Porselen Lamine Nedir?

Porselen Lamine Nedir?

İnsanların dişlerinden dolayı yaşadığı estetik kaygılarını gidermek ve onlara güzel bir gülüş sağlamak amacıyla yapılan porselen lamine uygulaması, son yıllarda gülüş tasarımı tedavilerinde sıklıkla tercih edilen etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Yaprak porselen veya Laminate Veneer olarakta bilinen bu kaplama çeşidi, bir yandan kişinin ağzının işlevlerini yüzde yüz yerine getirmeyi hedeflerken, diğer yandan mükemmel görünüme yakın bir diş görünümü elde etmesine yardımcı olur ve harika bir gülümseme sağlar. Porselen diş kaplamaları kozmetik açıdan olduğu kadar ağız ve diş sağlığında da tıbbi açıdan olumlu gelişmeler sağlamaktadır. Ankara Porselen Lamine Tedavisi ile harika bir gülüş ve dişlere sahip olmak istiyorsanız, en uygun fiyatlarla bunu sağlayabilirsiniz.

laminate veneer

Porselen Lamine Nedir?

Dişlerin sadece ön yüzlerinin kesilmeden 0,3-0,7 mm inceltilerek uygulanan ve katı diş dokusunun en az kaybedildiği bir teknik olan Porselen Lamineler, hazırlanan malzemenin dişlerin inceltilmiş bölgesine yapıştırılmasıyla gerçekleşir. Bu kaplama çeşidi için kısaca pratik ve etkili bir kozmetik çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Yaprak porselen uygulamasında esas amaç, estetik problemler olan porselen tabakayı ön dişlerin önündeki dişlerin ön yüzlerine yapıştırarak bu sorunları ortadan kaldırmaktır. Bu tedavi kapsamında dişin doğal güzelliğini ve yapısını korumak ve yerine koyulan malzemenin işlevselliği devam ettirmesi yeterlidir. Diş bakımının ihmal edilmesi nedeniyle en sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak görülmektedir. Laminate Veneer ve benzeri tedaviler genellikle diş yapısı bozulmasından sonra uygulanır. Dişlerde farklı renklerin oluşması, diş minesine zarar verilmesi, dişler arasında boşluk oluşması, ön dişlerde çürük veya kırık gibi durumların oluşması için porselen lamine tercih edilir.

Lamine Diş Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lamine diş tedavisinin uygulanma biçimi; zirkonyum kaplama veya Emax kaplamadan farklıdır. Dişlerin olması gerekenden daha kısa olması, çapraşık olması, renk değişimlerinin gözlenmesi, aralarında çok fazla boşluk olması veya dişlerin kırılması gibi şekillerde ortaya çıkabilir. Diş beyazlatma tedavisiyle giderilemeyen, aşırı derecede renklenme olan dişlere uygulanabilir. Bunların yanı sıra, formu ve şekli bozulmuş eski restorasyonlarda ve dişlerde bulunan kalıcı yapısal bozuklukların giderilmesinde laminate veneer tedavisi gerçekleştirilebilir.

Lamine Diş Ömrü

Lamine diş ömrü, kullanım ve bakım sürecine bağlı olarak 5 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Sonrasında uygulanan laminelerin yenilenmesi gerekir. Porselen diş uygulaması, dişlere estetik görünüm katmak ve dişin doğal bir şekilde fonksiyonları devam ettirebilmesi amacıyla yapılır. Basit koruma önlemleri ile kullanıldığında çok iyi sonuçlar alınabilen Yaprak porselen, dişlerin sağlıklı, beyaz ve estetik görünmesini sağlar ve tel tedavisi yapılmadan belli bir miktara kadar olan çapraşıklıkların giderilmesini sağlar. Bu önlemler alındığı sürece, daha fazla korumaya gerek yoktur.

lamine diş

Porselen Lamine Avantajları

Lamine diş tedavisi, diş estetiği tedavilerinde dişlerin kırılmasına ve deformasyonuna karşı özel olarak hazırlanmış ve dişlerin ön yüzlerine yapışmış estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran porselen diş uygulamalarıdır. Kısaca dişlerin ön yüzeylerine bağlı porselen yapraklar olduğunu söylemek mümkündür. Diş yapısında olası sebeplerden dolayı oluşan bozukluk veya çürükleri gideren bir estetik uygulamadır. Dişleri aşındırmadan yapılması önemli bir avantajdır. Son yılların en gözde uygulaması olan Laminate Veneers, dişlere doğallık kazandırır.  Yaprak Porselen avantajları aşağıdaki gibidir:

• Lamina kaplamaların renkleri değişmez, sağlam ve güçlüdür.

• Dişlerinizi aşındırmadan uygulanabilir.

• Son derece estetik bir görünüme sahiptir.

• Tek ya da çoklu dişlere uygulanabilir.

• Doğal diş görünümündedir.

• Renklenme göstermez.

• Pürüzsüz bir yapıya sahiptir

• Kırılma direnci oldukça yüksektir.

• Lamine diş kaplamaları gerilme ve çekme kuvvetlerine karşı oldukça dirençlidir.

• Kısa işlem süresi özelliği ile hastalar için rahattır. Ek olarak, minimal müdahalesi nedeniyle dişler için daha konservatif bir tedavi yöntemidir.

Porselen Lamine Tedavi Süresi

Dişlere aşındırma işleminin uygulandığı ilk seansın süresi yapılacak diş sayısına göre değişir ve ortalama 2 saat sürer. Lokal anestezi altında dişe veya dişlere yaklaşık yarım mm aşındırma yapılır. Sonrasında dişlerden ölçü alınır. Dişlerin hazırlanması diş sayısına bağlı olarak 1 hafta sürebilir. Yapıştırma işleminin süresi üye sayısına bağlı olarak değişir. İlk olarak porselen lamine kaplamalar renk uyumuna bağlı kalmadan dişlerin üzerine yerleştirilir ve şekle bakılır. Bazıları renkli yapıştırıcı ile değiştirilebilir. Yapılan uygulama, hasta ve diş hekimi tarafından beğenilirse, lamine kaplamalar kalıcı/özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

porselen lamine

Porselen Lamine Fiyatları

Türkiye’de her şehirde porselen lamine fiyatları farklı olabilir. Ankara’yı ele aldığımız da, Ankara Porselen Lamine Fiyatları belirlenirken birçok faktör dikkate alınır.. Laminate Veneer uygulaması ile bu sorunlara etkili çözümler getirilebilir. TDB ( Türk Diş Hekimleri Birliği ) 2022 fiyat listesine göre porselen lamine adet fiyatı 3170 TL’dir. Tabi bu fiyatlar taban fiyatlardır ve her klinikte farklı olabilmektedir. Dişçinin tecrübesi, diş kliniğinin donanımı ve diğer etkenler fiyata etki eder.

Porselen Lamine Kimlere Yapılmaz?

Bu tedavinin temel amacı, özellikle diastema adı verilen ayrık dişleri olan hastaların ağzındaki kötü görünümü ortadan kaldırmaktır. Bu tedaviden büyüme gelişimini tamamlamış olan herkes yararlanabilir. Diş gıcırdatma alışkanlığı olan kişiler, aşırı çapraşıklık ve rotasyonu olan dişler, çürük oluşumu yüksek olan hastalar, ağız sağlığı zayıf olan hastalar ve üst ve alt dişler arasında kafa kafaya kapanmanın yeterli olmadığı durumlarda uygun değildir. Katı diş dokusundan çok az aşınma ile uygulanan işlem sırasında genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Yaprak Porselen için en az 2 veya 3 seans gerekir. Bununla birlikte, duruma ve diş sayısına bağlı olarak, bu süre değişebilir. 18 yaşın üzerindeki herkese uygulanabilir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Porselen Lamine Nedir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.