Diş taşları dişler düzgün fırçalanmadığında diş yüzeyinde kalan plak tabakası içine tükürüğün içindeki minerallerin çökelmesi ile oluşur. Bu sebeple alt ön dişlerin arka yüzeyi veya üst azı dişlerin ön yüzeyi gibi tükürük kanallarının ağıza açıldıkları bölgede diştaşı birikimi daha fazla olmaktadır.

Diştaşları temizlendikten sonra bazı hastalarda kısa süreli hassasiyet oluşabilmektedir veya dişlerin arası açılabilmektedir. Bunun gibi şikayetler diştaşı temizliğinin zararlı olduğuna dair bir önyargı oluşturmuştur. Ancak bunun gibi şikayetlerin ana sebebi diştaşlarının uzun süre temizlenmemesidir ve diştaşı birikimi ve dişeti sağlığındaki problemler dişleri tutan kemikte yoğun bir yıkıma sebep olabildiği gibi  erken doğum ve şeker hastalığına kadar yüzlerce hastalığın temelini oluşturabilmektedir. Bu sebeple diş hekimleri en fazla 6 ayda bir diştaşı temizliği yapılmasını önermektedirler. 

Sitemizde paylaştığımız bilgiler sadece ziyaretçilerimize fikir verme amaçlı olup hekim muayanesi ve konsultasyonuyla kıyaslanmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tanı ve tedavi için mutlaka bir hekime başvurunuz.


Pill Digital