Panoramik Diş Röntgeni Nedir?

Panoramik Diş Röntgeni Nedir?

Panoramik Diş Röntgeni Ömer Bayar

Panoramik Diş Röntgeni Nedir?

Panoramik diş röntgeni, ileri teknolojinin ağız ve diş sağlığı problemleri tedavisindeki yansımalarından birisidir. Panoramik diş röntgeni kullanılarak, dişteki sorunlar çok daha rahat bir şekilde görülebilmektedir. Bu sayede daha iyi bir sonuç alınabilmektedir. Panoramik diş röntgeni, hastanın diş ve çene bölgesinde patolojik görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Yani detaylı bir görüntüleme yapılmaktadır. Bu açıdan oldukça önemli bir teknoloji olduğu söylenebilmektedir. Diş hekimleri tarafından genellikle ilk muayeneden sonra detaylı bilgi sahibi olmak adına panoramik diş röntgeni işlemi gerçekleştirilmektedir.

Panoramik Diş Röntgeni Ömer Bayar

Panoramik Diş Röntgeni Ağrıya Neden Olur Mu?

Panoramik diş röntgeninde ağrı gibi bir problem oluşmamaktadır. Panoramik diş röntgeni cihazının devasa görüntüsü, özellikle diş hekimi korkusu olan hastalarda endişeye neden olmaktadır. Hastalar panoramik diş röntgeni çekimi yaparken acı hissi oluşup oluşmayacağını merak etmektedir. Çok rahat bir şekilde hiçbir ağrı ya da acı durumu olmaksızın görüntülemenin yapılabildiği söylenebilmektedir. Panoramik diş röntgeni çekimi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Öncelikle hastanın çenesi cihazın baş kısmına yerleştirilmektedir. Bu aşamada hastanın bir aparatı ısırması gerekmektedir.
  • Ardından baş kısmı bir aparat vasıtasıyla çevrelenmektedir.
  • Ayarlama işlemi gerçekleştirildikten sonra kafa çevresinde dönen cihaz görüntüleme işlemini gerçekleştirmektedir.

Maksimum 3 – 4 dakikalık bir süreç içerisinde hastanın panoramik diş röntgenini alma işlemi sona ermektedir. Bu açıdan korkulacak hiçbir durum bulunmamaktadır.

Panoramik Diş Röntgeni Zorunlu Bir Çekim Midir?

Panoramik diş röntgeni zorunluluğu bulunan bir tedavi değildir. Ancak hastalıkların erken teşhisi ve müdahale için diş hekimlerinin tamamı panoramik diş röntgeni almayı tercih etmektedir. Panoramik diş röntgeni çekmenin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Hastalıkların erken teşhisinde önemlidir.
  • Erken teşhis sağladığı için hastalığa önlem alınmasına yardımcı olunmaktadır.
  • Kişide kist ve tümör olduğuna dair bir şüphe bulunuyorsa, mutlaka panoramik diş röntgeni çekilmektedir.
  • Diş hekimi tarafından cerrahi bir tedavi gerçekleştirilecekse, bu durumda öncelikli olarak panoramik diş röntgeni ile çekimi yapılmaktadır.

Hamilelik sürecinden önce kişinin doktoruna başvurarak panoramik diş röntgeni çekilmesini talep etmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede hamilelik döneminde bir problem yaşandığında mevcut görüntüler kullanılabilmektedir.

Panoramik Diş Röntgeni Ömer BayarPanoramik Diş Röntgeni Zararlı Mıdır?

Panoramik diş röntgeni zararları incelendiğinde, diğer röntgen seçeneklerine kıyasla çok daha düşük seviyede bir radyasyona sahip olduğu söylenebilmektedir. Bu nedenle panoramik diş röntgeni, oldukça modern bir yöntemdir. Modern bir yöntem olması sebebiyle hastaya doğrudan bir zararı bulunmamaktadır. Aynı şekilde ağrı veya acıya da neden olmamaktadır.

Etiketler: , , ,

2 Adet “Panoramik Diş Röntgeni Nedir? Yorumları” Bulundu

  1. Panoramik diş röntgeni sayesinde doktorunuz birçok bilgiye ulaşabiliyor. Siz ne kadar anlatamasanız da röntgen sayesinde doktorunuz sorununuzu çözüyor. Günümüzde de modern bir tedavi yöntemi. Kliniğine böyle bir etki kullandığı için Ömer beyi tebrik ediyorum.

  2. Panoramik diş röntgeni bir nevi hayat kurtarıcıdır. Sizin anlatamadıklarınızı doktorunuz bu röntgen sayesinde anlayabiliyor. Kliniğinde böyle bir medikal cihaz bulundurduğu için Ömer Beyi tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Panoramik Diş Röntgeni Nedir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.