Porselen Laminelerin Avantajları Nelerdir?

Porselen Laminelerin Avantajları Nelerdir?

Porselen laminelerin avantajlarına bakıldığında; hastalarımızın doğal diş yapısını kazanmalarını sağlayan bir tedavi olmaktadır. Porselen laminelerin avantajları nelerdir sorusunun en önemli cevabı; porselen laminelerin sağlam ve güçlü olmasıdır. Hastalarımızın yaşam kalitesini arttıran, konforlu bir tedavidir. Görüntü olarak gerçek dişlerden farkı olmadığı için estetik bir görünüme sebep olmaktadır. Tek bir diş için veya birden fazla diş için uygulanabilecek bir tedavidir. Normal şartlarda diş beyazlatma işlemi gibi daha beyaz dişler elde edebilmek için yapılan uygulamalardan sonra renklendirici gıda kullanımının azaltılması gerekmektedir. Bunun sebebi dişlerin tekrar sararmasını önlemektir. Ancak porselen lamine tedavisinden sonra renklendirici gıda kullanılsa da dişlerde renk değişimi olmamaktadır.

Porselen laminelerin avantajları nelerdir?
Porselen laminelerin avantajları nelerdir?

Porselen Laminelerin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Porselen lamine işleminin uygulandığı durumlar şöyledir:

 • Diastema olarak da adlandırılan diş ayrıklığı problemi olan hastalarımızın dişlerinin arasındaki boşluğu kapatmak amacı ile porselen lamine uygulaması tercih edilmektedir. Ayrıca dişlerinin renginden de memnun olmayan hastalarımızın diş beyazlatma tedavilerinden hoşnut kalmamış olmaları durumunda; porselen lamine tedavisi ile istedikleri sonucu alabilmektedirler.
 • Ortodontik temelli estetik bozukluğu olan hastalarımız, tedavi süresi daha uzun olduğu için ortodontik tedaviyi tercih etmemektedirler. Böyle durumlarda porselen lamine tedavileri tercih edilmektedir.
 • Dişte oluşan kırık ile beraber madde kaybı yaşanmış ise; buna bağlı olarak bozulan renk ve yapı düzeltme işlemi için porselen lamine uygulanmaktadır.
 • Zamanla dişlerin aşınması sonucunda dikey boyutta bir kısalma meydana gelmektedir ve bu da yüzdeki ifadeyi etkilemektedir. Hastalarımızın daha çökük yüzleri olmaktadır. Bu durumu telafi etmek için ise; ön grup dişlere porselen lamine uygulaması yapılmaktadır.

Porselen Lamine Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Porselen lamine tedavisinde hastalarımızın estetik beklentilerinin karşılanabilmesi için hazırlık aşamaları bulunmaktadır. Hastalarımızın diş etlerinin sağlıklı olması büyük önem taşımaktadır. İşlem öncesinde diş taşı temizliği, küretaj yapılarak hastamızın diş etleri daha sağlıklı hale getirilmektedir. Ardından ölçü alınmaktadır.

Porselen laminelerin avantajları nelerdir?
Porselen laminelerin avantajları nelerdir?

Hastalarımızın dişlerinin normalden çok daha geride olması durumunda; aşındırma yapılması gerekmeyebilmektedir. Lokal anestezi etkisi altındayken porselen lamine tedavisi uygulanmaktadır. Dişlerin ön yüzeyinden oldukça ince bir tabaka kaldırıldıktan sonra ölçü alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Alınan ölçüler doğrultusunda porselen laminelerin hazırlanması için 5-6 gün gerekmektedir. Cad-cam ya da klasik teknikler ile laboratuar ortamında güçlendirilmiş porselen kullanılarak hazırlanmaktadır. Porselen lamineler hazırlandıktan sonra prova aşaması bulunmaktadır. Hastalarımızın beklentileri ile uyuşma durumuna göre porselen laminelerde değişiklikler yapılabilmektedir. Prova seansları bittikten sonra porselen laminelerin yaprakçıkları, bonding ile dişe yapıştırılmaktadır.

Porselen Lamine Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Porselen laminenin artıları aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın dişlerine oldukça az müdahale yapılarak porselen lamine tedavisi uygulanmaktadır. Konservatif bir tedavidir. Dolayısı ile hastalarımız açısından daha konforlu ve kısa bir tedavi gerektirmektedir.
 • Işık geçirgenliği olduğu için doğal dişlere oldukça yakın bir renk elde edilebilmektedir. Bu sayede hastalarımızın dişleri daha doğal bir görünüm almaktadır.
 • Metal destekli porselen köprülerde diş ve diş eti birleşiminde yansıma oluşmaktadır. Ancak porselen lamine tedavisi sonucunda diş ve diş eti birleşiminde kusursuz bir geçiş olmaktadır.
 • Metal provası, zirkonyum alt yapı provası, cila gibi işlemler ile tedavi süresi uzamamaktadır. Porselen laminelerin avantajları nelerdir sorusuna yanıt vermek gerekir ise; oldukça kısa süre içerisinde pratik bir tedavi planı ile tamamlanabilen bir işlem olmasından dolayı zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır.
 • Yüksek dereceli porselen fırınlarda cilası yapıldığı için porselen laminelerin aşınma direnci daha fazla olmaktadır. Dolayısı ile prova seansları cilalanmış olarak yapılmaktadır. Bu yüzden hastalarımızın sigara, çay, kahve gibi renklendiricileri tüketmeleri durumunda diş taşı ve renk değişimi oluşmamaktadır.

Porselen Lamine Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Porselen laminenin eksileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Porselen lamine tedavisinin özellikle hazırlık ve ölçü alma aşamasında dikkatli olunması gerekmektedir. Özenli ve hassas bir çalışma gerektirmektedir. En ufak bir hata, tedavinin başarı oranını olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Protezin kalınlığı yaklaşık 0.5 mm olacağı için laboratuar aşaması hassasiyet gerektirmektedir.
 • Yüksek direnç sağlayan bonding ile porselen lamineler yapıştırılmaktadır ve bu sebeple oldukça fazla özen gerektirmektedir.
 • Geleneksel tedavi yöntemlerine göre fiyat olarak daha maliyetli ve dolayısı ile daha yüksek ücretli bir tedavidir.
 • Porselen yapraklarının dişten ayrılma olasılığı bulunmaktadır. Bu durum ise; yapıştırma yönteminin hatalı olması veya hekimin işlem esnasında hata yapması gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Tekrar yapıştırılması için bonding uygulamasının yapılması gerekmektedir. Ancak porselen yapraklarının dişten ayrılma ihtimali oldukça düşüktür.

Porselen Lamine Fiyatları Yüksek Midir?

Porselen laminelerin avantajları nelerdir?
Porselen laminelerin avantajları nelerdir?

Porselen lamine ücretlerine bakıldığında; alternatif tedavilere göre fiyatları daha yüksektir. Ancak porselen laminelerin avantajları nelerdir sorusunun cevapları dikkate alındığında; porselen lamine, fiyat performans olarak uygun bir tedavidir. Fiyatlarının yüksek olmasının nedeni ise; laboratuar ortamında işçilik gerektiren bir hazırlanma aşamasının olmasıdır. Maliyeti yüksek olduğu için fiyatları da yüksek olmaktadır. Kullanılan malzemenin kalitesi, hazırlık aşamasındaki teknisyenin tecrübesi, diş hekiminin işine hakimiyeti, tedavi sırasında kullanılan teknoloji gibi etkenler; porselen laminenin fiyatlarını etkilemektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Porselen Laminelerin Avantajları Nelerdir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.