Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli; dişlerinde çapraşıklık, eğrilik, ayrıklık bulunan dişleri olması gereken konumda bulunmayan hastalarımıza uygulanan bir tedavidir. Şeffaf diş teli; metal braketler kötü gözüktüğü için estetik açıdan bulunan bir çözümdür. Gelişen teknoloji ile beraber normal diş telleri ile aynı etkiyi gösterecek ama estetik açıdan daha avantajlı olacak bir tedavi olarak geliştirilmiştir. Metal diş teli ile şeffaf diş telinin işlevi aynı olmaktadır. Ancak tedavi süresi ve estetik açıdan farklılık oluşturmaktadırlar. Dolayısı ile hangi diş telinin kullanılacağını hem diş hekimlerimiz hem de hastalarımız birlikte karar vermektedirler.

Şeffaf Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

şeffaf diş teli
şeffaf diş teli

Görünmez diş teli türleri aşağıda açıklanmıştır:

  • Lingual Ortodonti: Diş teli, dişin iç kısmına yani dile bakan bölümüne yapıştırılmaktadır. Dolayısı ile dışarıdan bakıldığında diş telini görmek mümkün değildir. İlk çıktığı yıllarda her ne kadar yoğun olarak uygulanıyor olsa da; günümüzde şeffaf plak tedavisi dolayısı ile daha nadir kullanılmaya başlanmıştır. Normal diş tellerine göre fiyatları 3 kat daha yüksek olmakla beraber; tedavi yaklaşık 1.5 yıl sürmektedir. Normal diş teli tedavilerine göre daha uzun bir tedavi süreci vardır. Dilde rahatsız edebilecek düzeyde yara oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple hastalarımızın yaşam konforlarını düşürücü bir etkisi de bulunmaktadır. Ancak estetik olarak avantajlı bir uygulamadır.
  • Şeffaf Plak: Şeffaf diş telleri içerisinde hastalarımızın estetik açıdan en rahat olduğu ve telin belli olmadığı çeşittir. Takıp çıkartılabilen şeffaf plaklar ile hastalarımızın yemek yemeleri daha kolay hale gelmektedir. Normal diş tellerinde tellerin arasına besin artıklarının kaçması dolayısı ile tellerin temizlenmesi oldukça zor olmaktadır. Ancak şeffaf plaklar yemek esnasında çıkartıldığı için bu tarz problemler yaşanmaz. Hastalarımızın gün içerisinde en az 20 saat şeffaf plakları kullanmaları gerekmektedir. Dişlerin düzelme hızı ise; hastalarımızın şeffaf plakları takma sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Şeffaf plakların eksilerine bakıldığında; her bozukluğu düzeltemediği görülmektedir.
  • Şeffaf Braket: Dişlerin üzerine braketler yapıştırılmaktadır. Ancak metal değil de şeffaf olması dolayısı ile oldukça az belli olmaktadır. Sık kullanılan şeffaf diş teli çeşitleri içerisindedir. Sert plastik, seramik ve safir olmak üzere üç çeşit şeffaf braket bulunmaktadır.

Şeffaf Braket Türleri Nelerdir?

şeffaf diş teli
şeffaf diş teli

Şeffaf braket çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Sert plastik braketler: Şeffaf olduğu için dışarıdan bakıldığında belli olmamaktadır. Ancak diğer braketler ile kıyaslandığında malzeme kalitesi bir tık daha kötüdür. Plastiği zaman içerisinde esneme yaptığı için diş hareketlerinin zorlaşmasına neden olabilmektedir. Fiyat olarak değerlendirildiğinde ise; sert plastik braketlerin ücretleri uygundur.
  • Seramik braketler: Doğal diş renginde olmasından dolayı görünürlüğü oldukça azdır. Safir braketler ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlı ve daha performansı daha yüksek olduğu için estetik amacı ile daha fazla tercih edilmektedir.
  • Safir braketler: Renksiz olan safir braketler; estetik açıdan tercih edilmelerinin yanı sıra, fiyat olarak da diğer braketlere göre daha pahalıdır.

Şeffaf Plak Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Şeffaf plak kullanımına bakıldığında; öncelikle plaklara bağlı olarak bazı plaklar 1 hafta, bazıları ise 3 hafta kullanılabilmektedir. Ancak plak değişimi için tavsiye edilen süre 2 haftadır. 2 haftalık periyotlarda plak değiştirilmektedir ve bir sonraki plağa geçiş için diş hekimlerimize muayene olmaları gerekmektedir.

Şeffaf Diş Teli Tedavisinin Süresi Ne Kadardır?

Görünmez diş teli uygulamasının süresi; hastalarımızın dişlerindeki bozukluğun miktarına, eğer takıp çıkartılabilen şeffaf plaklar takılıyor ise bu plakların günlük kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir. Ancak şeffaf diş telleri ortalama 1-1.5 yıl gibi bir sürede tam sonuç verebilmektedir.

Şeffaf Diş Teli Tedavisinde Bakım Uygulamaları Aksatılırsa Ne Olur?

Şeffaf diş teli kullanılırken dişlerin fırçalanmaması durumunda; braket ve ark teli arasında diş taşı oluşumu gözlenmektedir. Diş taşları ise; sürtünme kuvveti oluşturmaktadır ve dolayısı ile hareket zorlaşmaktadır. Bu da tedavinin süresinin uzamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden şeffaf diş teli tedavisi gören hastalarımızın ağız ve diş sağlıkları için diş fırçalamayı ihmal etmemeleri gerekmektedir.

şeffaf diş teli

Şeffaf Diş Teli İle Dişler Düzeltilebilir Mi?

Şeffaf diş teli ile dişlerdeki konum bozukluğunun düzeltilmesi için dişlerin hareketlendirilmesi ve dolayısı ile ortodontik kuvvetin oluşturulması gerekmektedir. Bu kuvvet ile beraber dişlerin konumlarının düzeltildiği görülmektedir. Dişlerinin konumlarının düzeltilebilmesi için önemli nokta bu kuvvetin oluşturulması olduğu için uygulanan tedavi yönteminin bir önemi bulunmamaktadır.

Şeffaf Diş Teli İle Metal Diş Teli Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şeffaf ve metal diş telinin ayrımına bakıldığında; metal diş telleri, diş yüzeyine daha kuvvetli yapışmaktadırlar. Bu sebeple şeffaf diş telleri daha hassas olmaktadır ve kullanımı esnasında daha dikkatli olunması gerekmektedir. Diş ile braketin ayrılması durumunda; tedavideki ilerleme kaybedilmektedir ve diş eski haline dönmektedir. Dolayısı ile şeffaf diş telinde ayrılma ya da kırılma gibi bir durum yaşanır ise; tedavide vakit kaybedilmektedir. Şeffaf diş telleri, metal diş tellerine göre daha estetik bir görüntü sergilediği için birçok hastamız tarafından tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Şeffaf Diş Teli ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.