Konservatif Diş Tedavisi (Dolgu ve Kompozit Lamina)

Konservatif Diş Tedavisi (Dolgu ve Kompozit Lamina)

Konservatif Diş Tedavisi (Dolgu Ve Kompozit Lamina)

Konservatif diş tedavisi yöntemleri, özellikle diş çürüğü başta olmak üzere çeşitli genetik ve bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıklar sonucu dişlerde oluşan hasarların tedavisinde etkili olmaktadır. Diş hekimliğinde diş tedavileri konservatif diş tedavisi ve endodontik olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Konservatif diş tedavileri genel olarak dişin ağız içinde çıplak gözle görülebilen ve dişlerin daha çok mine ve dentin kısımlarında görülen hasarların ortadan kaldırılması ile ilgilenen operatif diş tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Diş hekimliğinde dişin çürük ya da genetik sebeplerle harap olmuş kısımları, ileri teknoloji ürünü cihazlarla tedavi edilebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özel olarak üretilen ileri teknoloji cihazlar, diş minesindeki hasarların ortadan kaldırılmasından sonra geriye kalan canlı ve sağlam dokuların özel yalıtım maddeleri ile izole edilerek en son doğal dişin yapısını taklit edecek şekilde dolgu maddeleri ile restore edilme işlemlerinde etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Günümüzde daimi dolgu maddesi olarak en çok amalgam (metalik) ve kompozit (beyaz) dolgular kullanılmaktadır.

Amalgam (Metalik) Dolgular

Konservatif diş tedavisinde amalgam dolgular, metalik oldukları için gümüş dolgular olarak da tanımlanmaktadır. Amalgam adı verilen bileşim; gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilmektedir. Karışımın yüzde 45 ila 50’sini oluşturan cıva, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu maddesinin elde edilmesini sağlamaktadır. Diş hekimliğinde konservatif diş tedavisi olarak uygulanan amalgam dolguların tercih edilmesinin en büyük sebepleri ise;

  • Diş yapısına zarar vermeyen özellikte olması,
  • Uzun ömürlü kullanılabilirlik özelliğine sahip olması,
  • Diğer maddelere göre ucuz bir dolgu maddesi olması,
  • Uygulamasının kolay ve çok kısa sürede gerçekleştirilebilmesi

olarak gösterilmektedir. Bu nedenle amalgam dolgular, diş hekimliğinde yaklaşık 150 yıldan bu yana geliştirilerek halen daha sıklıkla kullanılan dolgu maddeleri olarak öne çıkmaktadır.

Öte yandan amalgam dolguların içeriğinde cıva gibi toksik maddelerin bulunması ve estetik açıdan hoş bir görünüme sahip olmaması gibi unsurlar da amalgam dolguların dezavantajları arasında yer almaktadır. Günümüze değin diş hekimliği alanında yapılan pek çok araştırmalarda amalgam dolgulardaki civanın zehirliliği konusunda herhangi bir görüş birliğine varılmadığı ortadadır. Birçok araştırmacı amalgam dolgulardan çiğneme ve öğütme işlemi sonrasında açığa çıkan cıva oranının su, hava ve bazı besin maddeleri ile insan vücuduna giren miktardan çok daha az olduğunu belirtmektedir.

Kompozit Dolgular Nelerdir?

Konservatif diş tedavisinde kompozit dolgular, içinde silikon dioksit parçaları bulunan ve kompozit resin adı verilen plastik bir karışım ile yapılmaktadır. Diş renginde olması sebebiyle beyaz dolgu olarak da adlandırılmaktadır. Diş hekimliğinde 1960’lı yıllarda sadece ön dişler için uygulamada kullanılan bu maddenin o tarihten bu yana ileri derecede geliştirilmesi sebebiyle çiğneme basıncına dayanıklı ve daha az aşınan bir dolgu maddesi olarak arka dişlerde de başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.

Kompozit dolgular, kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile diş minesinin sahip olduğu sertliğe yakın bir şekilde sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişin yapısına ve çenenin kapanmasına göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemlerin uygulama süresi, amalgam dolgu işleminden çok daha uzun sürmektedir. İleri teknoloji olarak geliştirilen kompozit dolguların ağızda kalma süresi ve dayanıklılığı, amalgam dolguların ömrüne yakın olacak şekilde geliştirilmiştir.

Kompozit dolguların en büyük avantajlarının başında konservatif diş tedavileri arasında estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra kompozit dolgular dişlere iyice adapte olduğu için diş dokularını da desteklemektedir.

Etiketler:, , , , , ,