Tırnak Yeme

Tırnak Yeme

Tırnak Yeme

Tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de çok sık görülen bir davranıştır. Hastalık derecesine varan bu davranış birçok farklı sorunun işaretçisi olduğu gibi sağlık açısından da oldukça zararlıdır. Çocuklarda tırnak yeme davranışları genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkabilir. Çevresel ve psikolojik faktörler tırnak yeme alışkanlığının en temel faktörleri arasında yer alacağı için çocuğun ruh durumu yakından takip edilmelidir. Çocukluk çağında özellikle ilk dişlerin çıkmasının ardından tırnak yeme alışkanlığının görülmesi ağzın ön kısmında yer alan dişlerin çarpıklaşmasına veya aşınmasında etkili olacaktır. Tırnak yeme alışkanlığını bıraktırmak için ebeveynlerin uzman yardımı alması tavsiye edilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır?

Çocuğun tırnak yeme alışkanlığı nasıl bıraktırılır sorusuna yanıt aramak her anne ve babanın görevidir. Temelde çok basit ve zararsız gibi görünse de bu davranış birçok farklı sorunun işaretçisi olabilir. Çocuklarda 2 yaşından itibaren görülen bu davranışın kısa süre içinde bıraktırılması için çocuklarla doğru iletişim kurulması gerekmektedir. Hiçbir neden yokken ortaya çıkan yeme davranışları için uzman yardımı almanız tavsiye edilir. Çocuklarınıza tırnak yeme alışkanlığının kötü bir davranış olduğunu anlatarak ve bu davranıştan vazgeçmesi için ödüllendirme yöntemini kullanarak sonuç almanız mümkündür. Yine de bu davranıştan vazgeçmeyen çocuklar için uzman görüşü şarttır.

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebepleri Nelerdir?

Tırnak yeme zararları birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Zaman zaman çeşitli vitamin eksiklikleri veya psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen tırnak yeme davranışı çocuklarda farklı tip sorunlara yol açar. Çocuklarda bu alışkanlığın görülmesindeki en büyük etkenler:

  • Başarısız olma korkusu,
  • Anne ve babanın davranışları,
  • Stres ve kaygı bozuklukları,
  • Özgüven eksikliği,
  • Okul çağına gelinmesiyle ortaya çıkan endişeler vb.

Olarak sıralanabilir. Tırnak yemek çocuklarda ağırlıklı olarak baskı altında ve aşırı stresli olunduğu zamanlarda ortaya çıkan bir davranıştır. Küçük yaşlarda başlayan bu davranış ilerleyen yaşlarda ve hatta yetişkinlik dönemlerinde bile devam edebilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak yeme tedavisi için uzman görüşünün alınması şarttır. Bu tip davranışları sergileyen çocuklara karşı anne ve babanın tutumu oldukça önemlidir. Bu nedenle kızmak veya ceza vermek bu davranışın kaybolmasını değil daha çok ilerlemesine neden olur. Çocuklarda tırnak yeme davranışı genellikle özgüven eksikliği ve stres göstergesi olarak yorumlanır. Bunun için uzman psikologlar tarafından sorunun çözümü için destek sağlanmalıdır. Öte yandan bazı durumlarda fizyolojik etkenlere bağlı olarak da bu davranış gelişebilir.

Etiketler: , , , , , , ,

2 Adet “Tırnak Yeme Yorumları” Bulundu

  1. Ailemizde tırnak yeme alışkanlığından rahatsız oluyordum. Bu durumda küçük çocuğumuzda tırnak yemeye başladı. Bizlerde bu durumunundan rahatsız olmaya başladık. Çocuğumuzda oldukça küçük ve tırnaklarını gün geçtikçe daha fazla yemeye başladı. Bizlerde Ömer Bayar tarafından ailecek hizmet aldık. Sizlere teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

  2. Çocuğumuz sürekli olarak tırnaklarını yiyordu. Bizler bu durumdan rahatsızlık duymaya başladık. Bu durumdan şikayetçi olmamızdan dolayı bir tedavi almak istedik. Ömer bayar bizlere uygun programı ayarladı. Çocuğumuz artık tırnaklarını yemiyor. Sizlere teşekkürlerimizi iletiyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 2 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Tırnak Yeme ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.