Hamilelik Ve Dişler

Hamilelik Ve Dişler

Gebelik ve dişler arasında olan bağlantı, hamilelik döneminde dişlerin normal koşullardan daha hassas olmasına neden olur. Hamilelik süresinde dişlerde hassaslık, sızlama, acıma ve diş etlerinde hafif şekilde kanam problemleri gözlemlenir. Bu gibi durumlarda dişlerin bakımının yapılması ve temizleme koşullarının sağlanması koşulları gerçekleştirilir. Hamilelikte diş sağlığı koruma, hamilelik ve dişler için besin tüketimi, hamilelik ve diş kaybı hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Hamilelikte Diş Sağlığı Koruma

Gebelikte diş sağlığını koruma hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

  • Hamilelik döneminde hassas olan ve çürük oluşumu riski bulunana dişlerin sağlığını korumak için tatlı tüketimi ardından diller fırçalanır.
  • Gebelik sırasında kusma gerekleşmesi halinde dişler fırçalanmalı ve diş sağlığı için diş ipi kullanımı yapılmalıdır.
  • Günde 2 kez diler, yumuşak fırça yardımı için diş sağlığını korumak amacıyla fırçalanır.
  • Diş eti kanaması problemlerinde, dişlerin fırçalanması işleminden kaçınılmadan, dişler temizlenmeye devam edilir.
  • Hamilelik sırasında diş hassasiyetini azaltmak için ılık ve tuzlu su ile gargara yapılır. Bu işlem ile hamilelik ve dişler arasında oluşan dönemsel bağlantı sırasında diş sağlığı korunur.
  • Diş sağlığını korumak için antibiyotik kullanımı doktor tavsiyesi ile yapılır.
  • Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde diş tedavisi uygulamalarından kaçınılarak, diş bakımı ile diş sağlığının korunması sağlanır.

Hamilelik Ve Dişler İçin Besin Tüketimi

Gebelik ve dişler için besin alımı aşamalarında, kalsiyum ve fosfor açısından zengin içeriğe sahip olan besinler tüketilir. Hamilelik sırasında diş sağlığının korunması için balık, süt, yumurta, tahıl ürünleri tüketimi düzenli olarak sağlanır. Özellikle, A, D ve C vitamini bakımından zengin besin çeşitleri ve organik besinler tüketilir. Hamilelik döneminde yeşil yapraklı sebze çeşitlerinin tüketimi ve her gün bir bardak süt içilmesi ile bebeğin ve annenin diş sağlığına yönelik koruma koşulları elde edilir. Kalsiyum açısından zengin besin tüketimi ile diş eti ve diş hassasiyeti problemlerinin önüne geçilir.

Hamilelik Ve Diş Kaybı

Gebelik ve diş kaybı birbiri ile ilişkilendirilmiş olan iki başlıktır. Hamilelik sırasında yaşanılan diş eti hassasiyeti sebebi ile diş kaybı oluşması riskinden korkulur. Dişlerin gerekli şekilde bakımlarının yapılması ve annenin kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmesi halinde, diş kaybı riski yaşanması önlenir. Hamilelik ve dişler arasında oluşan bağlantı içerisinde, diş kaybı riskinin oluşması, dişlerin bakımının sağlanması halinde gözlemlenmez. Hamilelik ve dişler ilişkisinde, hamilelik dönemi içerisinde diş sağlığı temelli büyük problemlerin, çürüklerin, iltihapların, diş eti çekilmesi problemlerinin yaşanmaması halinde diş kaybı oluşması riskinden söz edilmez.

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Hamilelik Ve Dişler”

  1. Hamileliğim boyunca Ömer Beyde aldığım bilgiler ile dişlerimi çok iyi baktığımı düşünüyorum. Dediği bilgileri aksatmadan yerine getirdim. Şuan dişlerimin bembeyaz ve sağlıklı olmasına Ömer Beye borçluyum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Hamilelik Ve Dişler”