Ortodontik Tel Tedavisi

Ortodontik Tel Tedavisi

Ortodontik Tel Tedavisi

Ortodontik diş teli tedavisi, diş hekimliğinin özel bir dalı olarak, dişlerde ve yüzde bulunan düzensizliklerin teşhis edilmesi, bu düzensizliklerin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir diş hekimliği uygulamasıdır. Tıbbi literatürde maloklüzyon adı verilen düzensiz ya da kötü kapanış hareketleri Ortodontik tel tedavisi ile sorunsuz olarak düzeltilebilmektedir.

Diş büyüklüklerinin, çenenin büyüklük ya da genişlilik yapısı ile uyumlu olmadığı durumlarda, dişler çene kemiği üzerinde yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı olarak dizilebilmektedir. Kişinin küçük yaşlarından itibaren diş gelişiminde zaman içinde meydana gelen bu tür iskeletsel ve dişsel bozukluklarda, dişlerin normalde olmaları gereken dizime getirilmesi için uzman diş hekimleri tarafından Ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Ortodontik Tel Tedavisinin Uygulama Yaşı Var Mıdır?

Ortodontik tel tedavisinin uygulama yaşı konusunda herhangi bir kısıtlama ya da yaş limiti yoktur. Her yaşta tedavi edilebilen diş çapraşıklıkları için uzmanların hazırladığı diş telleri ile tedavi uygulamasına geçilmesi normaldir. Fakat çenelerin önde ya da geride olması şeklinde ifade edilebilecek iskelet sisteminden kaynaklanan bozuklukların tedavi edilebilmesi için 12 yaş sınırı bulunmaktadır. 12 yaş öncesinde yapılmayan bu tür çene kemiği düzensizliklerinin ileriki yaşlarda tedavi edilmesi oldukça zorlaşmaktadır. Yine de hastaların 7 yaşından önce Ortodontik muayene olmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sabit Ortodontik Tedavi Nedir?

Sabit Ortodontik tedavi yöntemi yani diş teli tedavisi, bütün sit düşleri düşmüş ve daimi dişler ağza yerleştikten sonra uygulanan Ortodontik diş tedavisidir. Bu tedavi yönteminde 12 yaşını geçmiş bireylerin dişlerinin ön yüzeylerine adına braket denilen kare şeklinde, ufak, paslanmaz çeklikten yapılan ya da porselen (şeffaf) tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı ile çapraşık durumdaki dişlerin düzeltilmesini sağlayan tedavi yöntemidir.

Dişlerinin diziliminde çapraşıklıklar görülen hastalar, sabit Ortodontik tedavi yani diş teli tedavisi ile yaklaşık bir buçuk ya da iki yıl içinde dişlerinin düzgün bir şekilde olmasını sağlayabilmektedir.

Ortodontik Tedavide Braket Çeşitleri

Ortodontik tedavilerde kullanılan braket türleri genellikle ikiye ayrılmaktadır. Ortodontik tedavilerde metal ya da paslanmaz çelikten üretilen braketlerin yanı sıra porselen yani şeffaf braketler de kullanılabilmektedir. Bu diş telleri dişlerin ön yüzlerinde bulunan braketlere tutturularak Ortodontik tedavi gerçekleştirilmektedir.

Dişlerin iç yüzüne uygulanan sistem de diş hekimliği literatüründe lingual Ortodonti olarak adlandırılmaktadır. Bu sistemde diş tellerinin hepsi iç tarafta olduğu için telin dışarıdan gözükmesi mümkün değildir. Diş hekimliğinde yapılan Ortodontik uygulamalarda, son dönemde klasik braket sistemlerinin yanı sıra kapaklı braketler üretilmeye başlanmıştır. Kapaklı braketlerin özelliği ise, diş hareket hızının klasik sisteme göre daha hızlı gerçekleşmesidir. Kapaklı braketlerin de şeffaf ya da metal görünümde olanları bulunmaktadır.

Ortodontik diş teli tedavilerinde kullanılan braketlerin alternatifi olarak şeffaf plaklar ile Ortodontik tedaviler de yapılabilmektedir. Bu tür tedavilerde diş teli yani braketlerin yerine dişleri saran şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Kuvvet diş teli yerine bu plaklar sayesinde dişlere iletilmektedir.

Sabit Ortodontik Tedavi Dişlere Zarar Verir Mi?

Sabit Ortodontik tedavinin dişlere zarar vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun aksine dişlerin çene kemiği üzerinde düzgün konumlanmalarını sağlayarak daha düzgün bir ağız iç dengesi ve görünümünün sağlanmasında faydalı olmaktadır. Bununla birlikte Ortodontik tedavilerin dişleri çürütme gibi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Dişlerin çürümesi sorunu ağız temizliğinin yeterli seviyede yapılmaması durumunda söz konusu olmaktadır. Ancak Ortodontik tel tedavisi süresince ağız temizliğine de gerekli önem gösterileceği için dişlerin çürümesi gibi bir durumun meydana gelmesi mümkün olmamaktadır.

Etiketler:, , , , , ,