Tarafıma hemen hergün hastalarım tarafından sorulan bir soruya ışık tutmak isterim

Diş beyazlatma, diş kliniklerinde günümüzde oldukça yoğun bir biçimde uygulanmaktadır. Diş beyazlatma için en çok kullanılan kimyasal ajanlar; Hidrojen peroksit, karbamid peroksit ve sodyum perborattır. Bu kimyasal ajanların içerdikleri serbest oksijen radikalleri diş yüzeyindeki lekelere tutunur ve uzaklaştırır.

Diş beyazlatma evde (home bleaching) veya kliniklerde (office bleaching) diş hekimleri gözetimi altında uygulanabilmektedir.

Diş beyazlatma sonrası en çok şikayet diş  hassasiyeti konusunda olmaktadır ancak hassasiyet genel olarak ortalama birkaç saat içersinde geçmektedir. Diş hekimleri beyazlatma sonrasıda dişlere florür uygulayarak hassasiyeti azaltabilir ve diş yapısını güçlendirebilir.

Diş beyazlatma sonrası en az 2 hafta boyunca dişlerin lekelenmelerinden kaçınmak için renklendirici ve asitli gıdalardan (şarap, meyve suyu vb) uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Son yıllarda yapılan bir çok çalışma diş beyazlatmanın doğru yapıldığında diş ve diş eti sağlığına zarar vermeyeceği yönünde olmuştur. 

Sitemizde paylaştığımız bilgiler sadece ziyaretçilerimize fikir verme amaçlı olup hekim muayanesi ve konsultasyonuyla kıyaslanmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tanı ve tedavi için mutlaka bir hekime başvurunuz.


Pill Digital