Porselen Lamine Malzemeleri/Bileşenleri

Porselen Lamine Malzemeleri/Bileşenleri

Porselen lamine, en yaygın diş tedavileri arasındadır. Porselen lamine malzemeleri, genellikle doğal olarak oluşan ve bir cam seramik olan feldspattan (feldispat) oluşurlar. Feldspat, çok doğal bir görünüm veren, çok ince ve yarı saydam bir malzemedir. Bu maddenin bir diğer büyük avantajı ise kolay lekelenme, kırılma veya renk değişikliği yapmamasıdır. Bu özellikler, daha uzun süre dayanmalarının da önemli bir nedenidir. 

Bununla beraber porselen lamine, üç ana bileşenden oluşur. Bunlar kuvars, feldspat ve kaolindir. Temel bileşen ise silika dioksittir. Feldspatlar ise esas olarak silika dioksit (%62-%66) ile alüminyum oksitten (%22-%24) oluşur ve diş restorasyonları için farklı tekniklerde modifiye edilir. 

porselen lamine

Porselen Laminenin Avantajları

Porselen laminenin avantajları, içeriğindeki malzeme ve bileşenlere atfedilebilir. Genel olarak avantajlar şunlardır:

  • Uygun diş bakımı ile çok uzun süre boyunca dayanabilirler.
  • Doğal bir görünüm kazandırır.
  • Hiçbir şekilde leke tutmazlar.
  • Dayanıklı ve son derece güçlüdürler.
  • Dişler üzerinde yontma işlemi yapılmadığı için dişlerin doğal yapısı bozulmaz.
  • Ultra ince porselen lamineler, en iyi tutuşu sağlayan diş minesine doğrudan yapıştırılır. 
  • Porselen laminede kullanılan malzemeler aslında çok kırılgandır. Ancak, dişlere sağlam bir şekilde yapıştıklarında basma veya çekme gibi kuvvetlere karşı büyük oranda direnci artar. Yapıştırılan lamineyi dişten tam olarak çıkarabilmek kolay değildir. Bunun için diş hekimi, matkap kullanır. 
  • Memnun kalınmadığı zaman doktor, dişlerin bir kopyasını modeller ve tekrardan rahatlıkla tasarlayabilir. Dişlere hiçbir şekilde müdahale edilmeden planlanacak değişiklikler, tedavinin ilk aşamasında hastaya gösterilebilir. 
ankara porselen lamine

Porselen Laminenin Dezavantajları

Porselen lamine malzemeleri her ne kadar güçlü de olsa bazı dezavantajları da vardır. Porselen lamine işleminde kullanılan malzemeler ve bileşenler, ultra ince oldukları için dişler, bruksizim (diş sıkma) veya dış tehditlere karşı biraz savunmasız olabilir. 

Örneğin, diş sıkma veya diş gıcırdatma alışkanlığı olan kişilere bu tedavi önerilmeyebilir. Ayrıca malzemeler çok güçlü olsa da hastalar, yine de yemek seçimlerine dikkat etmelidir. Gevrek veya sert yiyecekler tüketilmemelidir. 

Estetik Görünüm İçin Neden Porselen Lamine Tercih Edilmelidir?

Porselen lamine, mükemmel estetik performanslarından dolayı genellikle feldspat seramik veya bazı durumlarda lityum disilikat kullanılarak üretilirler. Kullanılan bütün malzemeler, genel olarak opaktır ve kolayca ayarlanabilme avantajına sahiptir. 

Feldspat porselen lamine, büyük estetik değere sahiptir ve tıpkı doğal diş yapıları gibi yüksek yarı saydamlık gösterir. Bu da estetik bir görünümü garanti eder. Ayrıca bu işlem, estetik özelliklerinden dolayı ön dişin görünümünü onarmak amacıyla tam kaplama tedavisine de konservatif bir alternatiftir. 

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Porselen Lamine Malzemeleri/Bileşenleri ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.