Mikro Diş Hekimliği

Mikro Diş Hekimliği

Mikro Diş Hekimliği

Mikro diş hekimliği uygulaması, diş çürüklerinin tedavisini kolaylaştırmak için geliştirilmiş tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Dişte oluşan çürüklerin temizlenmesinin yanında, diş yapısından olabildiğince az bölgenin kaybedilmesi hedeflenmektedir. Dişleri havayla aşındırma yöntemi olarak da adlandırılan mikro diş hekimliği uygulamasıyla, diş çürüklerinin diş kaybına yol açması önlenmekte ve doğal diş yapısı muhafaza edilmektedir.

Mikro Diş Hekimliğinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Mikro diş hekimliği yöntemleriyle, diş çürüklerinin erken teşhisinde diş kaybının önlenmesi sağlanır. Çürük gelişen dişlerin iğneyle uyuşması ya da matkapla oyulması gibi işlemlere gerek kalmadan, sadece hava yardımıyla minik çürükler temizlenmektedir. Acısız olarak gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde, doğal dişlerin zarar görmesi engellenecektir. Air Abrasion adlı tedavi yöntemi sayesinde, dişlerde gelişen minik çürükler dişlerden tamamen arındırılmaktadır. Hava toz karışımından meydana gelen bir spreyle temizlenen dişlerde, acı ya da estetik kayıp meydana gelmeyecektir.

Mikro Diş Hekimliği Havayla Aşındırma Yöntemi Nedir?

Air Abrasion uygulaması yani havayla aşındırma yöntemi, dişlerdeki çürüklerin temizlenmesi için kullanılmaktadır. Hava ve toz karışımından meydana gelen bir sprey, basınçlı şekilde dişlere püskürtülmektedir. Basınç sayesinde, çürük oluşan dişler üzerinde zımpara etkisi uyandırılmaktadır. Püskürtülen havanın içerisinde, dişlere yerleşecek mikro partiküller bulunmaktadır. Diş yapısına ve çürüklerin boyutuna göre, mekanizmanın basınç değeri ayarlanmaktadır. Oldukça hassas bir ayarlama tekniği kullanıldığından, dişlerin zarar görme riski bulunmamaktadır. Sprey sayesinde diş çürükleri temizlenirken, dişin kendisi aşındırılmayacaktır. Havayla aşındırma yöntemi aşamasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeyeceğinden, çenenin iğneyle uyuşturulmasına da gerek kalmayacaktır. Sadece çürüklerin temizlenmesi sayesinde, dişlerde estetik açıdan kayıplar yaşanmaz ve dolguya gerek kalmaz. Mikro diş hekimliği uygulamalarının gerçekleştirilmesi için diş çürüklerinin erkenden teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması gerekir.

Mikro Diş Hekimliğinde Ağrısız Tedavi Mümkün Müdür?

Ağrısız diş tedavisi olarak bilinen mikro diş hekimliği uygulamalarında, ağrıya sebep olacak herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Sadece hava ve partikül toz karışımı bir sprey kullanıldığından, hastaların canını yakacak herhangi bir komplikasyon gelişmez. Diş yüzeyinde yer alan ve ağrı hissini tetikleyen sinir uçları, havayla temizleme uygulamasından mikro düzeyde etkilenmektedir. Mikro düzeyde hissiyat olacağından, hastalar ağrı duymayacak ya da çok hafif düzeyde his alacaktır. Normal diş çürüğü temizleme operasyonlarında, aeratör adlı matkap kullanılmakta ve uyuşan dişlerde bile ağrı oluşmasına sebep olmaktadır. Air Abrasion uygulamasında, uyuşturma ya da aşınma gibi sorunlar oluşmayacağından, hastalara ağrısız tedavi vaat edilmektedir.

Etiketler: