Süt Dişleri

Süt Dişleri

Süt Dişleri

Çürük süt dişleri genellikle çocukların ilk dişlerinin ortaya çıkmasının ardından beslenme ve ağız bakımı alışkanlıklarının kontrol edilmemesinin ardından ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka çocuklarda ve bebeklerde ağız bakımı ve sağlığı konusunda anne ve babaların bilinçli hareket etmesi tavsiye edilir. İlk çıkan ve son çıkan süt dişleri arasında yaklaşık 3 yıllık bir zaman diliminden söz edilebilir. Bebeklerde ilk süt dişleri 6 – 12 ay arasında çıkmaya başlar. 10 tane alt çenede ve 10 tanesi üst çenede olmak üzere 20 adet süt dişi 3 yaşına kadar tamamlanır. Süt dişleri çocuk sağlığının en temel unsurlarından biri olduğu için mutlaka bakım önerileri dikkate alınmalıdır.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Süt dişleri hakkında bilgi alırken anne ve babaların mutlaka uzman görüşlerini dikkate alması önerilir. Kulaktan dolma ve halk arasında doğru bilinen yanlışlar çoğu zaman uzun vadede çocukların diş ve ağız problemleri yaşamasına neden olur. İlk süt dişleri 6 – 12 ay arasında çıkar ve 3 yaşına kadar bu süreç devam eder. 6 yaşına kadar çocuklarda süt dişi çürüklerinin oluşmaması için düzenli ağız bakımı ve doktor kontörlü tavsiye edilir.

Hangi Süt Dişleri Dökülür?

Süt dişleri neden dökülür sorusunun birçok farklı yanıtı vardır. Bu nedenle çocukların ilk süt dişlerini çıkarmaya başladığı andan itibaren ek gıdaya geçilmesiyle düzenli takip edilmesi şarttır. 5 yaşına gelen çocuklarda dişlerde sallanma ve damak sorunlarına ilişkin ilk belirtiler hissedilmeye başlar. Bu ilk belirtilerin ardından çocuklarda süt dişleri doğal süreç kapsamında dökülmeye başlayacaktır.

 • 5 – 6 Yaş Arası: Ön – üst kesici dişler.
 • 6 – 7 Yaş Arası: Kesici yan dişler.
 • 9 Yaş ve Üzeri: Köpek dişleri ve ilk azı dişleri.
 • 5 – 10 Yaşından Sonra: Arka azı dişler ve üst azı dişleri.

Her yaş grubunda süt düşlerinin düşme aralığı değişiklik gösterebilir. Doğal sürecin dışında bazı hızlandırıcı etkenler (beslenme, yetersiz bakım vb.) süt dişlerinin çok daha kısa sürede ve ağrılı bir şekilde düşmesine neden olacaktır.

Süt Dişlerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Süt dişi bakımı çocuklar tarafından yapılamayacağı için çocukların bu alışkanlıkları kazanmaları için mutlaka anne veya babasının liderliğinde görerek ağız bakımını öğrenmesi gerekir. Uygun diş fırçaları ve bebek/çocuk için uygun bakım ürünleri bu dönemlerde kullanılabilir. Süt dişleri her halükarda normal dişlere göre daha dayanıksız olacağı için yerine sağlıklı ve güçlü dişlerin gelmesi için ağız bakımı büyük önem taşır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

7 Adet “Süt Dişleri Yorumları” Bulundu

 1. Çocuğumuzun süt dişleri dökülmüyordu. Bunun durumunda geceleri ağlayarak kalkıyor ve dişlerinin rahatsız ettiğini söylüyordu. Bizlerde Ömer Bayar tarafından hizmet alarak çocuğumuzun rahat etmesini sağladık. Güler yüzle bizleri karşılayarak uygun fiyatla hizmet aldık. Sizlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Almış olduğumuz hizmet gerçekten bizleri memnun etti.

 2. Bebeğimizin süt dişleri dökülmesi gerekiyordu. Ağrı ve acı hissetmesinden dolayı bir tedavi almamız gerekiyordu. Bizlerde Ömer Bayar’dan randevu oluşturduk. Bebeğimizin yaşına göre uygun tedaviyi belirlediler. Acısız operasyon ile bebeğimizin dişleri dökülmeye başladı. Bu işlem gerçekleşirken bebeğimiz bir saniye bile ağlamadı. Sizlere teşekkürlerimi iletiyorum.

 3. Merhabalar hocam benim oğlulum 8 yaşına haziranda girecek 3 ay önce üst ön 2 dişi çıktı 3aydır gelmiyor çok zor yemek yiyor şuandada corona vürüsü nedeniyle dışarıda çıkamıyoruz diyeceksini neden erken götürmediniz gelir diye düşündük neden gelmiyordur hocam yoksa gelmeyecekmi 😞cevabını bekliyorum şimdiden telekkürler🙏

  • Merhaba hanımefendi bizde de aynı sorun var üst dişleri döküldü ve yerine gelmiyor bizimki üç aydan fazla oldu doktora götürdüm geliyor acele etme dedi ama gelen bir şey yok merak ediyorum bende bizde yardımcı olurmusunuz lütfen

   • Merhaba. Çocuklarda süt dişlerinin altında bazen daimi dişler bulunmayabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu film çekmektir. Ancak bazen süt dişinin altında daimi diş olsa bile sürmesi gecikebilir. Böyle durumlarda erken tanı çok önemlidir. Çok vakit geçirmeden diş hekimine muayene olmakta fayda vardır.

 4. Kızımın dişi bugün sallanmaya başladı ve bugün düşer gibi gözüküyor 21 ekim de 5 yaşına gircek erken mı sizce dokulmesi

  • Merhabalar süt dişleri düşmesi gereken zamandan daha erken düşebilir ve bunun birçok sebebi vardır ilk düşen süt dişleri en ön alt ve üst dişlerdir ve bunun genelde 6 yaş civarında olması beklenir çok fazla endişelenecek bir durum olmasada bir diş hekimine muayene ettirmenizi tavsiye ederiç

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 7 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Süt Dişleri ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.