Protetik Restorasyon

Protetik Restorasyon

Protetik Restorasyon

Protetik diş tedavisi restorasyonları, diş ya da diş eksikliğinde kaybedilen işlevsel özellikler, konuşma ve estetik görünümün geri kazandırılmasını hedefleyen diş hekimliği çalışmaları arasında yer almaktadır. Uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen protetik restorasyonlar, genel olarak diş protezleri temelinde sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak sınıflandırılmaktadır.

Sabit Protez Tedavisi Nedir?

Sabit diş protezi tedavisi, hastanın mevcut dişlerinden destek alınarak uygulanan ve hastada bir ya da birden fazla diş eksikliğinde başvurulan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Diş eksikliğinin giderilmesinde hazırlanan sabit protez, dişlere yapıştırılarak sabit bir hale getirilmektedir. Diş hekimliğinde sık sık uygulaması görülen, diş eksikliği olan hastanın tek dişi üzerine yapılan kuronlar ve bu alanda uygulanan kuron köprü restorasyonları da sabit protez çeşitleri olarak bilinmektedir.

Sabit protez olarak adlandırılan yapay diş, hasta tarafından çıkarılamadığı için bu ismi almıştır. Fonksiyonel açıdan ve hastanın talep ettiği estetik ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak çeşitli materyallerden yararlanılarak uygulanabilen bir protez diş tedavi çeşididir. Günümüzde dental diş tedavilerinde, uzman diş hekimleri tarafından en çok uygulanan sabit protez diş tedavisi şu restorasyonlar ile gerçekleştirilmektedir:

  • Tam metal protetik restorasyonlar,
  • Kıymetli metalden ya da kıymetsiz metalden üretilip hazırlanan metal destekli porselen restorasyonlar,
  • Tam zirkonyum elementiyle hazırlanan restorasyonlar,
  • Tam porselen restorasyonlar,
  • Zirkonyum destekli porselen restorasyonlar

Hareketli Protez Tedavisi Nedir?

Hareketli diş protezi tedavisi, çene kemiğinde herhangi bir diş eksikliği yaşayan hastanın kendi isteği ile takıp çıkarabildiği ve eksik dişlerin yerinin tutan bir diş protezi çeşididir. Yeni yapılmış hareketli proteze hastanın alışması bir süre zaman alabilmektedir. Bu süre zarfında ağız dokuları olan yanak, dil ve dudak kaslarının yeni proteze uyum süreci yaşaması gerekmektedir.Dolayısıyla hastaların bu süreçte yemek yerken ve konuşurken dikkatli olmaları önemlidir. Bilhassa yemek yerken küçük lokmalar halinde ağza almak ve iki tarafı da kullanarak çiğneme yapmak, uzmanlar tarafından hareketli protez kullanan hastalara tavsiye edilmektedir.

Hareketli proteze sahip kişilerin özellikle geceleri protezlerini ağızlarında tutmamaları ve çıkarıp temizleyerek ıslak bir kağıt havluya sarıp o şekilde muhafaza etmeleri tavsiye edilmektedir. Ağızdaki yumuşak dokuların ve kasların dinlenmesi, mantar ve bakterilerden kaynaklı enfeksiyonların önlemesi için gece vaktinde çıkarılan protezlerin içi su dolu bir kapta muhafaza edilmesi de önem teşkil etmektedir.

Protetik anabilimdalı kliniklerinde diş ya da implant destekli tüm sabit ve hareketli protezlerin yapımının yanı sıra, çene ve yüz protezleri için çene eklemi tedavileri de gerçekleştirilmektedir. Protetik tedaviler için bilgisayar teknolojisi gibi dijital teknolojiler ile porselen dolgu, lamina, kuran ve köprü gibi pek çok tedavi de uygulamaya geçirilmektedir.

Çene Eklemi Rahatsızlıkları Tedavisi Nedir?

Çene eklemi rahatsızlıkları için tedavi uygulamaları, özellikle hastanın çene eklemine uygun olmayan protezler, stres, duruş bozukluğu ve diş diziliminde görülen çarpıklıklar sebebiyle oluşan dengesiz kapanış bozukluklarının tedavilerini içermektedir. Bunun yanı sıra özellikle gece vakti görülen diş gıcırdatma, diş sıkma, tek taraflı çiğneme alışkanlıkları da kişide çene eklemi rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Esneme ve çiğneme faaliyetleri sırasında hastalarda ağrı ve çeneyi açmada kısıtlama gibi şikayetler görülmektedir. Bazı durumlarda da bu tür çene fonksiyonlarında rahatsız edici ses de çıkmaktadır. Çene eklemi rahatsızlıklarında ilk etapta eklem rahatsızlığının nedeni ve çeşidi belirlendikten sonra protetik restorasyonlar gerçekleştirilerek bireye özel hazırlanan apereyler ile tedaviler gerçekleştirilebilmektedir. Bu rahatsızlıkların tedavi süreci de hastanın şikayetine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,