Kist Operasyonları

Kist Operasyonları

Kist Operasyonları

Kist oluşumuna yönelik operasyonlar, çene bölgesinin herhangi bir kısmında yapılabilmektedir. Kist oluşumu, normal dışı patojen yapılar olmaları sebebiyle kist operasyonları yardımıyla ortadan kaldırılmalıdır.

Kist oluşumu, çene yapısını olumsuz etkileyen durumlardır. Bu sebeple fark edilmesinin ardından hızlı bir biçimde ameliyat ile yok edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kist büyümüş ve yayılmış olabilmektedir. Bu durumlarda anestezi uygulaması ile operasyon yapılmaktadır.

Çene kemiğini doğrudan etkilemekte olan kist operasyonları, çene kemiğinin tomografi yardımıyla görüntülenmesini gerektirmektedir. Bu tomografi işlemi, ağız ve çene cerrahisinde özel olarak kullanılan 3D tomografilerdir.

Kist Operasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Kist operasyonlarının uygulanması, kanal tedavisi uygulamasının ardından yapılabilmektedir. Öncesinde kistin kanal tedavisi yardımıyla alınması ve dikiş yardımıyla diş etinin kapanmasını gerektirmektedir.

Kist alma işlemi yapılırken, bir jel ya da iğne yardımıyla operasyonun yapılacağı diş etinin uyuşturulması gerçekleştirilmektedir. Bunun akabinde diş eti kaldırılarak kemik üzerine yerleşen kistin alınması sağlanmaktadır.

Kist alındıktan sonra operasyonun yapıldığı diş eti dikiş yardımıyla kapatılmaktadır. Bu bölgeden alınan kistler laboratuvarlara gönderilip incelenmekte ve sonuçlar hastalar ile paylaşılmaktadır.

Kist operasyonları arasında bazı durumlarda kist, çene kemiğini çok fazla kaplamış ve küçük operasyonlar ile alınamayacak hale gelmiş olabilmektedir. Bu durumlarda çene kemiğinin kırılma işleminin yapılması zorunlu olmaktadır. Çene kemiği, çene cerrahisi uzmanları tarafından kırılmakta ve kist bu operasyon sonucunda yok edilebilmektedir.

Dişte Kist Oluşumunun Zararları Nelerdir?

Dişte kist oluşumunun olası riskleri, çene yapısını doğrudan etkileyebilmektedir. Bu sebeple diş iltihabı durumları fark edildiğinde en kısa sürede bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Dişte oluşan kistler, iltihapların tam tedavi edilmemesinden de kaynaklanabilmektedir.

Dişte oluşan kistlerin, küçük ya da büyük fark etmeksizin ağız ve diş sağlığı üzerindeki olası riskleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kist oluşumu ağız yapısı içerisinde belirli bir yerde konumlanmaktadır. Bu sebeple çene kemiğinin oynamasına ya da yer değiştirmesine neden olmaktadır. Kistlerin alınmaması durumunda çene yapısında kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.
  • Kist oluşumunun civarındaki dişlerde de yer değişikliği ya da içe gömülme gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenle diş hasarları artış gösterebilmektedir.
  • Çene kemiğinin olduğundan fazla büyümesi, kist oluşumunun olası riskleri arasında yer almaktadır. Üstelik çene kemiğinin büyümesi herhangi bir ağrı ya da şişlik ile fark edilmemektedir.
  • Kistler yüz sinirlerini doğrudan etkilemeleri sebebiyle, yüz bölgesinde his kaybına sebep olabilmektedir.

Tüm bu olası riskler göz önünde bulundurulduğunda, kist operasyonları sürecinin geciktirilmemesi gerektiği, uzman diş hekimleri tarafından hastalarına yönelik sunulan önemli öneriler arasında yer almaktadır.

Etiketler:, , , , , , , , , , ,