Laminate Veener Nedir?

Laminate Veener Nedir?

Laminate Veneer yaprak porselen işlemine verilen isimdir. Laminate Veneer için özel ölçüler alındıktan sonra lab ortamında çeşitli cihazlardan yardım alarak bir ince plak oluşturulur. Bu plakalar tırnak yapısına benzemeleri ile bilinirler. Estetik diş hekimliği alanında en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Yaprak porselenler bir nevi takma tırnak sistemi ile çalışmaktadır. Mevcut dişin üzerine, arzu edilen beyazlık ve şekillerde plaka yerleştirilir. Bu işlemden faydalanmak isteyen kişilerin kaplayacağı dişinin mutlaka sağlam olması gerekir.

Laminate veneer nedir?
Laminate veneer nedir?

Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?

Laminate Veneer uygulanan kişiler dişlerinde daha estetik bir görünüş elde etmek isteyen herkes olabilir. Kozmetik diş tedavilerine olan ilginin artması ile birlikte, bu alanda kullanılan yöntemler de çeşitlenmektedir. Gülüş alanında en çok öne çıkan bu uygulama dişlerin aşınmadan daha estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Kaplama kalınlığı yalnızca 0.1 mm’dir. Kaplama yapmadan önce hasta için detaylı bir gülüş analizi yapılması gerekir. Yaprak porselen uygulamasında en önemli nokta, diş kaybının en aza indirilerek aşındırma yapmadan işlem yapılmasıdır. Bu tedavi türünde hastanın tedavi sonrasında oluşması beklenen görüntüyü önceden görmesi mümkündür. Vax Up ve Mock Up aşamaları bunu mümkün kılar. Eğer karar vermekte zorlanıyorsanız, işlem sonrası sonuçları önceden görmek karar vermenize yardımcı olur.

Laminate Veneer Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Laminate Veneer uygulamasının avantajları bize neden bu uygulamanın son zamanlarda  bu kadar rağbet gördüğünü açıklar niteliktedir. Laminate Veneer işleminin bazı avantajları şu şekilde sıralanabilr:

  • Dişlerde derin renklenmeler maskelenmiş olur. Çay, şarap ve kahve tüketimine bağlı olarak ortaya bölgesel renklenmeler çıkabilir. Renklenmeler yaprak proselen yöntemi ile ortadan kalkar. Beyaz bir gülüşe sahip olursunuz.
  • Dişler arasındaki boşluklar ortadan kalkar. Dişler arasında boşluk olması kişiye büyük rahatsızlık verebilir. Bu boşluklar özel plakalar ile kolayca giderilebilir.
  • Diş yüzeyindeki düzensiz yapı ortadan kalkar. Dişler zamanla eşit olmayan bir yapıya sahip olabilir. Yaprak porselen tabakası eşit bir yüzeye sahip olmanızı sağlar.
  • Dişler arasında oran problemleri çözülür. Dişlerin oranı estetik bir görünüm açısından önem taşır. Bu oranların sonradan değiştirilmesi yaprak porselen uygulaması ile mümkün olmaktadır.
  • Çarpıklıklar belli bir oranda ortadan kaldırılır. Çarpık dişlere sahip olmak kişinin öz güvenini zedeler ve sosyal ortamlarda kendini kötü hissetmesine yol açabilir. Laminate Veneer ile bu problemden kurtulabilirsiniz.

Laminate Veneer Uygulamasının Ömrü Ne Kadardır?

Laminate veneer nedir?
Laminate veneer nedir?

Laminate Veneer uygulamasının ömrü herkes için farklı olabilir. Bu fark çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kaplamanın ömrünü önceden tahmin etmek zordur. Kişilerin dişlerine iyi bakması, diş kontrolüne gelmesi, hekim önerilerine kulak vermesi halinde kaplamaların ömrü daha uzun olacaktır. Yaprak porselen uygulaması yaptıran bir kişinin, sağlıklı kişiler gibi her 6 ayda bir aksatmadan diş muayenesine gelmesi gerekir. Kişilerin her zaman kaliteli diş fırçası ve ürünleri ile diş ve ağız temizliğini sağlaması önemlidir. Dişler zorlanacak şekilde kesinlikle sıkılmamalıdır. Eğer kişide diş sıkma alışkanlığı varsa bu alışkanlığın kırılması için çalışılmalıdır. Kişilerin bazılarında kalem, toka ısırma gibi davranışlar vardır. Bu davranışlara son verilmelidir. Yaprak proselen tedavisinde güçlü rezin yapıştırıcılar kullanıldığı için herhangi bir şeyin ısırılması ile plakalar yerinden çıkmayacaktır. Ancak sert cisimlerin ısırılması diş sağlığı açısından zararlı olduğu için tavsiye edilmemektedir.

Laminate Veneer Uygulamasını Yaptırırken Dikkate Alınması Gereken Noktalar Nelerdir?

Laminate Veneer uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Her şeyden önce bu işlem hassas ve titiz bir çalışma gerektirir. Bu şekilde çalışan uzman hekimlerden hizmet almanız gerekir. Fiyat açısından karşılaştırma yapıldığında porselen ve zirkonyuma göre laminate veneer fiyatı çok daha yüksektir. Bu durum bütçenizin zorlanmasına neden olabilir. Ancak işlemin sunduğu avantajlar düşünüldüğünde, fiyatın tolere edilebildiğini düşünüyoruz. Dişin mine dokusu, dişin en önemli yapısıdır. Mine dokusunu kayıp etmiş dişler olabilir. Bu dişler aslında beslenmeyen, yalnızca oradan görünen dişlerdir. Bu gibi dişler için yaprak porselen uygulamasının yapılması uygun değildir. Dişlerin mutlaka sağlam olması gerekir ki laminate veneer uygulamasından başarılı sonuç alınabilsin.

Laminate veneer nedir?
Laminate veneer nedir?

Neden Laminate Veneer Uygulamasını Tercih Etmelisiniz?

Laminate Veneer uygulamasının tercih edilmesi için pek çok olumlu özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında yaprak porselenin üst düzeyde koruyucu olması gelir. Dişte herhangi bir aşınma ya da küçülme söz konusu olmaz. Laminate Veneer nedir diye merak edenler için söyleyelim, bu kaplama türü doğal dişe çok yakındır. Doğal renklerin tercih edilmesi halinde kaplamanın ayırt edilmesi oldukça zordur. Estetik bir görünüme sahp olduğundan özellikle görünüm konusunda kaygıları olan kişilere doğrudan hitap eder. Anestezi kullanımı çoğu zaman gerekmez. Kişi çay, kahve, şarap ya da asitli içecekleri tüketmeye devam edebilir.  Bu gibi boyayıcı maddeler gerçek dişleri etkilese de kaplamayı etkilemeyecektir. Tedavi bitmeden önce kişi tedavi sonrasında nasıl bir sonuç elde edebileceğini görebilir. Bu sayede karar verme süreci kolaylaşır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Laminate Veener Nedir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.