bilgi aktarır.

Farklılıklar: Ne gördüğünüz ne istediğiniz mi yoksa değil mi?

Hasta olarak bu soruya olumlu bir şekilde cevap verebilmenin tek yolu, diş hekiminizle tamamiyle iletişimde olmaktır. Sizin algılarınızda istediğiniz ve ihtiyacınız olan tasarım, diş hekiminizin profesyonel gözüyle birleştiği takdirde estetik açıdan başarılı bir gülüş tasarımına sahip olmanız çok daha olasıdır.

Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Gülüşle ilgili ne istediğinizi, hoşunuza gideni ya da gitmeyeni, ne kadar çok tarif edebilirseniz o kadar çok diş hekiminize faydalı olursunuz. Küçük ya da büyük istediğiniz değişiklikleri tarif edebiliyor musunuz? Örneğin, ilk buluşmanızda hekiminize beğendiğiniz gülüş fotoğrafları gösterirseniz hekiminizin sizin ne tarz bir gülüş tasarımı istediğinizi algılaması konusunda yardımcı olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, bu fotoğraflar sadece yol gösterebilir, başka birinin gülüşü tamamiyle kopyalanamaz. Ayrıyeten, diş hekiminizle daha faydalı bir iletişim sağlamak için şu soruları kendinize sormalısınız:

1) Dişlerinizin rengi, büyüklüğü, şekli ve aralıklarıyla ilgili neler hoşunuza gider/gitmez?

2) Gülerken ağzınızın içinde gözüken dişlerinizin sayısından memnun musunuz?

3) Halk arasında “Hollywood Gülüşü” olarak bilinen çok beyaz ve mükemmel şekilde hizalanmış dişlere mi yoksa daha doğal renk, şekil ve silüet varyasyonlarını ister/beğenirsiniz?

4) Güldüğünüzde gözüken diş eti miktarı ve şeklinden memnun musunuz? Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar, diş hekiminizin istediğiniz gülüş tasarımını algılayıp uygulaması konusunda çok faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Gülüş Tasarımı ve Algılar ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.