Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyumun Farkı

Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyumun Farkı

Metal destekli kaplama ve zirkonyumun farkları; hem estetik hem doğallık hem de tedavi süresi açısından değişiklik göstermektedir. Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farklarına bakıldığında; zirkonyum kaplama daha avantajlıdır. Bunun nedeni ise; metal destekli kaplamaların dezavantajlarının giderilmesi için zirkonyum kaplamanın geliştirilmiş olmasıdır.

Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları
Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları

Metal Destekli Kaplama Nedir?

Metal destekli kaplamalar; dayanıklılık sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Porselen kaplama işleminde metal köprü uygulaması yapılmaktadır. Ancak kullanılan metaller, maliyeti arttırmaktadır Bunun yanı sıra; ışık geçirgenlikleri de bulunmamaktadır. Diş ve diş eti ile biyolojik olarak uyum içerisinde olmamaktadır. Diş etine tam olarak oturmadığı için kaplama ile diş arasında boşluk olabilmektedir. Bu boşluğa besin artıklarının dolması ile beraber doğal dişlerin çürümesi ve ağızda koku oluşumu gibi problemler olabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama; metal desteksiz bir kaplama tedavisidir. Zirkonya maddesinin oksijen ile birleştirilmesi ile beraber sert bir hal almasından sonra elde edilen madde, diş hekimliğinde kaplama tedavilerinde kullanılmaktadır. Alışma süreci oldukça kısa ve kolay olmaktadır. İnce ve şeffaf bir yapısı olduğu halde, oldukça dayanıklı bir maddedir. Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları göz önüne alındığında; zirkonyum kaplama sonucunda ağızda tat bozukluğu oluşmamaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Kullanıldığı Dişler Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın kullanıldığı durumlar şöyledir:

 • Daha önceden dişleri kesilmiş olan hastalarımızda kullanılabilmektedir.
 • Ayrık dişlerin birleştirilebilmesi için zirkonyum kaplama uygulaması yapılabilmektedir.
 • Diş beyazlatma tedavisinden istenilen sonuç alınamamış ise; renklenme ve lekelenme problemini gidermek için uygulanabilmektedir.
 • Kırık dişlerin tamir edilmesi için kullanılabilmektedir.
 • Çapraşık ve eğri diş problemlerinin giderilmesi için ortodontik tedavi uygulanması istenmiyor ise; zirkonyum kaplama yapılabilmektedir.
 • Dişlerinde dolgu işlemini engelleyecek düzeyde madde kaybı olan hastalarımıza zirkonyum kaplama yapılmaktadır.
Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları
Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın artıları aşağıda verilmiştir:

 • Dişin kendi renginde olduğu için doğal diş görünümü elde edilebilmektedir ve dışarıdan bakıldığında dişin kaplama olduğu belli olmamaktadır.
 • Diş etinde alerjik reaksiyon gözükmesi gibi etkileri bulunmamaktadır.
 • Diş etinde renk değişimi olmasına neden olmamaktadır.
 • Yüksek dirençli olduğu için hem ön hem de arka dişlerde kullanılabilmektedir ve herhangi bir besinin ısırılmasında problem ortaya çıkmamaktadır.
 • İleri derecede renklenmiş dişlerin de doğal görünebilmesini sağlayabilmek için alttaki dişin rengini maskeleyebilme özelliği bulunmaktadır.
 • Ağızdan çıkma ve fırlama gibi bir duruma sebep olmamaktadır.
 • Tat duyusuna olumsuz etkisi bulunmamaktadır.
 • Kullanım alanı oldukça etkin olan zirkonyum kaplamalar ile estetik, doğal ve kaliteli bir görünüm elde edilebilmektedir.

Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyumun Farkları Nelerdir?

Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları
Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farkları

Zirkonyum ve metal destekli kaplamanın ayrımını yapabilmek için bilinmesi gerekenler şöyledir:

 • Estetik duruş, doku uyumu ve doğallık açısından kıyaslandığında; zirkonyum kaplama daha avantajlı olmaktadır. Planlama ve ölçüm aşamalarının düzgün yapılması ve çok uzun köprüler yapılmaması durumunda; zirkonyum kaplamanın kırılma olasılığı oldukça düşük olmaktadır.
 • Metal destekli kaplamalar ile zirkonyum kaplamaların renkleri karşılaştırıldığında; metal destekli kaplamaların renkleri daha soğuk ve mat olmaktadır.
 • Diş formunun oluşturacağı seramiği desteklemek amacı ile metal destekli kaplamalarda gri renkteki metal köprüler kullanılmaktadır. Ancak zirkonyum kaplamalar için destekleyici tabaka beyaz renkte olduğu için koyu renk yansıması oluşmamaktadır.
 • Zirkonyum kaplamalar hem ön hem de arka dişler için uygun olabilmektedir. Ancak ön dişler için metal destekli kaplama yapılması günümüzde oldukça azalmaktadır. Zirkonyum kaplamalar ile daha doğal ve estetik görünüm elde edilebildiği için ön dişler için zirkonyum kaplama tercih edilmektedir.
 • Metal destekli kaplamalarda; alt kısımdaki metal desteğin üzerine sürülmüş olan opak renk yansıtılabilmektedir. Bunun yansıması için ise; hastalarımızın dişlerinde oldukça fazla miktarda aşındırma işleminin yapılması gerekmektedir. Ancak yarı metal olan zirkonyumun ışık geçirgenliği bulunduğu için dişin kendi rengini yansıtabilmesine imkan tanımaktadır.
 • Zirkonyum kaplamalar diş eti ile oldukça uyumludurlar ve uzun seneler boyunca kullanılabilmektedirler. Ancak metal destekli kaplamalar sonucunda diş eti çekilmesi olabilmektedir. Diş eti çekilmesine bağlı olarak diş etinden renk yansıması da görülebilmektedir.
 • Maliyet açısından değerlendirildiğinde; metal destekli kaplamaların maliyetleri daha az olmaktadır.
 • Metal destekli kaplama ile zirkonyum kaplama kıyaslandığında; kaplama işlemi iyi yapılmış ise, buna göre kullanım ömrü uzun olmaktadır. Dolayısı ile zirkonyum kaplama için kullanım ömrünün daha fazla olduğunu söylemek pek doğru olmamaktadır. Ancak diş eti ve ağız sağlığı açısından değerlendirildiğinde; zirkonyum kaplamanın avantajı daha fazladır.
 • Dişten kayıp değerlendirildiğinde; metal destekli kaplamalarda diş kesimi daha fazla olduğu için dişten kayıp da daha fazla olmaktadır. Zirkonyum kaplamalarda dişten kayıp daha az olduğu için minimal invaziv ve sağlık bir sonuç sağlanmasına sebep olmaktadır.
 • Metal destekli kaplama ile zirkonyumun farklarına bakıldığında; implant üstü all on four gibi tam çene protezleri için metal destekli kaplamalar daha avantajlı olmaktadır. Bunun nedeni ise; porselen yerleştirilecek olan alanın daha fazla olması ve dolayısı ile daha estetik sonuç elde edilebiliyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyumun Farkı ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.