Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf diş plakları ile ortodontik tedavi, son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelere bağlı olarak ortodontik tedavilerde de uygulamaya konulan yöntemlerden biridir. Dişlerde yaşanan çapraşıklıkların telsiz bir şekilde tedavi edilmesinde şeffaf plaklar daha popüler bir hale gelmektedir. Diş çarpıklıklarını düzeltme tedavisinde uygulanan yeni teknoloji şeffaf plak ortodontik tedavisi sayesinde, şeffaf diş teli kullanmanıza gerek kalmadan tamamen şeffaf plaklar aracılığı ile dişlerinizi olması gereken ideal pozisyona getirebilirsiniz.

Diş hekimliğinin en çok başvurulan özel alt dallarından biri olan ortodonti dünyasında da tüm sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmeler görülmektedir. Dişlerinde çarpıklık olan kişilerin gerek estetiksel gerekse de işlevsel olarak yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılmasında etkili bir yöntem olan şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, dişlerin tel kullanımı gibi estetik kaygılara zemin hazırlamadan düzeltilmesini sağlamaktadır.

Şeffaf Plakların Özellikleri Nelerdir?

Ortodontik tedavide kullanılan şeffaf plakların özellikleri bakımından dişlerinde çarpıklık bulunan kişilere pek çok avantaj sağladıkları görülmektedir. Nitekim bu plaklar adından da anlaşılacağı üzere tamamen şeffaf plaklardan oluşmaktadır. Bu özelliği sayesinde kişinin ağzına dışarıdan bakıldığında fark edilmesi hemen hemen imkansızdır. Hatta dişlerin düzeltilmesinde şeffaf plakalar kullanmanız durumunda ailenizin üyeleri gibi en yakınlarınız bile dişlerinizde plak olduğunu fark etmekte zorlanacaktır.

Ortodontik diş tedavisinde yeni teknolojinin bir ürünü olarak kullanılan şeffaf plakların en büyük özelliklerinden biri de hastanın istediği zaman bu plakları takıp çıkarma imkanına sahip olmasıdır. Öte yandan şeffaf plak tedavisi ağrısız tedavi yöntemidir. Metal braketlerde ve tellerde sıkça karşılaşılan dişlerde ve diş etlerinde ağrı, sızı gibi acı hisleri ile kesinlikle karşılaşılmadan tedavi olunması mümkün olmaktadır.

En büyük avantajlarından biri de metal ya da şeffaf diş teli gibi tedavi yöntemlerinde öne çıkan estetiksel kaygının bu tür ortodontik tedavilerde bulunmamasıdır. Aile, iş ve sosyal yaşamınızda diş teli ile gözükme gibi kaygılarınız olmadan günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Özellikle gençlerde psikolojik sorun haline getirilen diş tellerinin yerine popüler bir şekilde tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisinin sağladığı avantajlar oldukça fazladır. Ancak ortodontik diş tedavilerinde şeffaf plak kullanmanın sağladığı en büyük avantaj, hastanın günlük yaşamını olumsuz etkilemeyecek özelliklere sahip olmasıdır. Çıkarılabilir olması sayesinde hastalar yemek yerken, diş fırçalarken, bir şey içerken bu plakları çıkarabilirler ve böylelikle hayat kalitelerinden ödün vermeden dişlerini düzgün bir hale getirme avantajından yararlanabilirler.

Tedavide metal braketler kullanılmadığı ve şeffaf plağın da yumuşak materyallerden üretildiği için hastanın diş ve diş etlerinde herhangi bir rahatsızlık görülmesi mümkün değildir. Bununla birlikte şeffaf plaklar ile ortodontik tedavilerde her yaş grubuna özel olarak ölçüm alınarak diş plakları hazırlamak mümkün olmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisine Hemen Başlanılabilir Mi?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye başlama süreci, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarının, röntgenlerinin çekilmesinin ardından son olarak ağız içi dijital tarayıcı ile alınan 3 boyutlu ölçüyle birlikte başlamaktadır. Diş hekimliğinde ortodontik tedavi uzmanları tarafından hastanın dişlerini düzeltecek plak yapımı yaklaşık 3-4 gün içinde tamamlanmaktadır. Çıkarılabilir özellikte seri halinde alignerlardan meydana gelen görünmez sistemde her aligner sizin diş yapınız göz önünde bulundurularak özel olarak üretilir.

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi süresi, hastanın mevcut dişlerindeki çarpıklık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak şeffaf plak ortodontik tedavisi hafif ve orta çapraşıklarda kullanıldığı için şeffaf plak tedavi süresinin normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa sürede sonuçlandığı görülmektedir.

Etiketler:, , , , ,