Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi sonrası ağrı süresi, her hastamız için farklı olabildiği gibi bu süreci hastalarımızın diş hekimlerimizin tavsiyelerine uyup uymamaları belirlemektedir. Kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusuna cevap vermek gerekir ise; işlemden sonraki birkaç gün ağrı hissedilmesi ve birkaç hafta da yemek yerken hassasiyet duyulması normal karşılanmalıdır. Ağrı kesici ile geçmeyen, gereğinden uzun süren ağrı hissedilmesi durumunda; vakit kaybetmeden diş hekimlerimize başvurulması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Süre Hissedilir?

Kanal tedavisi ağrı süresi, işlem yapıldıktan sonraki birkaç gündür. İlk birkaç gün ağrı hissedilmesi durumunda, endişelenilecek herhangi bir durum bulunmamaktadır. İyileşme sürecinin uzun sürmesi durumunda; ağrı ve hassasiyet 2-3 hafta kadar görülebilmektedir. Ancak zaman içerisinde azalmaktadır. Bu süreçte diş hekimlerimiz hastalarımıza ağrı kesici vermektedir. Antienflamatuar etkili ağrı kesicilerin işlemden sonraki 48 saat süresince kullanılması gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrasındaki ağrı ve acı; enfeksiyonun dişin içerisindeki büyüklüğüne, çene kemiğini ve çevre bölgeleri ne kadar etkilediğine, vücudun enfeksiyonlu bölgeyi iyileştirebilmek için harcaması gereken efora bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarımız çiğneme fonksiyonlarını kullanırken 6 aya kadar hassasiyet hissedebilmektedirler. Kanal tedavisinden sonraki birkaç gece baş yukarıda kalacak şekilde uyunur ise; ağrı daha az hissedilebilmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kesici İle Ağrı Geçirilemez İse Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesici ile geçmeyen kanal tedavisi ağrısı olması durumunda; diş hekimlerimiz ile iletişime geçmeleri ve semptomları takip etmeleri gerekmektedir. Bu süreçte kanal tedavisi uygulanmış olan dişin üzerine kuvvet uygulamamaları gerekmektedir. Tedaviyi yarım bırakmamaları ve ekstra ağrı hissetmeleri durumunda; diş hekimlerimize başvurmaları gerekmektedir. Geçmeyen ağrılar için antibiyotik kullanılmamaktadır. Tedavinin tamamlanması için kanal tedavisi aracılığı ile enfeksiyon iyileştirilmektedir.

Kanal Tedavisi Yapıldıktan 1 Ay Sonra Ağrı Hissedilmesinin Anlamı Nedir?

Kanal tedavisinden sonra 1 ay ağrı hissedilmesi durumunda; kanallardan biri tedavi edilememiş olabilmektedir. Bu sebeple sürekli ağrıya çözüm bulabilmek amacı ile diş hekimlerimizin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Kanal tedavisi uygulanırken pulpa alındığı için sıcak ve soğuk hassasiyeti sadece belirli bir süre sürmektedir. Sonrasında nadiren de olsa çiğneme sırasında hassasiyetin yanı sıra ağrı da oluşabilmektedir. Ancak bunun uzun sürmesi, yapılan kanal tedavisinin düzgün yapılmadığı anlamına gelmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisinin Düzgün Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

Uygun kanal tedavisinin anlaşılması için öncelikle lokal enfeksiyon belirtilerinin olup olmadığının takibinin yapılması gerekmektedir. 3 yıllık periyotlarda periapikal röntgen çektirilmesi ve kemik kaybı olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca hastalarımız evde kendileri de kanal tedavisinin etkili olup olmadığını altı aylık periyotlarda test edebilmektedirler. Bunun için çatal ya da kaşık sapını, kanal tedavisi uygulanmış olan dişe değdirmeleri gerekmektedir. Hassasiyet yaşar iseler; kanal tedavisinin düzgün yapılmadığı anlamına gelmektedir. Kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer diye sorulduğunda; hastalarımızın ağrıları eğer beklenenden uzun sürmüş ise, kanal tedavisi düzgün yapılmamıştır.

Kanal Tedavisi Sırasında Rubber Dam Kullanılması Gerekli Midir?

Kanal tedavisinde rubber dam kullanımı, bazı işlemler için risk oluşturabilmektedir. Özellikle çene eklemi rahatsızlığı bulunan hastalarımızda diş izolasyon lastiğini kullanmadan işlem yapmaktayız. Bunun nedeni ise; çenenin gereğinden fazla açık kalması sebebi ile yorgunluk oluşmasıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Kontrol Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Kanal tedavisi kontrolleri için hastalarımızın işlemden sonraki altıncı ayda kontrole gelmeleri gerekmektedir. Tedavinin başarılı olduğunun gözlenmesi durumunda ise; rutin kontroller haricinde 3 yıllık periyotlarda diş hekimlerimizi ziyaret ederek periapikal röntgen çektirmeleri gerekmektedir. Ayrıca 5 yılda bir detaylı kontrolden geçerek, kanal tedavisi yapılan dişteki durumu kontrol altına alabilmektedirler.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?
Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi için önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir:

  • Kanal tedavisi uygulanırken hastalarımızda ağrı oluşmamaktadır. Aksine hastalarımızın dişlerindeki devamlı ağrıyı giderebilmesi için uygulanan bir tedavidir. İşlem sırasında kanal tedavisi yapılacak diş ve çevre dokulara lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sebeple hastalarımızın kanal tedavisi sırasında rahatsızlık duyma durumuna oldukça nadir rastlanmaktadır.
  • Hastalarımızın kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı gibi sistemik rahatsızlıklarının olması durumunda; kanal tedavisi uygulamadan önce antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Ancak herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalarımızda, ilaç tedavisine de gerek duyulmamaktadır.
  • Pulpası canlı olan dişler için tek seanslık bir uygulama gerekmektedir. Ancak hastalarımızın dişlerinin canlılığını yitirmesi, kök ucunda enfeksiyon bulunması, başarısız bir kanal tedavisinin ardından tekrar kanal tedavisi uygulanacak olması gibi sebepler ile seans sayısı arttırılabilmektedir.
  • Başarılı bir kanal tedavisi sonrasında sıcak ve soğuk hassasiyeti pek görülmemektedir. Fakat tedaviden sonraki birkaç gün içerisinde besinleri çiğnerken dişe baskı geldiği için ağrı oluşabilmektedir.
  • Kanal tedavisi görmüş olan hastalarımız, anestezi etkisi altındayken dillerine ve dudaklarına zarar vermemeye çalışmalıdırlar.
  • Kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusuna cevap vermek gerekir ise; diş hekimlerimizin dediklerine dikkat etmeleri durumunda, ağrı süresini kısaltabilmektedirler. Her hastamız için ağrı süresi farklı olmaktadır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.